Vyčerpává, bolí a ničí vztah. To jsou tři důvody, proč je žárlivost nebezpečná a je třeba jí dát sbohem. Abyste mohla s vaší nebo partnerovou žárlivostí bojovat, musíte ji nejdříve pochopit. A jak na to?

Žárlíte? Nemusíte si kvůli tomu rvát vlasy, protože tuhle vlastnost přiznává většina lidí. Vlastně na ní není nic zas tak divného, jelikož žárlivost ukazuje, kdo je pro nás v životě důležitý.

Představte si, že váš partner věnuje pozornost krásné ženě. Co to ve vás logicky vyvolá? Samozřejmě žárlivost, protože vám záleží na partnerově pozornosti. Chcete být pro něj tou jedinou. V takové situaci by vlastně bylo překvapivé, kdyby se ve vás nic nepohnulo. Pravdou je, že pocity žárlivosti jsou cizí pouze dokonale a neotřesitelně sebevědomým lidem. Buďme ale realisté, jaký člověk na světě má absolutní a nezranitelnou vlastní sebehodnotu?

Zdravá versus patologická žárlivost

Problémovou se žárlivost stává ve chvíli, kdy se z tolerovatelné a kontrolovatelné změní v patologickou, jež ovládá naše myšlenky i činy. Ve výše uvedeném příkladu by zdravá žárlivá reakce sice přinesla nepříjemné pocity, ale ty nahradíte rychlým odvedením od jednoho tématu k druhému, například: co budeme dělat o víkendu…

Sporná reakce by byla, kdyby se vám v hlavě začaly rojit myšlenky typu: Proč se o ni zajímá? Zná ji? On mě nemiluje. Jsem pro něj moc tlustá. A pokud zajdeme ještě dál, můžeme si dokonce představovat, že se s ní už někdy setkal, políbil ji a bůhvíco dalšího. A pak samozřejmě může následovat pořádná scéna.

Typické příznaky nezdravé žárlivosti

. časté přemýšlení nad partnerem a vztahem, zejména, když je někde pryč přes noc

. představujete si, jak vás podvádí

. silné nutkání ho neustále kontrolovat

. tajná kontrola jeho soukromých věcí (mobil, e-maily, oblečení)

. značné pochybnosti o sobě, velká nejistota a strach ze ztráty

. problémy ve vztazích kvůli žárlivosti

Pokud vám cokoli z toho zní povědomě, začněte s příznaky urychleně něco dělat. Jde o to, že bojovat se žárlivostí není tak snadné, jako se zbavit nachlazení. Ale pokud máte sílu vydržet ten hlodající pocit, dokážete tomu stoprocentně zabránit.

Žárlivost překonáte v pěti krocích

1. Přijetí

Když patologicky žárlíme, je dobré si přiznat, že máme problém. Nekontrolovatelná žárlivost není jen malá přehnaná reakce nebo vtípek, ale většinou je to známka toho, že naše sebeúcta je příliš slabá na to, aby nás posunula kupředu na cestě životem. Vlastně můžeme být žárlivosti vděční, že nás na to upozornila dřív než bude pozdě.

2. Pochopení

Jakmile přijmeme, že naše sebeúcta a sebevědomí jsou právě teď suterénu, je třeba objasnit, proč to tak je. Rodiče nás v dětství neustále kritizovali? Nepřijali nás spolužáci do kolektivu? Zradil nás bývalý partner? Nebo ten současný? Pokud zjistíte příčinu nedostatku vašeho sebevědomí, s odstupem času si uvědomíte, jak velký omyl to byl, necítit se kvůli tomu sebevědomě.

3. Spolupráce

Žárlivost překonáte s partnerovou pomocí, a to zejména ve chvíli, kdy ji spustil sám nevěrou. Pokud vás miluje a dokážete mu sdělit, co vám chybí, abyste mu mohla věřit, podpoří vás a bude se vám snažit to dát. Koneckonců, oba chcete totéž – zachránit vztah. 

4. Rozptýlení

Když cítíte, že se blíží další žárlivá ataka: například se chystáte tajně zkontrolovat jeho mobilní telefon nebo prožíváte osaměle zadumaný večer, zatímco je venku s přáteli, zkuste se čímkoli rozptýlit. Uvařte něco dobrého, jděte na jógu, rande s kamarádkou, pusťte si oblíbený seriál. Pokud se vám podaří dvakrát, třikrát, čtyřikrát postavit se nepříjemným pocitům žárlivosti a nahradit je krásnými zážitky, mozek si uvědomí, že je nám tak mnohem lépe a postupně žárlivost eliminuje.

5. Uzavřete mír – sama se sebou

No, kdyby to bylo tak snadné, jak se říká… Ale dříve nebo později si uvědomíte, že jste cenná a milovaná i v případě, že nemáte dokonalou postavu a neumíte vyprávět vtipy. Jedním ze způsobů, jak se lépe přijmout, je soustředit se více na své zájmy a jít za tím, co vás dělá šťastnou, místo abyste se srovnávala s ostatními nebo plnila očekávání druhých. Když se obklopíte lidmi, kteří vám dělají dobře, věnujete se koníčkům, které máte ráda a daří vám po profesní stránce, vnitřní klid přichází přirozeně. A nakonec si uvědomíte, že vás nepodvádí. A pokud ano, dojde vám, že si vás nezaslouží.