Barva oblečení. Co o nás vypovídá?

Foto: Freepik

Už Jan Werich ve své legendární písni zpíval, je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka. A měl pravdu. Oděv o nás prozrazuje mnohé. Zejména barva patří k vlastnostem, kterých si na jednotlivých kouscích oblečení všimneme jako první. Co bychom proto měli o barvách vědět?

Barva našeho outfitu nás definuje nejenom před ostatními lidmi, ale také ovlivňuje naši náladu. To je i důvod, proč si jiné barvy vybíráme do zaměstnání, jiné na večírek s přáteli a jiné nosíme doma. A co tedy jednotlivé barvy znamenají?

Černá barva

Tuto klasickou barvu najdete téměř v každém šatníku. A jak nás ostatní vnímají, když nosíme černou? Na jedné působíme díky černému oblečení profesionálně. Ostatně, ne nadarmo jste zakladatele společnosti Apple Steva Jobse neviděli jinak než v černém roláku. Můžeme tedy říci, že na pracovní pohovor nebo důležitou pracovní schůzku je černá barva správnou volbou. Na druhou stranu nezapomínejme na to, že černé oblečení vyzařuje i tajemství, svůdnost a rozhodně je sexy. A pozor, je to i barva smutku. Proto je vhodné ji vždy kombinovat s další barvou, což nemusí být jenom klasická bílá košile.

Červená

Barva lásky, která vyzařuje vášeň a oheň. Stejně jako jsou červené rty považovány za smyslné, totéž platí i pro červené oblečení. Zásadní je v tomto případě kontext. Zatímco červený blejzr bude v kanceláři působit sebevědomě, červené šaty na večírku působí sexy a přitažlivě. V každém případě červená barva naznačuje, že lidé, kteří ji nosí, jsou odvážní, extrovertní a sebevědomí.

Modrá barva

V psychologii barev modrá představuje klid, rovnováhu a spolehlivost. To je také důvod, proč je modrá barva spojována zejména s pracovním prostředím. V modrém oblečení nás ostatní vnímají jako kompetentní a sebevědomé, což jsou vlastnosti potřebné pro budování kariéry. Ve srovnání s černou modrá barva působí rezervovaněji a ne tak tvrdým dojmem.

Bílá

Bílá barva symbolizuje čistotu, nevinnost a mír. Ne nadarmo lékaři nosí bílé oblečení. Jeho prostřednictvím nabízejí pacientům klid a naději. Teorie barev v módě tento význam poněkud rozšiřuje, protože bílá znamená prvotřídnost, eleganci a majetek. Lidé oblečeni celí v bílém jsou spojováni s bohatstvím. Mimochodem, tohle platí i pro béžovou barvu. Stejně jako u předcházejícím barev, i bílá vyžaduje správný styling.

Zelená barva

Asi netřeba připomínat, že zelená barva příznivě ovlivňuje naši psychiku. Proto na nás má pobyt v přírodě regenerační a relaxační účinek. Nicméně v módě se klade důraz na tón a intenzitu. Jinými slovy, pokud fandíte zelené a chcete na lidi působit příjemně a uvolněně, sáhněte po tmavě jedlové. Naopak světlá limetková nabízí energizující a motivační účinek.

Fialová

Věděli jste, že fialová barva bývala v minulosti vyhrazena pouze šlechtě, protože její výroba byla velmi drahá a zdlouhavá? Nejspíš i proto si fialovou dodnes spojujeme s luxusem, bohatstvím a extravagancí. Ve fialovém oblečení rozhodně vyniknete a budete vnímáni jako výjimeční. Ovšem, pokud sáhnete po světle fialových tónech jako je šeřík nebo levandule, ostatní vás budou brát jako přátelské a pohodové.

Další barvy a jejich účinek

Šedá barva uklidňuje a nabízí vyváženost a zdrženlivost. Lidé, kteří nosí hnědou, bývají označování jako přirození a sebevědomí, ale také poněkud přízemní. Je celkem jasné, že růžová podtrhuje ženskost a hravost. Oranžová svým nositelům a nositelkám dodává energičnost, dobrou náladu a kreativitu.

Zdroj: Fashioninstitute, Pantone