Když se řekne lednové blues, rozhodně nejde o hudební styl pro tento měsíc. Pod zdánlivě nevinným názvem se totiž skrývá označení nejdepresivnějšího měsíce z celého roku. Takže pokud se právě cítíte pod psa, nevíte co se sebou, vyzkoušejte pár následujících kroků.

Nejprve si ale pojďme říct, co s námi lednové blues dělá a o co vlastně jde. Zjednodušeně řečeno, po dlouhých zimních prázdninách, dovolené či jiném volnu nás přepadají depresivní pocity, které někdy mohou vypadat jako poruchy duševního zdraví. Hned na začátek je důležité upozornit, že lednové blues trvá krátkou dobu, maximálně pár týdnů.

Jak poznáte lednové blues

Najednou vás přestanou bavit věci, které jste si dříve užívali. Špatně se soustředíte a nedokážete si ihned vybavit notoricky známé věci. Pociťujete úzkost, strach a stres i ve chvílích relativního klidu. Vaše nálada je jako na houpačce a nejste schopni ji sami regulovat. Připadáte si bezmocní a máte pocit, že vaše bytí je jedno velké zoufalství a beznaděj. I když jste ještě nedávno, o Vánocích, měli chuť k jídlu, lednové blues vás o ni ve většině případů připraví.

Co způsobuje lednové blues

Neexistuje jedna věc, o které bychom mohli spolehlivě říci, ano, toto spouští lednové blues. Spíš se jedná o kombinaci několika rizikových faktorů, které nás přivedou až pocitům smutku, beznaděje a nálady pod psa. Někteří lidé rekapitulují předchozí rok a uvědomí si, že se jim nepodařilo naplnit předsevzetí a cíle. Další měli přehnaná očekávání od samotných svátků, které ale nedopadly podle jejich představ. Dobrou náladu v nás nevyvolá ani stav konta, které po Vánocích zeje prázdnotou. A to nemluvě o přemíře jídla a pití, jež se zákonitě projeví kily navíc.

Jak se zbavit špatné nálady

Nepříjemné lednové blues trvá pár týdnů. Můžete ale napomoci tomu, abyste tenhle stav zkrátili na minimum. Stačí dodržovat pár jednoduchých triků, které vám zlepší náladu a pomohou překlenout špatné dny.

1. Pobyt venku

Ať už v dešti nebo na slunci, i pouhých deset minut na čerstvém vzduchu vám zlepší náladu a pomůže k plnohodnotnějšímu spánku. Proto se správně oblečte a vyrazte na procházku nebo si běžte zaběhat za každého počasí.

2. Najděte si nového koníčka

Fakt, že jste zalezlí doma a přemýšlíte nad nespravedlností světa může ovlivnit vaše duševní zdraví. Zkuste se zamyslet nad tím, co byste se rádi naučili nového a od „to bych rád/a uměl/a“ přejděte k činům. Z obýváku se dá zvládnout spousta věcí, třeba se online naučit hrát na hudební nástroj, malovat nebo šít. Můžete zkusit vymyslet třeba nějaký podcast o tom, co vás baví, napsat povídku, knihu apod. Vyplnění času novými aktivitami vám pomůže zaměstnat mysl, takže se budete cítit méně na dně.

3. Suchý leden

Lednové blues může zhoršit alkohol, který někteří lidé používají jako formu samoléčby. Zpočátku jim totiž poskytuje úlevu od pocitu, že se cítí na dně. Jenže tenhle stav se zlepší jen dočasně. Po určité době to může být naopak. Jde o to, že alkohol ovlivňuje nervové přenašeče v mozku, což je důvod, proč se tyto negativní pocity vracejí.

4. Naplánujte si příjemnou aktivitu

Vzpomeňte si, jaké to je, když se na něco těšíte. Nadšení a radost z nadcházejících plánů jsou nepřekonatelné a naplní váš každodenní život příjemným čekáním na nový zážitek. Tak si zvýšíte i hladinu endorfinů, což jak nejspíš víte, jsou hormony štěstí, které potřebujeme všichni. Naplánujte si proto návštěvu, výlet s přáteli, dovolenou, zkrátka všechno, co vám udělá radost.

5. Myslete na sebe

Je důležité, abyste se o sebe starali zejména v časech jako je právě lednové blues. Pro vaši duševní pohodu je nesmírně důležité, abyste dělali věci, které máte rádi. Leden nemusí být pošmourný i v duši. Stačí, když si každý den dopřejete nějakou maličkost. Třeba dobré jídlo, hezký film nebo voňavou koupel. Relaxujte a užívejte si to.

Mimochodem, víte, že právě třetí pondělí v lednu je označované jako tzv. modré pondělí, nejdepresivnější den v roce? Letos připadá na 15. ledna.

Zdroj: mentalhealth.ie, newsinhealth.nih.gov