Nervozita, brnění v žaludku, nedostatek soustředění, radost ze života, motýli, vzrušení, intoxikace a směs oxytocinu, serotoninu a dopaminu. Zkrátka, zamilovat se je tak trochu o nervy. Existuje pár důvodů, proč se to stane. Je dobré je znát, abyste se nedivili, když se zamilovanost nedostaví.

Zamilovat se můžete na první pohled. Přijde vám to divné? Vůbec ne. Stačí, když potkáte správného člověka a zafunguje několik faktorů, díky kterým se vám roztřesou nohy, někdy i hlas, a nevidíte a neslyšíte. Co všechno tedy ovlivňuje zamilovanost?

1. Správná chemie

Nemějte strach. Exaktní věda s tímto stavem nemá téměř nic společného. I když je jasné, že určité biochemické procesy v našem těle hrají při zamilování svou roli. Patří sem hormony, které mohou za to, zda my ženy propadneme pořádnému chlapovi překypujícímu testosteronem, nebo zda má šanci se do nás zamilovat upravený muž. Pro upřesnění, chlapa chceme v ovulaci a šampóna po zbytek měsíce. Muž nám musí také vonět. Podle vědeckých studií pach člověka odráží stav jeho imunitního systému. Laicky řečeno, voní nám ten, kdo je zdravý a kdo by mohl potenciálním společným dětem předat dobré geny. Klíčem k zamilování v živočišné říši jsou sexuální atraktanty feromony. A byť se tohle pojmenování objevuje i na obalech některých parfémů jako lákadlo na muže, nevěřte jim. Až dosud nebyl nikdo schopen jednoznačně určit nebo prokázat lidské feromony, takže si stejně budete muset vystačit jenom se známými fakty.

2. Zamilovat se můžeme do podobného člověka

Jasně, říká se, že protiklady se přitahují. Jenže ve skutečnosti je to trochu jinak. Mnohem víc nám totiž vyhovují lidé, se kterými máme něco společného. A může to být třeba sportovní nadšení, láska ke knihám, stejnému jídlu. Společnou řeč najdeme i s člověkem, se kterým nás spojuje stejná nebo podobná profese a také město nebo alespoň kraj, odkud pocházíme. Roli při zamilování mohou hrát i postoje, ať už politické nebo náboženské.

3. Podobnost s otcem

Otec je prvním mužem v našem životě, s nímž navazujeme pouto. Tím automaticky nastavuje standard a obecně formuje naše očekávání od mužů. Připomíná vám to něco, když se zamyslíte nad svými bývalými partnery?

4. Stejná úroveň přitažlivosti

Je pravdou, že na vzhled bychom neměli dát a raději se orientovat podle toho, jaké má náš potenciální protějšek vnitřní hodnoty. Jenže zpravidla se dokážeme zamilovat do lidí, kteří hrají v otázce vzhledu přibližně stejnou ligu. Na druhou stranu, o trochu méně atraktivnější chlap je pro hezčí ženu větší jistota.

5. Byl by dobrým otcem

I když si vědomě nevážíme vlastností otce (péče, funkce vzorového modelu atd.), podvědomě jim věnujeme pozornost při výběru partnera. Proto nás to spontánně táhne zejména k mužům, kteří vypadají zdravě a voní nám.

6. Správný chlap

Zamilovat se do správného chlapa je snadné. Definovat ho po pravdě nelze, jelikož pro každou ženu znamená správný chlap něco jiného. Ovšem pokud někdo vypadá jako náš skvělý táta nebo jiný oblíbený muž, ať se nám to líbí nebo ne, automaticky má u nás bod k dobru. Nemusíte tomu věřit, ale zkrátka existují typy, do kterých se zamilujete snadněji než do ostatních.

7. Hluboký pohled

Podle jedné studie, kterou provedli vědci z University of Massachusetts, dvouminutový intenzivní pohled do očí vyvolá pocity vzrušení a bude nám úplně jedno, jestli máme na hlavě vrabčí hnízdo a on pupínek na nose. A taky nás zas tak moc nebude zajímat, co říká, protože v hlubokém pohledu se utopit, tedy zamilovat, není vůbec nic složitého.

8. Chceme se zamilovat

Zamilovat se musíte chtít. Jinými slovy, i když potkáte fajn chlapa, ale právě jste čerstvě po rozchodu, takže na nový vztah nemáte myšlenky, zkrátka se nezamilujete. Pokud jste ve fázi hledání, ani vás nenapadne, takto uvažovat a zamilování přijde samo.

Text: Julie Čermáková
Foto: Pressfoto, Freepik.com