Více odpočinku, pauza od sociálních sítí nebo zdravější stravování. Každý rok si dáváme předsevzetí, ale během pár dnů si uvědomíme, že není vůbec snadné je dodržet. V roce 2022 to ale bude jiné. Podívejte se.

Na konci roku obvykle bilancujeme. Hodnotíme, co a jak jsme v tom končícím zvládli a říkáme si, co změníme v roce následujícím. Tohle nadšení z předsevzetí nám obvykle vydrží ještě na začátku ledna, kdy jsme stále plni energie a chuti seznam změn realizovat. Jenže po třech týdnech se objeví první známky toho, že nás nadšení opouští. Po čtyřech týdnech přicházejí nepatrné výčitky svědomí a po dalších šesti je vše při starém.

Ale musí to tak dopadnout po každé? Je třeba si uvědomit, že vytvoření nových návyků trvá minimálně 66 dní. Takže to znamená: neházejte flintu do žita a zkuste pro tentokrát implementovat nová předsevzetí s pomocí tří jednoduchých tipů.

Realistické cíle pro předsevzetí. Jenže…

Pravděpodobně jste již slyšeli osvědčený vzorec: pokud chci dosáhnout daného cíle, musím si stanovit co nejrealističtější a konkrétně ho formulovat. Vágní předsevzetí – méně stresu po ránu, se tak mění na – budu každé ráno vstávat místo v sedm hodin už v půl sedmé. A další – více času na rodinu – znamená – každou druhou neděli půjdu na návštěvu k rodičům.

Než se ale rozhodnete pro tyto osvědčené varianty, měli byste si položit jednu základní otázku: proč vůbec chci méně stresu? V konečném důsledku totiž nejde o to, abyste dosáhli takového cíle, ale spíš doufáte, že přitom získáte určitý pocit štěstí. Že je něco špatně, si všimnete ve chvíli, kdy se štěstí nedostaví, ačkoli jste předsevzetí dosáhli.

Méně stresu po ránu totiž nemusí znamenat, že se cítíte uvolněněji, ale místo toho se třeba nudíte při surfování na internetu. Nebo když vás nakonec čas s rodinou neuspokojí, protože se neustále hádáte. Takže je nejspíš čas zkusit další variantu.

Místo cíle volte hodnoty

Zkuste vyměnit cíl za hodnoty, kterými se chcete nechat vést v novém roce. A jaký je v tom rozdíl? Cíl je něco, co si můžete odškrtnout, třeba jako cestu do Říma. Hodnota je směr, kterým se ubíráte a který udržujete. V tomhle případě cesta na jih. Pokud místo cílů usilujete o hodnoty, každý krok znamená, že jste již dosáhli cíle. A jaké hodnoty stojí za výše uvedenými cíli?

„Méně stresu“ se rovná „péči o sebe“. Chcete se o sebe dobře starat a nezatěžovat své tělo a mysl stresovými hormony. A takovou péči můžete zavést okamžitě, ať už si vaříte čaj, díváte se na oblíbený seriál nebo si jdete zasportovat. Pokud je vaším cílem trávení více času s rodinou, bude pro vás pravděpodobně relevantní hodnotou „láska“. Pokud při pravidelných návštěvách u rodičů každou druhou neděli nefunguje, zkuste si tuto hodnotu uvědomit i v jiném prostředí. Pošlete příteli/přítelkyni nebo manželovi/manželce milou hlasovou zprávu, usmějte se na sousedy, na návštěvu k přátelům upečte jejich oblíbený koláč.

Předsevzetí na třetí…

Zkuste se zamyslet nad třemi hodnotami, které jsou pro vás důležité a které byste si rádi vzali s sebou do nového roku. Uvidíte, že s tímto novým směrem dají vašemu životu každý den znatelně větší smysl, smysl a naplnění bez předčasného zvonění budíku a bez nutnosti pravidelné účasti na rodinných hádkách.