Nepotíme se jenom v létě, ale vlivem různých okolností vlastně během celého roku. Kdo se potí silně, nejspíš už zažil nepříjemnou chvilku, kdy vytáhl z pračky oblečení a ono stále nelibě zapáchalo. Jak tedy definitivně odstranit pot? Poradíme vám.

Stává se, že zpocené košile, halenky nebo trička a další kousky oblečení jsou po vyprání dál cítit potem. Jak uvádí pro web Healthline lékařka Alana Biggers, důvodem není pot, nýbrž bakterie, které žijí na lidské kůži a pocením se usazují na oblečení. Teprve v důsledku jejich odumírání pak textilie začnou zapáchat. Jestliže se více potíte, počítejte s tím, že běžná přepírka na 30 stupňů nepomůže.

Pot zlikvidují oblíbené domácí prostředky

Ocet

Z barevného a tmavého prádla velmi snadno odstraníte skvrny od potu a bakterie octovým roztokem. Jednoduše smíchejte vodu a ocet v poměru 3 : 1 a do vzniklé směsi oblečení na hodinu namočte. Následně vše vyperte jako obvykle. Pot v tomto případě už nemá šanci.

Prací soda

Pokud máte obavy z toho, že oblečení bude i přes vyprání cítit octem, můžete vyzkoušet prací sodu. Připravte si umyvadlo nebo kbelík, vlijte do něj pět litrů vlažné vody a přidejte lžíci sody. Roztok nechte alespoň půl hodiny odstát a po té do něj vložte tílka, spodní prádlo a cokoli dalšího, kde je pot stále cítit. Nechte namočené přes noc. Ráno vše vyždímejte, naházejte do pračky a perte jako obvykle.

Kyselina citronová

Připravte si teplou vodní lázeň. Do pěti litrů vlažné vody přidejte dvě lžíce kyseliny citronové. Pozor na to, že do tohoto roztoku se hodí světlé oblečení nebo takové, které nelze prát v pračce. U tmavých a nestálobarevných kousků by v tomto případě mohlo dojít k vyblednutí. Nelibě vonící kousky namočte asi tak na tři hodiny. Lázeň má antibakteriální účinky, takže pot, lépe řečeno bakterie, zlikviduje spolehlivě. A navíc příjemně voní.

Jádrové mýdlo

Tohle mýdlo používaly už naše prababičky. Dokáže zlikvidovat nejenom pot, ale také odolné skvrny. Stačí, když nejvíce zapáchající místa na oblečení navlhčíte vodou a namydlíte jádrovým mýdlem. Pak je nechte alespoň hodinu působit a následně vyperte jako obvykle.

Dezinfekce na prádlo

V obchodech seženete celou řadu antibakteriálních pracích prostředků, které zlikvidují pot, choroboplodné zárodky a nelibou vůni. Použití je snadné, stačí je přidat do přihrádky před procesem praní a po skončení cyklu nebude po zápachu ani stopa.

Pot likvidujte preventivně

Podpažní vložky

Pokud se hodně potíte, stojí za to uvažovat o podpažních vložkách, které spolehlivě zabrání nejenom zápachu, ale i leckdy viditelným mapám, které pot za sebou rád zanechává.

Na pot zkuste antiperspirant

Další možností, jak zabránit tomu, abyste se začali potit, je používání antiperspirantů bez obsahu hliníku. Další možností jsou deodoranty, ale ty pouze překryjí nelibý zápach.

Funkční oblečení

Pokud víte, že pot bývá vaším nezvaným hostem častěji, možná bude na čase zapřemýšlet o změně šatníku. Polyesterové topy je vhodné nahradit oblečením z přírodních materiálů. Jestliže sportujete, jednoznačně sáhněte po funkčních svršcích, které odvádějí pod od těla, tak budete stále v suchu.

Osobní prádlo

Už jsme to sice zmínili, ale protože opakování je matka moudrosti, raději zopakujeme: Bílé prádlo neperte nikdy v příliš studené vodě. Vždy zkontrolujte cedulku a perte na nejvyšší povolenou teplotu. Pot v tomhle případě rozhodně nebude mít šanci.