Jasně, láska je ten nejlepší pocit na světě. Všichni cítíme potřebu mít vedle sebe někoho, s kým můžeme sdílet radosti i starosti. Někoho, kdo nás podporuje, s kým si rozumíme. V hledání toho nejlepšího pak často zapomínáme na neromantické pravdy, které ovšem do vztahu také patří.

Řada lidí ze sebe vysype spoustu dobrých důvodů, proč raději žít v partnerství než jako single.

Někteří ale mají tendenci si vztahy idealizovat a ignorovat neromantické pravdy, jež s nimi úzce souvisí. A to je problematické, protože dříve nebo později následuje drsné prozření a vztah se rozpadne. Nikoli však kvůli nedostatku lásky nebo slučitelnosti, ale především kvůli přílišným očekáváním a vysokým standardům.

Podívejte se na neromantické pravdy, které dala dohromady vztahová koučka Natalia Juarez pro web Psychology Today. Nejsou vám třeba povědomé? Pokud ano, zkuste se nad nimi zamyslet a přijmout je. Pak se totiž váš vztah posune do další, a rozhodně šťastnější dimenze.

Partner/ka vás štve

Nezadaní a hledající lidé bývají často přesvědčeni, že ve vztahu musí být vždy všechno v pořádku. Vlastně lpí na naději, že správný partner přinese smysl a naplnění jejich vlastnímu životu. Neromantické pravdy jsou v tomto případě dvě. Za prvé, takový člověk nejspíš bude hledat do skonání světa. A za druhé, nejprve by bylo vhodné naučit se žít v míru se sebou. Pak totiž nad některými věcmi dokáže mávnout rukou.

Ze vztahu získáte tolik, kolik jste do něj vložili

Neromantické pravdy o vztazích občas umí odhalit některé nepěkné lidské vlastnosti a sobeckost je jedna z nich. Zkrátka, nečekejte, že budete ve vztahu pouze sedět na piedestalu, užívat si pozornost a nechávat se hýčkat. Vztahy se skládají z dávání a přijímání. Obvykle ti, kteří sami hodně dávají, lásku, čas, porozumění, dostanou hodně zpět. I když je fakt, že i to je bez záruky.

Z téhle neromantické pravdy asi radost mít nebudete

Ve vztahu se totiž budete muset obejít bez některých věcí, které bývaly smyslem vašeho single života. Ať už to je třeba cestování, utrácení, dlouhé víkendové spaní nebo flirtování s barmanem v klubu. Jako singl si můžete dělat, co chcete. Ve vztahu je ovšem už třeba brát ohledy na partnera/ku.  Samozřejmě to nemusí nutně znamenat omezení, ale každý vztah vyžaduje ochotu ke kompromisu a flexibilitu.

Nikdo není dokonalý

Zapomeňte na dokonalého partnera/ku. Ať už bude po vašem boku kdokoli, vždy časem zjistíte, že oplývá vlastnostmi, které vám lezou na nervy. Ani z této neromantické pravdy ovšem není třeba si dělat hlavu. Zkuste se podívat do zrcadla a přiznat si, jak je to s vaší (ne)dokonalostí. A ještě tohle, protože je váš partner přinejmenším stejně omylný a zaměstnaný sám sebou, může se někdy chovat necitlivě. Může proto říci nebo udělat něco, čím vás raní, aniž by si to vlastně uvědomil. Tady zbývá pravděpodobně jen jedna věc. Přijmout, že je zkrátka jen člověk.

Láska se v průběhu času mění

Neromantické pravdy o vztahu zakončíme tou, které lidé nejméně věří. Ano, je to tak, nejprve jsme zamilovaní a nechceme se ani na vteřinu odtrhnout od našeho miláčka. Uplyne nějaká doba a najednou chceme více a více času pro sebe. Je tak třeba si přiznat, že to, co k někomu cítíme, se v průběhu vztahu mění.  A to je stejná jistota, jako že po zimě přijde jaro. Pokud se tedy chcete v partnerství vznášet na desítce, máte jedinou možnost – měnit protějšek každých pár měsíců.