Hřebíček patří k oblíbenému koření, které chuťově doprovodí různé koláče, buchty, rýži a také horké zimní nápoje. Pokud vám nějaký zbyl z třeba z vánočního pečení, zkuste ho žvýkat. Obsahuje totiž látku eugenol, která pozitivně přispívá ke správnému fungování organismu.

My známe hřebíček, přesněji řečeno pupeny hřebíčkovce kořenného, v jeho sušené podobě. Pokud budete chtít využít léčivé látky obsažené v tomto koření, stačí jednotlivé pupeny žvýkat. A od čeho vám pouhé dva hřebíčky denně uleví?

Hřebíček podpoří zdravé zuby a svěží dech

Látka eugenol, obsažená v hřebíčku, má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Podle webu Health se eugenol vyznačuje i protirakovinnými účinky. Když budete hřebíček pravidelně žvýkat, zlepší se prostředí vaší dutiny ústní. Je obecně známo, že bakterie v ústech přispívají k paradentóze, proto může být užívání hřebíčku vhodnou prevencí před tímto onemocněním. Kromě toho je hřebíček rovněž účinný v boji proti zápachu z úst.

Z hřebíčku se vyrábí olej, který zmírňuje nejenom bolest zubů, ale účinný je i při rýmě a bolesti v krku. Používá se k potírání, případně kloktání a samozřejmě se nepolyká. Asi netřeba připomínat, že pokud potíže přetrvávají déle jak dva dny, je vhodné navštívit lékaře.

Hřebíček pro zažívání

Míváte potíže s trávením a po každém větším jídle je vám těžko? Úlevu dokáže přinést právě hřebíček, a to díky již zmíněnému eugenolu, který stimuluje trávení a působí proti křečím. Ne nadarmo je tohle koření obsaženo v různých čajových směsích nebo nápojích podporujících trávení. Hřebíček si tedy poradí i s nadýmáním a plynatostí.

Pro krásu a zdraví

Antiseptické látky v hřebíčkovém oleji napomáhají ke zklidnění podrážděné pleti. Přípravek skvěle čistí ucpané póry, čímž eliminuje vznik pupínků. Rovněž napomáhá ke zmírnění projevů akné. Kromě antiseptických účinků hřebíček obsahuje i látky, které prokrvují pleť a tím jí dodávají zdravou barvu.

Hřebíček také obsahuje antioxidační látky, z nichž podle webMD je zajímavý mangan, který přispívá k opravě kostí a vytváření hormonů a rovněž chrání tělo před volnými radikály. Kromě eugenolu v hřebíčku najdete i draslík, betakaroten a vitamin K.

Na co si dát pozor

Hřebíček jako koření je v malých dávkách zcela bezpečný. Jestliže ale berete léky na ředění krve, vyhněte se používání hřebíčkového oleje a hřebíčkovému čaji. Stejně tak může látka eugenol negativně ovlivnit i hladinu cukru v krvi. Pokud budete na pokožku používat esenciální hřebíčkový olej, tedy s nejvyšším obsahem eugenolu, je nutné ho smíchat s mandlovým olejem, aby nedošlo k alergické reakci.

Zdroj: WebMD, Health