Podle jedné japonské moudrosti má každý člověk tři tváře. Podívejte se, jak najít a používat ty své, abyste žili autentičtější a svobodnější život. Není to tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Všichni známe v různých modifikacích větu: Buď sám sebou a bude se ti dařit. Jenže to nemusí být tak úplně dobrý nápad, například při pracovním pohovoru. Jde o to, že občas musíme v běžném životě plnit úkoly, při kterých bychom se měli chovat trochu jinak než doma na gauči. To samozřejmě neznamená, že se musíme dokonale maskovat. Jenom bychom neměli zapomínat na fakt, že různé výzvy vyžadují různé tváře nás samých. 

Tři tváře našeho já

Začneme tou veřejnou, kterou nosíme především v práci, při nakupování nebo na sociálních sítích. Pečlivě si vybíráme, co o sobě chceme světu říci a co už ne. Nikdo přece nemusí vědět, že při psaní mailů na home office ležíme v posteli s pytlíkem chipsů a ještě v deset dopoledne na sobě máme pyžamo.

Jakou značku tváře ukazujete svým blízkým?

Jasně, je to ta, ve které odhalíte něco ze svého já. Důvod je jednoduchý. Mezi rodinou a blízkými přáteli se cítíte bezpečně, takže si můžete dovolit projevit ztřeštěnější stránku své tváře. Anebo tu mnohem uvolněnější, ve které flek na triku a vytahané tepláky rozhodně nepředstavují tragédii všedního dne.

Do třetice

Tajemství třetí tváře prozrazujeme pouze jedné konkrétní osobě – nám. Vychází na povrch zejména, když se cítíme zcela nepozorováni, například jsme sami doma. V takovém případě totiž nemusíme plnit žádná očekávání. Jenom být sami sebou.

Mohu být autentický/á dokonce třikrát

Znamená to tedy, že jsme autentičtí, jenom když jsme sami? A rouška není jediná maska, kterou na veřejnosti nosíme? Odpověď zní jasně – ne. Různé tváře nám totiž pomáhají v různých životních situacích. Chrání nás, dávají nám strukturu a umožňují stále znovu objevovat sami sebe. V životě tak můžeme plnit různé role.

Kdy shodit masku?

Nebo bychom se mohli zeptat, proč si zkrátka nemůžeme vždy nasadit ono nejautentičtější já. S člověkem je to jako s životem, jeho tváře jsou mnohovrstevné, barevné. Nechceme být přece jenom šéfem nebo nejlepším přítelem, ale také třeba přemýšlivým básníkem nebo veselým šaškem. I proto je tak uvolňující shodit doma všechny tváře a projevit svou jedinečnou podstatu.

Jakou tvář mám dnes?

Pokud jsme si vědomi tří tváří, můžeme je používat kontrolovaněji a podtrhnout svou autenticitu. Jestliže máte chuť trochu zariskovat, můžete svou tvář pro blízké ukázat třeba i v kanceláři. A kdo ví, možná i kolegové z práce odhodí své oficiální tváře.

Jak poznat rozmanitost své tváře

Zkuste to s pomocí následujících otázek. Svou „veřejnou tvář“ poznáte tak, že se sami sebe zeptáte, jaké role ve svém životě hrajete a jak by vás popsali vaši kolegové z práce.

Abyste našli svou „tvář pro blízké“, zamyslete se nad tím, co o sobě dáváte najevo jen svým nejbližším. Jakými slovy by vás popsal váš partner.

Podstatu třetí a nejautentičtější tváře odhalíte tak, že budete hluboce naslouchat sami sobě. Kromě všech ostatních, jak byste se popsali? Je něco, co byste mohli sdílet jen sami se sebou? 

Tak poznáte sami sebe zcela novým způsobem. Buďte hrdí na své mnohé tváře a třeba tím povzbudíte i ostatní, aby ukázali, co v nich je.