Straší vás celoživotní nerozhodnost? Jste schopni několik hodin i dnů přemýšlet o řešeních a stejně to k ničemu nevede? Přitom na nerozhodnost existuje jednoduchý trik, který vám pomůže rozhodnout se doslova během pár minut.

Někdo nemá slovo nerozhodnost ve slovníku, jiný je skloňuje ve všech pádech. Tak například, mám si koupit široké džíny, nebo dát přednost úzkému střihu? Dám si k večeři pizzu nebo salát? Je lepší seriál v televizi nebo kniha? Mám dát výpověď a jít do cizího prostředí za víc peněz, nebo zůstat ve známém prostředí a obracet každou korunu?

Nerozhodnost zdoláte intuicí

Čím zásadnější dopad naše rozhodnutí představují, tím jsou pro nás často obtížnější. Zejména pokud bývá nerozhodnost naším častým společníkem. Takže kudy z toho uzavřeného kruhu ven? Zkuste tento krok: poslouchejte své nitro a řiďte se svou intuicí. Ptáte se, o co konkrétně jde a jak to aktivovat? Ze všeho nejdřív je ale důležité si říci, co to vlastně je nitro a co intuice.

Co je to intuice

Nejprve si tedy pojďme říct, co to je intuice. Mluvíme o schopnosti porozumět něčemu instinktivně, bez potřeby vědomého zdůvodňování nebo vysvětlování. Projevovat se může fyzicky. To znamená, že například míváme pocit mravenčení v žaludku, před nějakou důležitou událostí nám může být až špatně.

Intuice je založena na zkušenostech a znalostech, které jsme získali během života. Čím jsme tedy starší a zkušenější, tím více se v našich každodenních činnostech odráží intuice. Právě na základě zkušeností mozek dokáže vyhodnotit aktuální situaci a dospět k nějakému řešení. Taková reakce, na rozdíl od kognitivních úvah, šetří energii našeho mozku a je mnohem rychlejší než racionální přístup. Proto se dá říci, že se nerozhodnost vytrácí s věkem.

Špatná reakce těla?

I fyzické projevy se při rozhodování mohou ukázat jako mylné. Takové situace nastávají ve chvíli, kdy věříme, že následujeme svou intuici, ale nitro vysílá na základě předchozích zkušeností špatný signál. Je to i důvod, proč většina kognitivních vědců věří, že intuitivní a analytické myšlení by nemělo být vnímáno odděleně, ale jako vzájemně se doplňující.

Jinými slovy, až vás opět přepadne nerozhodnost, zkuste se při rozhodování zamyslet nad tím, co říká vaše fyzické nitro. Ale pokud je takový krok v rozporu s vaším přístupem, položte si otázku, proč cítíte chvění v žaludku právě v danou chvíli. Připravte se ale na to, že najít odpověď bude obtížné zejména ve chvíli, kdy neumíte vnímat signály vlastního těla a intuice vám toho moc neříká.

Hledání cesty

Nerozhodnost je problém, který nám znepříjemňuje život. Řada lidí si nechce přiznat, proč jim při zásadním rozhodování například buší srdce. Důvodů může být řada. Buď na intuici nevěří nebo přikládají fyzické projevy nějakému onemocnění, případně zkrátka neumí rozpoznat vlastní fyzické pocity. Dobré je, že vnímat intuici a její projevy se lze naučit. Takže pokud vaše nerozhodnost negativně ovlivňuje váš život, začněte trénovat. Jde o to, že všichni se rodíme se základní schopností intuitivního myšlení. Jenže je to stejné jako v případě svalů, pokud je netrénujete, jsou ochablé. A to samé platí i o intuici.

Jak trénovat intuici

Možná jste už někdy zažili následující modelovou situaci. Jdete s někým nakupovat džíny. Držíte v ruce dvoje a nedokážete se rozhodnout, které budou lepší. Zeptáte se tedy kamaráda či kamarádky na názor. Jakmile ti vysloví doporučení, intuice zpravidla ihned zareaguje, buď zklamáním nebo spokojeností. Pak už snadno poznáte, které kalhoty se vám líbí víc, takže je budete nosit a které by vám pouze překážely ve skříni.

Nerozhodnost a metoda mince

S pomocí této metody snadno prozkoumáte situaci, ve které se musíte rozhodnout. Hoďte si proto mincí a sledujte, jak se cítíte. Samozřejmě, že při větším rozhodování je stále vhodné znovu racionálně zvážit všechny strany. Jenže se stává, že i když klady ve vašem seznamu převažují zápory, přesto vám na tom něco vadí. Nezapomeňte, že čím častěji se budete učit vnímat svou intuici a procvičovat ji, tím snáze se začnete rozhodovat. Postupem času vaše nerozhodnost ustoupí do pozadí a vy se budete cítit lépe.

Zdroj: psychologytoday.com, spektrum.de, stern.de