První měsíc nového roku je za námi. Dali jste si jako novoroční předsevzetí slib, že konečně budete bohatí a uděláte pro to možné i nemožné? Pak byste se rozhodně měli vyhnout následujícím krokům, které vás k bohatství nedovedou.

Dosažení blahobytu a bohatství závisí na mnoha faktorech. Jedním z nich je nepochybně štěstí. Podstatně více ale o tom, zda budete bohatí, rozhoduje charakter člověka. Podívejte se, co všechno byste měli ve svém životě změnit.

1. Zaměřujete se na úspory, nikoli na vydělávání

Jen ten, kdo vydělává, si může dávat část peněz stranou. Jenže kromě finančního polštáře pro každý případ je stejně důležité naučit se hledat příležitosti k odpovídajícímu zdroji příjmů. Proto, pokud chcete být bohatí, měli byste se zamyslet nad tím, co jiného vám může pomoci se konečně dobře finančně zabezpečit.

2. Bohatí lidé se nespokojí s běžným platem

Stálé zaměstnání samozřejmě určitou jistotu nabízí, ale co se týká příjmu, možnosti bývají často velmi omezené. Kromě případného každoročního navýšení platu, málokdy dostanete možnost získat něco navíc. Každý, kdo si troufne začít podnikat, získá nejenom svobodu, ale i možnost znásobit svůj plat. O kolik, samozřejmě záleží na předmětu podnikání. Bylo by ale naivní se domnívat, že budete hned bohatí a peníze vám na konto potečou samy. Živnostníci často pracují více než běžný zaměstnanec. Na druhou stranu, odměna na základě výsledků, namísto proplaceného času, se může vyplatit mnohem více, než fixní měsíční plat.

3. Kupujete věci, které si nemůžete dovolit

Kdo více vydělává, může také více utrácet. Bohatí lidé si přece mohou pořídit, co chtějí. To není tak úplně pravda. Pokud chcete být jako oni, vyvarujte se toho, abyste brali větší příjem jako příležitost ke splnění všech vašich přání z kategorie – je to můj sen. Počkejte, až se vaše finance stabilizují a i přes lepší příjem si peníze pravidelně odkládejte. To, co zbude, pak můžete použít na investice nebo si občas udělat radost.

4. Nikdy neopustíte svou komfortní zónu

Jestliže byste rádi opravdu dosáhli spousty věcí a opravdu hodně vydělávali, nemůžete čekat s rukama v klíně, až vám z nebe spadne pytel peněz. Pro to, abyste byli bohatí, je třeba něco dělat. A často více než pět dní v týdnu. Mějte na paměti, že stejně jako potřeba intenzivně pracovat, je součástí nezávislosti i nejistota. Bohatí lidé počítají s etapami, v nichž se jim nemusí zas tak skvěle dařit. Často tvrdě pracují, aby je překonali nebo takové riziko eliminovali. Platí, že nic nevzniká z ničeho. Jakkoli se tento výrok může zdát banální, je rozhodně pravdivý.

5. Bohatí lidé nedělají věci, které nemilují

Pokud chcete být opravdu úspěšní, musíte milovat to, co děláte. Jedině tak vydržíte spoustu hodin přesčasů, nezdarů a rizik. Kdo je pro svou práci zapálený, nenechá se odradit a půjde si za svými sny i nadále. Na druhou stranu, pokud se budete snažit plnit sny jiných lidí (např. vašich rodičů nebo partnera), dříve nebo později skončíte nešťastní.