Očekávání, na která byste měli ve vztahu zapomenout

Foto: Lookstudio, Freepik licence

Každý má o vztahu jiné představy a očekávání. Někdo do něj vstupuje s představou žít a nechat žít, jiný se na partnera přilepí jak žvýkačka na botu, další čeká nehynoucí věčnou lásku. Jenže očekávání jsou jedna věc a realita druhá. A té bychom se měli držet.

Miluje vás a bude při vás stát v dobrém i ve zlém. Tak to by měla být realita. Jenže právě do těchto dvou faktorů si občas jeden z partnerů promítá naprosto nereálná očekávání, která mohou vztah napnout nebo dokonce zničit. Těmto pěti byste se proto měli vyhnout:

1. Musíte trávit společně každou vteřinu

Zní to logicky, že? Zejména, když se milujete. Jenže chyba lávky. Je sice důležité, aby páry trávily čas společně a vytvořily si a následně udržovaly silné pouto, ale čekat, že ten druhý zde bude jen pro vás, je nereálné. Je důležité nechat si vzájemně dostatek prostoru pro vlastní aktivity. Ať už to jsou vlastní zájmy, kontakt s kamarády nebo jenom časově náročná práce.

2. Nikdy se nepodívá na nikoho jiného

Jsme jenom lidé, a tak si rádi všímáme ostatních, jejich krásy, charisma a dalších vlastností. Je to úplně normální a nemá to nic společného s podváděním. Očekávání, že se váš partner nikdy nepodívá na jinou osobu, je tak nesmysl. Jestliže se naštvete a svou rozmrzelost dáte najevo, pravděpodobně to ve vašem vztahu zaskřípe. Partnerovi tak totiž ukážete, že mu nedůvěřujete. Proč se místo toho třeba k němu nepřidáte a neobdivujete objekt zájmu společně?

3. Romantická očekávání i po letech

Večeře při svíčkách, snídaně do postele, květiny, kam to všechno zmizelo? To je ale úplně normální, že na za začátku vztahu je vždy spousta romantiky, do které se později vplíží každodenní život. Vy i váš protějšek máte také jiné povinnosti, než si vzájemně dělat potěšení velkými gesty. Ostatně, romantika dvacet čtyři hodin sedm dní v týdnu se po čase dost omrzí a přestane být autentická. Vy sice očekáváte růže, ale on za vás vyndá nádobí z myčky, protože ví, že to nesnášíte. Přesně tyhle maličkosti ale stojí za víc než puget kytek, které stejně brzy zvadnou.

4. Vždy s vámi souhlasí

Všichni máme různé hodnoty, kterých se v životě držíme. V partnerském životě se tak objeví chvíle, kdy s vámi protějšek nebude souhlasit. A jelikož očekávání bylo jiné, nejspíš vám takové situace nebudou příjemné. Je ale dobré se občas nad podobnými námitkami zamyslet. Navíc, kdo by chtěl žít s člověkem, který nemá vlastní názor? Pokud čekáte, že vám bude partner či partnerka jen slepě přikyvovat, i když takové rozhodnutí bude proti jeho/jejím pravidlům, mohou vám brzy zbýt oči pro pláč. Dotyčnému dříve či později dojde, že jedná proti vlastnímu přesvědčení. Takové poznání pak obvykle eskaluje v konflikt. S člověkem, který uznává pouze vlastní hodnoty, se totiž žít nedá.

5. Nehádáte se

Jestli vám někdo tvrdí, že se ve vztahu nikdy nepohádal, tak lže. Tohle nereálné očekávání se obrátí proti vám ve chvíli, kdy se řídíte přesvědčením, že ve funkčním vztahu je třeba se vyhnout konfliktům. Jenže neshody a hádky jsou součástí každého kvalitního a šťastného partnerství, protože slouží jednomu pozitivnímu účelu. Umožňují diskuzi a řešení problémů.

Text: Julie Čermáková
Foto: Lookstudio, Freepik licence