Žehlení rozhodně nepatří mezi oblíbené domácí práce. Usnadnit si tuhle povinnost můžete několika jednoduchými kroky, díky nimž prádlo vyžehlíte nejenom dobře, ale také rychle.

Než se pustíte do žehlení, zkontrolujte cedulky na oblečení. Značka ve tvaru žehličky prozrazuje s pomocí jedné, dvou či tří teček, na jaký stupeň se oblečení žehlí. Pokud je žehlička přeškrtnutá, máte po práci, žehlička s párou naznačuje, že se oblečení napařuje.

Před žehlením třiďte

Žehlení vám půjde rychleji, pokud budete nejprve žehlit prádlo vyrobené z materiálů, které vyžadují nízké teploty. Postupně, jak se žehlička zahřívá, budete přecházet k těm, které snesou vyšší teploty. Začínat byste tak měli syntetikou a končit bavlnou. Pokud si prádlo takto roztřídíte, ušetříte nejenom čas, ale i elektřinu, protože nebudete muset čekat, až vám žehlička zchladne nebo se znovu rozehřeje.

Kropení teplou vodou

Když prádlo před žehlením pokropíte teplou vodou, bude se vám lépe žehlit. Dbejte však na to, aby byla voda vlažná, protože se lépe vsakuje do látky. Případně můžete prádlo žehlit ještě vlhké. Půjde vám to lépe a tolik se nenadřete.

Případně můžete prádlo ze sušáku sundat ještě vlhké a pustit se do žehlení, které vám tak půjde snáz a vy se tolik nenadřete.

Oblečení žehlete naruby a hlídejte si směr

Žehlete raději po rubové straně. Některé materiály jako džínovina, manšestr nebo bavlna při žehlení na lícové straně vytvářejí nepěkné lesklé plochy. Stejně tak je vhodné žehlit po rubu v případě, že máte na oblečení potisk nebo aplikaci. Oblečení je třeba žehlit lineárně, tam a zpět, nikoli krouživými pohyby. Jedině tak se látka nevytahá.

Vyžehlené oblečení nechte odpočinout

Po vyžehlení neuklízejte oblečení hned do skříně, nechte je tak hodinu vychladnout. Prádlo je totiž po žehlení teplé a vlhké, kdybyste ho složené hned uložili do skříně, pomačkalo by se a v horším případě by mohlo začít plesnivět.

Jak na žehlení košil

Začněte límečkem, žehlete ho z rubové strany a postupujte od středu ke krajům. Po límečku pokračujte manžetami a rukávy. Na žehlení rukávů existují nástavce, tzv. rukávníky na žehlení, které vám dost usnadní práci. Aby byly rukávy správně vyžehlené, je potřeba je hodně napnout a vyrovnat. Když se dostanete k ramenním klínům, nasuňte si košili na začátek žehlicího prkna. To vám umožní látku hezky napnout a dostat se do všech záhybů. Poté se pusťte do prostor mezi knoflíčky a dírkami. Pak přijdou na řadu záda košile a přední strany. Nakonec zkontrolujte límeček a košili pověste na ramínko.

Vertikální žehlení párou

V současné době si můžete práci usnadnit pomocí nejrůznějších vychytávek. Jednou z nich je parní žehlička, která vám umožní žehlit oblečení vertikálně přímo na ramínku nebo na stojanu. Nepotřebujete žehlicí prkno ani podložku či deku na žehlení.

Text: Jana Nováová
Foto: archiv firmy