Výdaje za domácnost narůstají a v dohledné době to rozhodně nevypadá, že by se na této situaci mělo něco měnit. Aby vás nepřekvapilo vyúčtování za elektřinu, plyn a také vodu, je nezbytné včas změnit určité návyky. Jak tedy ušetřit peníze za provoz domácnosti?

Odborníci často doporučují výměnu domácích spotřebičů za energeticky úspornější. Jenže pokud stále fungují, asi sotva jim dáte vale, abyste si mohli pořídit nové. Prozatím tedy zkuste ušetřit peníze v domácím rozpočtu třeba s pomocí následujících tipů:

1. Ušetřit peníze vám pomůže zapnuté topení

Zní to divně? Nejspíš ano, ale skutečnost je taková, že až se budete chtít po návratu z práce ohřát, opětovné zapnutí zvyšuje spotřebu energie a tím i náklady na vytápění. Kromě toho změna teploty podporuje tvorbu plísní. Ušetřit peníze můžete také tím, že nebudete radiátory zakrývat závěsy, záclonami, ani je zastavovat nábytkem. Topná tělesa rovněž neslouží k dosoušení prádla.

2. Nepřetápějte

Na druhou stranu vám příliš velké horko ušetřit peníze rozhodně nepomůže a kromě toho má i negativní vliv na zdraví. Obecně se pro obývací pokoje doporučuje teplota kolem 21 °C, do kuchyně a ložnice mezi 17 – 18 °C a do předsíně nebo na chodbu postačí 16 °C.

3. Jak správně větrat

V první řadě vypněte topení. Pak otevřete všechna okna dokořán. Stačí pár minut. Tak se vzduch v místnosti vymění rychleji, ale stěny, podlaha a nábytek zůstanou teplé. Při otevřeném topení a dlouhodobém větrání přes ventilaci vyhazujete peníze oknem.

4. Ušetřit peníze můžete i s chladničkou a mrazákem

Zkontrolujte, zda vaše chladnička nebo mrazák nestojí příliš blízko zdroje tepla, tedy sporáku, myčky nebo radiátoru. Jde o to, že vzhledem k vyšší okolní teplotě oba přístroje spotřebovávají více energie. Nezapomeňte hlídat v chladničce i mrazáku stupeň námrazy a pravidelně je odmrazujte. I tak totiž můžete ušetřit peníze.

5. Úsporné vaření

Hrnce stavte na plotýnky, které odpovídají jejich velikosti. Tak nebude teplo zbytečně utíkat kolem nádoby. Dovnitř nalijte přiměřené množství vody. Při vaření používejte pokličku. Můžete tak ušetřit peníze za zbytečně velké množství vydané energie.

6. Perte v plné pračce

Pračka vypere jakékoli množství prádla za stejnou spotřebu energie. Z toho vyplývá, že pokud do ní vložíte jeden kousek oblečení, takové praní se vám pořádně prodraží. Program na vyvářku používejte jen v nutných případech a nepředpírejte. Čisté prádlo budete mít už při praní na „šedesátku“ a méně zašpiněné prádlo se dá vyprat na 30 až 40 stupňů, což je další způsob, jak můžete ušetřit peníze.

7. Nekoupejte se. I tak se dají ušetřit peníze

Tímto vás samozřejmě nenavádíme k tomu, abyste se nemyli, ale místo vany dali přednost sprchování, které je podstatně úspornější. Také ve sprše se dají ušetřit peníze. K nim pomůže termostatická baterie, na níž nastavíte teplotu vody nebo automatické přerušení toku, což je funkce, která se hodí pro všechny milovníky sprchování. Výdaje za sprchování ovšem můžete snížit i tím, že během nanášení mýdla na tělo zastavíte vodu.

8. A co světlo?

Z tradičních vláknových a halogenových žárovek unikne až 90 % energie ve formě tepla. Proto je vhodné je vyměnit za úsporné kompaktní varianty. Jestliže sáhnete po zářivce s označením žlutá/ teple bílá, světlo bude působit zcela přirozeným dojmem. Všude tam, kde nepotřebujete jasné osvětlení, to znamená na chodby, do předsíní, na schodiště, použijte LED žárovky, které jsou ještě úspornější.

9. Ušetřit peníze zvládnete bez stand-by režimu

Vypínáte televizi, přehrávač nebo rádio vždy ze zásuvky, nebo je necháváte v takzvaném stand-by režimu, což je pohodlnější, protože stačí jenom zmáčknout tlačítko? Pokud jste odpověděli kladně, našli jste další zdroj, kde můžete ušetřit peníze. Stejně tak byste ale měli zkontrolovat i počítače a nabíječky všeho možného. Nezapomeňte, že se v zásuvce dál zahřívají a spotřebovávají další energii.

10. Zateplení domu

Starší rodinné domy nejsou ekonomicky příliš úsporné. Teplo z nich totiž uniká obvodovými zdmi. A to nemluvě o nedostatečně zateplené střeše. Zde vám může pomoci ušetřit peníze zateplení. Jelikož se ale jedná o poměrně značný výdaj, je vhodné se obrátit na odborníky, kteří vám spočítají návratnost takové investice.