Být šik není jen o módě. Rozhodují i další vlastnosti

Foto: Bristekjegor, Freepik.com

Obléknout se podle poslední módy ještě neznamená, že budete vypadat šik. Do módní skládačky totiž patří i dílek zvaný osobnost. Ten definuje charisma daného člověka. Někdo má tento dar od přírody, jiný na něm musí zapracovat. Ukážeme vám, jak na to.

Být šik vlastně znamená mít osobní styl. Někteří lidé ho hledají ve značkových buticích, přitom stojí na zcela něčem jiném.

Šik podstata

Říká se, že šik je způsob bytí. Nejde tak vlastně jen o to, co máte na sobě, ale o to, jak se chováte. Vlastně se dá říci, že tak vyjadřujete svůj postoj, odhalujete osobnost. Když o někom říkáme, že je elegantní, sofistikovaný, šik, nepopisujeme oblečení, ale daného člověka. Pokud se člověk ve značkovém obleku bude chovat jako hulvát, napadne vás, že je šik? Asi sotva.

Šik je i to, jak se chováte k lidem

Výše uvedenou větu pronesl americký módní návrhář a režisér Tom Ford. A má pravdu. Zkuste se zamyslet nad tím, jak by vás lidé popsali. Jste přátelští? Nápomocní? A jak můžeme vědět, že to, co o nás říkají druzí, je pravda. Na to funguje na to zlaté pravidlo: jednejte s ostatními tak, jak byste chtěli, aby oni jednali s vámi.

O šik módě

Z pohledu módy se zkuste zamyslet nad tím, o kom řeknete, že je šik. Obvykle jde o člověka, který se drží hesla, že elegance je v určité diskrétnosti. Takoví lidé si totiž oblékají věci, které nekřičí do světa svou hodnotou. Francouzský módní historik Olivier Saillard jednou prohlásil: „Chcete-li být šik, nemůže tak úplně jít s dobou. Soustřeďte se na nadčasovost, která byla šik včera a bude i zítra.“

Styl se tvoří v tichu

Šik rozhodně není oblečení, které „řve“ logy a jehož nositel je ověšený spoustou sice drahých, zato nevkusných šperků i jiných doplňků. Ano, ukážete tak, že „na to máte“, ale to je tak všechno a už vůbec nelze mluvit o eleganci nebo sofistikovanosti. Šik oblečení se rozhodně nerovná módní výstřelek. Sofistikovaní lidé zásadně nedrží krok se sezónními trendy. Vlastně by se dalo říci, že jdou proti proudu. Hýčkají si svůj nenápadný, zato dokonalý styl.

Pozornost a pozornost

Zkuste si představit výše zmíněného jedince v odrbaných džínách, ze kterých mu lezou kolena, v mikině s logem a nezbytné džínové bundě, obtěžkaného spoustou lascivně působících doplňků. Tak ten vzbudí pozornost určitě. Sotva ale o něm někdo řekne, že je šik. A pak máme druhou variantu. Klidně zůstaňme u džínů, ovšem bez děr, které doplňuje jednoduchá bílá košile nebo triko a elegantní jednobarevné sako. Zkrátka šik styl. A ten si zapamatujete s chutí…

Nenapodobujte, buďte sví

Šik lidé si nedělají příliš starostí s tím, co si vzít na sebe. Bývají to minimalisté a jediné, o co jim ve skutečnosti jde, je pohodlí. Jak už jsme zmínili, elegance a sofistikovanost jsou nadčasové a vlastně tak trochu mimo módní směr. Podstatný je přístup, umění sladit věci, které nemusí nutně jít dohromady. Jde vlastně o to, jak celý outfit personifikujete. Nekopírujte druhé, buďte sví. Když budete někoho napodobovat, vždycky dosáhnete pouze na druhé místo, protože originál je přeci jenom jeden. A proč byste jím nemohli být právě vy?

Styl nedělá norkový kožich

Šmrnc a graciéznost si nepořídíte ve značkovém butiku, ani nebude součástí vašeho obleku i šatů ušitých na míru. Proč? Protože taková „věc“ se zkrátka neprodává. Šik lidé si vytvářejí svůj vlastní osobní styl mícháním konvenčního s nekonvenčním. Oblékání je pro ně snadné, ráno nestojí se zoufalým výrazem před skříní. Vědí, co si vezmou na sebe, protože se oblékají nikoli pro druhé, ale hlavně pro sebe, svým vlastním jedinečným způsobem. Když si pořizují nové oblečení, nedrží krok s trendy. Vybírají takové, které především odráží jejich osobnost. I proto jsou šik…