Změna je život. Takhle se k němu přiblížíte

Foto: Whatwolf, Freepik.com

Změny do života patří. Mnoho z nich můžeme ovlivnit, třeba změnu zaměstnání nebo nový účes. Samozřejmě nemáme kontrolu nad vším, takže někdy přijde změna, kterou jsme vůbec nečekali. A teď jde o to, jak se vůbec dokážeme s novými věcmi vypořádat.

Máte strach z toho, co bude? Je pro vás změna spíš strašákem než impulsem k novému životu? Zkuste se zamyslet nad tím, co všechno vám takové kroky v minulosti přinesly a jak jste se s nimi vypořádali. A můžete to zkusit podle následujících deseti kroků.

1. Uvědomte si své sny a cíle

Zamyslete se nad tím, co v životě doopravdy chcete a své sny a cíle si zapište. Pak si představte, jaké by to bylo, kdybyste jich dosáhli. Jak byste se cítili? Jaké změny a rozhodnutí byste museli udělat, abyste došli k vysněnému cíli? Každá změna nebo i malá překážka je důležitá proto, aby mohlo vyrůst něco nového. Dobrá zpráva ale je, že pak bude váš život ještě lepší. Budete ho mít totiž pod kontrolou.

2. Co vás brzdí? Změna je to, čeho se bojíte?

V životním průlomu nám často brání obavy a pochybnosti. Co když selžeme? Co když si po odchodu ze stávající práce nenajdeme novou? Co když po rozchodu, rozvodu zůstaneme navždy sami? Takové pochybnosti jsou pochopitelné, ale také nám brání riskovat. Možná nastal čas je upřímně zpochybnit a zamyslet se nad tím, na kolik jsou relevantní. Změna vyžaduje nový pohled na věc. Zkuste se zeptat sami sebe, jaké by to bylo, kdybyste si našli vysněnou práci poté, co jste skončili v té stávající, nebo kdybyste si po ukončení vztahu konečně mohli dělat jen to, co chcete. 

3. Změna přináší růst 

Henry Ford kdysi řekl: „Kdokoli dělá to, co právě může, zůstává navždy tím, čím právě je.“ Hluboká pravda. Pokud budeme dělat jen to, co děláme roky, nic se nezmění. Pak se totiž nikdy nedozvíme, jak to vypadá mimo naši komfortní zónu. A změna přináší ohromný potenciál. Nejspíš nás totiž čekají nové výzvy a věci, které jsme nikdy předtím nedělali, ale jen tak se můžeme učit, rozvíjet a růst. 

4. Ohlédněte se za změnami ve vašem životě

Pokud stojíte před důležitým rozhodnutím a přemýšlíte, zda byste měli dopustit určitou životní změnu, zamyslete se nad podobnými situacemi z minulosti. Jestli jste obdobné výzvě už někdy čelili, položte si následující otázky: Jak jsem to tehdy vyřešil a co jsem se z toho naučil? Ve kterých situacích mi změna přinesla něco pozitivního a mohu si z toho vzít příklad pro aktuální situaci? Odpovědi vám pak pomohou získat více sebedůvěry v takové rozhodnutí. 

5. Co nejhoršího se vám může stát?

Je zřejmé, že jste dosud přežili všechny své životní volby. Co je tedy opravdu to nejhorší, co by se mohlo stát, kdybyste ve svém životě něco změnili? Důsledky většinou nejsou tak špatné, jak se nás snaží přesvědčit strach. Příklad: Chcete změnit profesi a vyzkoušet si práci v jiném odvětví. V tom nejhorším případě se vám tam nebude líbit, jak jste původně doufali. Tahle změna vám alespoň pomohla ujasnit si, že původní práce přece jenom není tak špatná, anebo to, že zkrátka musíte hledat dál.

6. Uvědomte si své silné stránky

Využíváte svůj potenciál naplno? Nebo ve vás dřímají další silné stránky, které jste až dosud nevyužili? Ale to je škoda, protože když pracujeme na skrytých talentech, některé věci jsou pro nás mnohem jednodušší. Mnohá ​​ze svých životních rozhodnutí bychom tak měli dělat právě na základě našich silných stránek. S tím bychom si měli vybírat i studium nebo povolání, ve kterých budeme moci projevit naše nejlepší vlastnosti. Až pak budeme dlouhodobě úspěšní a šťastní. Je ve vašem životě něco obzvlášť stresujícího? Pak je čas se ptát: Opravdu se nacházím na správné cestě a dělám, co chci a miluji? Pokud odpovíte „ne“, je změna rozhodně žádoucí.

7. Začněte malými kroky

Změna nemusí vždy znamenat změnu zaměstnání nebo rozchod. Pokud cítíte takovou potřebu, ale nechcete převrátit svůj život naruby, můžete začít malými krůčky. Co takhle nový účes, nový sport nebo nový styl oblečení? Tak totiž snáz zjistíte, že změna nebolí a získáte sebevědomí, abyste obrátili i ostatní oblasti života naruby.

8. Najděte si podporovatele

Určitě stojí za to si pravidelně vyměňovat nápady s přáteli a rodinou. Tak totiž získáte nový pohled na vaši současnou životní situaci. Rovněž vnější impulsy nás mohou motivovat k tomu, abychom vzali věci do vlastních rukou a něco změnili. Někdy změna vyžaduje i kouče, který vás upozorní na všelijaké další možnosti.

9. Otestujte svou komfortní zónu 

Ve většině případů změna také znamená, že musíme opustit naši komfortní zónu, kde se cítíme bezpečně, protože víme, co můžeme očekávat, a máme kontrolu nad určitými situacemi. Ale pokud chceme objevovat a učit se nové věci, je nevyhnutelné, abychom tuto komfortní zónu opustili, i když takový krok vyžaduje hodně odvahy.

10. Buďte sami sebou

Žádná změna není zprvu příjemná, pocit zadostiučinění nám obvykle přináší až po nějaké době. Pokud vám něco nejde, nelámejte hned nad sebou hůl a zkuste vydržet. Ať už to dopadne, jak chce, je důležité, abyste zůstali sami sebou.

Text: Julie Čermáková
Foto: Whatwolf, Freepik.com