Blížící se pondělí je pro vás stejně příjemné jako návštěva zubaře? Vlastně si vůbec neumíte představit, jak ráno vstanete a půjdete do práce? Buďte v klidu. Za prvé v tom nejste sami a za druhé se s tím dá něco dělat.

Všichni to známe. Když víkend končí, začíná nás jímat hrůza z nastupujícího pondělí. „Konec příjemného víkendu plného zábavy a přechod do pracovního týdne totiž může být velmi stresující,“ říká psycholog Wyatt Fisher pro web Psychology Today. Pokud se v pondělí ráno cítíte unavení, nervózní nebo takzvaně „pod psa“, následující tipy by vám měly pomoci se těchto pocitů zbavit.

O víkendu popustíme uzdu

„Častým důvodem, proč se nám v pondělí do ničeho nechce je fakt, že v pátek odpoledne přestáváme dodržovat všechny běžné stravovací, spánkové a pohybové návyky,“ upozorňuje pro web Psychology Today životní koučka Kathryn Ely. Jak dodává, pokud si budete dopřávat více alkoholu, kalorického jídla a rozházíte si spánkový režim, je vysoce pravděpodobné, že se v pondělí ráno budete cítit poněkud mimo. Samozřejmě to neznamená, že byste se nemohli uvolnit. Chce to ale najít rovnováhu, ve které si odpočinete a současně se příliš nevychýlíte ze zajetých kolejí.

Práci si nechte až na pondělí

Pondělní splín může být i známkou toho, že potřebujete o víkendu více odpočívat. Pokud během soboty a neděle neustále kontrolujete maily, místo abyste v klidu relaxovali, není divu, že jste v pondělí ráno unavení. Zkuste před následujícím víkendem v pátek večer vypnout počítač, v telefonu zablokovat firemní maily, odpojit se od sociálních sítí a pak už nedělat nic.

Spánkový cyklus

Je celkem logické, že pokud nebudete pořádně vyspalí a odpočatí, může to mít značný dopad na to, jak se budete v pondělí ráno cítit. Koučka Kathryn Ely pro web Psychology Today doporučuje chodit spát přibližně ve stejnou dobu jako během týdne. V souvislosti s odpočinkem ale dodává: „Je sice ideální přes víkend nepracovat, ale pokud víte, že vás čeká pracovně náročný týden nebo se blíží termín odevzdání nějakého úkolu, zvažte, zda nebude lepší vyčlenit v neděli odpoledne jednu dvě hodiny na práci, abyste se v pondělí necítili pod příliš velkým tlakem.“

Vyhněte se nadměrnému plánování na pondělí

Když budete muset po odpočinkovém víkendu v pondělí absolvovat spousty schůzek, porady a bůhvíco dalšího, není divu, že se dostaví únava. Proto, kdykoli je to možné, snažte se velké úkoly nebo schůzky plánovat na jiný den než pondělí. Pokud máte obavy, jak vše zvládnete, začněte používat nástroje pro správu času, které vám pomohou snáze sledovat vaše pracovní aktivity a plánovat události.

Zapište si myšlenky

Když je vaše mysl přeplněná myšlenkami na starosti, které vás čekají následujíc den, koučka Kathryn Ely doporučuje si vše zapsat, protože pak se podle ní budete cítit klidněji a dokážete nad věcmi smysluplněji uvažovat. Pro web Psychology Today doporučuje se při psaní ptát na následující: Jaké přesně cítím emoce? Vztek, smutek, strach? Co mě přesně stresuje? Je to osoba nebo úkol? Co mohu udělat hned teď, abych se zbavil/a starostí?

Zpochybněte nedostatek motivace

„Někdy může být pondělní splín znakem toho, že vás vaše práce nebo její momentální náplň zas až tak úplně nebaví,“ říká koučka Ely pro web Psychology Today. „Zkuste identifikovat zdroj své úzkosti, zamyslete se nad tím, odkud strach pochází. Pokud je důvodem razantní šéf nebo náročný kolega, možná by stálo za to si s nimi naplánovat schůzku, která by tyto problémy vyřešila. Další variantou je začít přemýšlet o změně práce jako takové.

Přerámujte pondělí

„Ke zvládnutí pondělního splínu pomůže i třicetiminutová rozcvička optimismu,“ radí psycholog Wyatt Fisher pro web Psychology Today. „Zkuste v pondělí ráno sepsat vaše dosavadní úspěchy a cíle, které máte na nový týden. To vám pomůže zamyslet se nad celkovým obrazem pracovní činnosti a uvědomit si, co je pro vás důležité,“ dodává.

Naplánujte si zábavný program

„Pokud se budete mít na co se těšit, ať už během pondělního dne, nebo po práci, hodně vám to v boji proti pondělnímu splínu pomůže,“ upozorňuje Wyatt Fisher. Naplánujte si třeba oběd s kolegyní nebo odpolední nákupy či kávu s kamarádkou. Nenáviděné pondělí vám pak rozhodně rychleji uběhne.

Udělejte něco hezkého pro druhé

Namísto nekonečného přemítání o tom, co všechno vás v novém týdnu čeká, byste podle koučky Kathryn Ely měli přemýšlet o tom, jak můžete někomu jinému zlepšit pondělí. Tak například poděkujte kolegovi e-mailem za spolupráci na projektu, zatelefonujte rodičům a popřejte jim krásný den. Můžete si také přivstat a připravit k snídani pro partnera, a samozřejmě i pro vás, zeleninovou omeletu, lívance, míchaná vajíčka. Budete se mít nejenom na co těšit, ale současně vám to pomůže rozptýlit pondělní splín.