Rozchod není nikdy jednoduchý. Čas po něm lze rozdělit do čtyř fází, od čirého zoufalství až po nový začátek. Bez ohledu na to, jakým způsobem jste se rozešli, nikdy to není snadné. Pokud se právě teď nacházíte v té první, podívejte se, co dalšího vás ještě čeká.

Když přijde rozchod a vztah skončí, obvykle míváme smutný pocit z toho, že už nic nebude stejné jako dřív. „Práce na smutku vyžaduje čas,“ říká pro magazín Psychology Today newyorkská psycholožka Chloe Carmichael. Jak dodává, existuje několik konkrétních fází, kterými prochází každý, kdo zažil rozchod. Vyzkoušejte její tipy, jak jednotlivé etapy smutku překonat.

Rozchod ve fázi 1: Můj život skončil

První měsíc po rozchodu je nejhorší. Může to vypadat jako konec světa. Netušíte, co budete dělat, chybí vám tolik, že mu/jí chcete volat nebo se alespoň prohrabat Facebookem a Instagramem a získat o vaší bývalé lásce co nejvíc informací.

Co s tím: Vyhněte se všem kanálům sociálních sítí a nepokoušejte se svého bývalého/bývalou kontaktovat ani jinak. Rozchod tak určitě nezvrátíte. V takovou chvíli za vás totiž „myslí“ smutek a ještě pořád nepřijetí situace. Bude lepší třeba na pár dní odjet mimo město, strávit nějaký čas s rodinou, přáteli.

Fáze 2: Koukejte, jsem v pohodě

Druhý měsíc po rozchodu si možná říkáte, že je vše v pořádku. Už si nechcete přátelům stěžovat, ale naopak se snažíte opět přinutit k radosti a spokojenosti. Rozptylujte se čímkoli, co vás napadne. Jenom počítejte s tím, že to vaši citovou nepohodu nevyřeší, spíše ji potlačí.

Co s tím: Nelžete si a netvařte se před svými přáteli, že jste ok. Dopřejte si smutek a pláč. Na zpracování celého příběhu stále potřebujete čas. Někteří lidé také filtrují své pocity přes kreativní tvorbu. Mohlo by to být řešení i pro vás.

Fáze 3: Musím s tím žít

Asi 2 až 3 měsíce po rozchodu si už můžete dovolit přiznat, že jste zraněni a že nemůžete být vždy silní. Nyní už však také chápete, že nemůžete změnit to, co se stalo a že takové životní eskapády vás mohou jenom posílit. Když tedy budete chtít.

Co s tím: Nyní nastal čas nabrat pozitivní energii a poznávat výhody single života. Naučte se užívat si svobody a uvědomte si, že děláte věci hlavně pro sebe a nikoli pro partnera/ku.  Ve svém okolí pak budete mnohem více vnímat to, co jste nikdy předtím neviděli.

Rozchod ve fázi 4: Život jde dál

Právě uplynuly tři měsíce. Pomalu se dostáváte do fáze, kdy můžete nahlédnout do budoucnosti a možná si dokonce představit život bez svého ex. Z každého konce vztahu se můžete něco naučit. Od teď to bude jen lepší.

Co s tím: Začněte znovu a stanovte si konkrétní cíle. Například se můžete naučit něco nového, poznat nové přátele nebo se vydat do neznámých končin, kam jste vždycky chtěli jet. Jinými slovy, dělejte věci, na které jste neměli čas kvůli vztahu. Právě teď je totiž ta správná chvíle na to si splnit pár zapomenutých snů. A nikdy nevíte, co vám taková dobrodružství přinesou.