Vánoce se kvapem blíží a mnozí přemýšlejí, čím obdarují své nejbližší. Říká se, že nejhezčím dárkem je kniha. Vzhledem ke covidové situaci to vypadá, že letos budeme mít na čtení spoustu času. Vybrali jsme dvě knihy, které podle nás stojí zato.

Nemáte rádi zimu, ale fandíte krásnému teplému počasí, pak si určitě rádi užijete Vánoce ve španělském rytmu. Na prosluněný jih vás přenese:

Vůně španělských třešní

Patříte mezi plánovačky? Nejlépe vlastních zásnub, pak svatby a vůbec celého života? Pak řekněte Bohu o svých plánech a uvidíte, co se bude dít. To už ví Velšanka Beti Winterová, hlavní hrdinka novely Vůně španělských třešní, která je příjemně laskavá, taky trochu romantická a lidsky vtipná. Beti se chce vdávat, už asi od šestnácti let, a chce žít v jižním Španělsku. Její snoubenec Will se překvapivě nemá ke svatbě, zato překvapivě podpoří Betin okamžitý nápad sebrat se, odjet do Španělska a pronajmout si tam bar. Až sem se zdá, že Beti její záměry vyjdou. Jenže, jak už jsme nastínili, řekněte Bohu o svých plánech… Beti se sice ocitne ve Španělsku, ale záhy zůstane bez Willa a o baru nemluvě. Jenže jak říkávala její babička – Pokud to neskončí šťastně, tak to ještě neskončilo. Nejspíš i proto se stane něco, co Beti konečně přiměje si uvědomit, že nemusí dělat radost pouze ostatním, ale měla by si plnit své vlastní sny. A zkusí to v době, kdy kvetou třešně. Nejenom ona řeší své životní trable. Osud do života zasáhne i Miguelovi. S ním přichází flamenco a jedno velké tajemství, které skrývá Betiin zaměstnavatel Antonio.

Autorka Jo Thomas psala Betiin příběh z velké části přímo ve Španělsku. Nejspíš proto jsou popisy prostředí tak autentické. Co zaujme je i střídání vyprávěcích poloh, které udržuje pozornost a dokonale dokresluje rozdílnost hlavních postav. Není nouze o dramatické momenty i šťastné chvilky. Ideální kniha pro chvíle, kdy máte romantickou náladu, jaká je pro Vánoce typická…

Knihu Vůně španělských třešní vydalo nakladatelství MOBA.

Třetí zahrada

Sára dává dohromady život své pra pra prababičky. Její přítelkyně jí poradí, ať ze záznamů, vzpomínek a deníků napíše knihu. Sáře se do toho nejdřív nechce, ale pak ještě jednou přivede k životu svou dávnou zemřelou příbuznou, kněžnu Nellu. Tak začíná historický román Třetí zahrada o aristokratce Nelle, která na prahu dospělého života musí řešit odmítání, nedorozumění a hlavně rychle dospět, aby se o sebe dokázala postarat a dokáže to díky své lásce k bylinkám a vůním.

Příběh je plný vášně s příjemně erotickým podtónem, lásky, zrady a nechybí ani zločin. Jestli vás zarazilo, proč si autorka Sarah Parsley vybrala právě české prostředí, prozradíme, že pochází z Čech a Sarah Parsley je její pseudonym. Vlastně ani není divu, že se k takovému kroku rozhodla. Naše háčky a čárky totiž působí cizincům problémy, které Šárka Hieková za více než dvacet let strávených v cizině zná velmi dobře. Nedalo nám a položili jsme jí pár otázek:

Šárko, žiješ v daleké Austrálii, ale Třetí zahrada se odehrává na starém kontinentě. Stýská se ti po Evropě?

Ano, ten stesk po domově nikdy neodezněl. Střídající se roční období, bílé Vánoce, tradice, toho všeho si teď vážím mnohem víc. Všechny moje knihy jsou zasazeny do českého prostředí, kromě mé nejnovější, kde už jsem se konečně chtěla podělit o svoje nevšední zážitky z mých dvanácti let v Austrálii.

Tématem Třetí zahrady je láska, vášeň a zrada, které jsou zasazené do historického pozadí. Proč sis vybrala minulost?

Tak nějak jsem měla pocit, že se příběh víc hodí do doby, kdy žena neměla moc na výběr a o to víc musela být silná, když se chtěla prosadit. Bavilo mě psát o překonávání překážek a boji s předsudky. Během rešerší jsem narazila na příběhy mnoha silných a výjimečných žen. Ani kdysi nemusely sedět jen v koutě.

Třetí zahrada je čtení pro romanticky naladěné ženy. Můžeme se v budoucnosti těšit na další podobnou knihu?

Život je složitý už dost, proto mám ráda únik do světů, kde všechno dobře skončí, i když je cesta k cíli občas náročná. Mění se doba i prostředí, ale láska je pořád stejná. Netvrdím, že to mají mé hrdinky a hrdinové snadné, hrdinka z mé příští knihy je například tělesně postižená, ale na konci je vždycky aspoň naděje.

Knihu Třetí zahrada vydalo nakladatelství Fortuna Libri Publishing.