Kolikrát jste si řekli, začnu držet dietu, budu chodit cvičit, naučím se nový jazyk. Jenže uplynulo čtrnáct dní a vaše vůle k dosažení vysněného cíle byla ta tam. Podívejte se, co se v takovém případě dá dělat.

Říká se, kde je vůle, tam je cesta. Často si nastavíte nějaký cíl a přesto o dva nebo tři týdny později neuspějete. Čím to? Zaklínadlo zní: síla vůle. Ta umožňuje dosáhnout dlouho očekávaných snů a profesionálních i soukromých cílů. Podívejte se, co doporučují ve své knize Síla vůle (Willensstärke: Energien freisetzen und Ziele erreichen) zkušení koučové Peter Gerst a Reinhold Stritzelberger. Ti vůli označují nikoli za povahový rys, ale spíš soubor znalostí a dovedností, které může trénovat každý. A nabízejí i několik užitečných tipů.

Boot camp jménem vůle

Vůle je jako sval. Unavuje se nadměrným používáním, ale můžete ji budovat systematicky. Funguje to takto: Vyberte si nějakou činnost, která je ve skutečnosti snadno proveditelná, ale přesto pro vás obtížná. Například chodit všude včas nebo po večeři vždy uklízet nádobí. A nyní soustřeďte veškerou svou vůli na striktní implementaci tohoto jednoduchého chování po dobu dvou až tří týdnů. Co se stane? Váš „sval vůle“ sílí s každým rozhodnutím a vaše další akční kroky pro vás budou stále jednodušší.

Princip úspěchu jednoho cíle

Nesnažte se zhubnout, přestat kouřit a cvičit několikrát týdně ve stejnou dobu. V tomto případě byste svou energii rozložili na tři cíle. Ke každému z nich byste tedy přistupovali pouze s 33 procenty své vůle. To zvyšuje riziko, že jednoho cíle nedosáhnete. Proto si zapamatujte, vždy zaměřte svou vůli na jeden cíl. Teprve poté se pusťte do dalšího.

Bavte se se svým vnitřním slabším já

Nenadávejte svému slabšímu já. Není vaším nepřítelem. Naopak to s vámi myslí dobře. Chce, abyste jedli a pili to, co vám chutná, aby vám bylo příjemně a cítili jste se dobře. Nabídněte mu pozitivní myšlenky k výsledku. To znamená, že například večer nemyslete na ranní brzké vstávání, otravné oblékání a běh v chladu, ale na to, jak uvolňující bude pohyb, jak příjemný bude čerstvý vzduch a jak pohodlně se pak budete cítit.

Zhluboka se nadechněte

Čím více se budeme snažit o svádění nebo rozptýlení, tím rychleji nám unikne okamžik rozhodnutí . Než naše síla vůle může celou věc zastavit, už jsme si objednali dort. Jak z toho ven? Naučte se před takovými kroky zastavit a zhluboka dýchat. Takový postup snižuje touhu po věcech a pomáhá přizpůsobit myšlení tomu, abyste neselhali.

Vůle potřebuje plán B

Co dělat, když kvůli nemoci nebo pracovním povinnostem nemůžete pravidelně chodit do posilovny? Pokud nemáte plán B, vaše vůle po nějakém období obvykle spadne na hodnotu nula a se cvičením je konec. Jestliže si ale připravíte záložní řešení, u cvičení setrváte. A je dobré si uvědomit, že selhat může každý, důležitější je se pustit do dané činnosti znovu.

Vyhněte se pasti „a je to v háji“

I vycvičená vůle v určitém okamžiku zeslábne. Je to součást lidské přirozenosti. Pokud tedy uděláte něco, co jste nechtěli, je zbytečné si kvůli tomu nadávat. Takové chování vůli rozhodně neposílí, naopak ji ještě více oslabí. Cítíme se špatně a hledáme útěchu často přesně v tom, čemu jsme se chtěli vyhnout, tedy sladkostem, alkoholu, nákupům… Jak se dostat zpátky do pohody? Zkuste si říct, že se vám druhý den bude dařit lépe.