Začnou vás přepadat negativní myšlenky, jakmile něco nejde podle plánu? Tak třeba partner řekne, že bude doma v sedm večer, ale ještě v půl osmé ticho po pěšině a jeho telefon je nedostupný. Když o pět minut později strká klíček do dveří s tím, že mu ujel autobus a vybil se mobil, vámi už cloumá panická ataka a jste na pokraji zhroucení. Co s tím?

Negativní myšlenky představují problém řady lidí a jsou obzvlášť časté u těch, kteří jsou náchylní k úzkostem stavícím katastrofické scénáře. Pokud se řadíte do stejné skupiny, zkuste se zamyslet nad tím, jak se chovali vaši rodiče. Jestli viděli svou budoucnost spíš černě, dá se předpokládat, že tím alespoň z části ovlivnili i váš pohled na život. I když být připraven na nejhorší je asi dobrá věc, ale problém nastává ve chvíli, kdy vás negativní myšlenky doslova zahltí a začnou ovlivňovat váš každodenní život. Jak se je tedy naučit ovládat a především omezit?

Uvědomte si, co se děje

Abyste mohli problém vyřešit, musíte si nejprve uvědomit, co se děje. Jakmile si přiznáte, že vás pronásledují negativní myšlenky, položte si tři jednoduché otázky: Co nejhoršího se může stát? Co nejlepšího se může stát? Co se s největší pravděpodobností stane. Odpovědi vám pak pomohou získat realističtější pohled na konkrétní situaci.

Negativní myšlenky dejte na papír

Přemítání o problému vám k ničemu nepomůže. Když si ale jednotlivá trápení napíšete, začnete je vidět jasněji nebo spíš objektivněji. Pokud se například obáváte o ztrátu místa vždy, když si vás šéf kvůli něčemu zavolá a přitom s vámi probírá pracovní věci, anebo vás dokonce chválí, začnete si rychleji uvědomovat, že jsou vaše obavy neopodstatněné. Negativní myšlenky tak rychle ztratí smysl.

V návalu ataky

Když se cítíte obzvlášť ochromeni obavou z čehokoli, zkuste se alespoň na půl hodiny rozptýlit, odvést myšlenky jinam. Negativní myšlenky rozpustí cvičení, které snižuje hladinu stresových hormonů v těle jako je adrenalin a kortizol. Současně stimuluje produkci endorfinů, což jsou chemické látky v mozku, které přirozeně působí proti stresu a navozují dobrou náladu. Pozitivně na vás ale zapůsobí jakákoli další činnost, ať už vaření, zalévání kytek nebo utírání prachu.

Zklidňující techniky

Katastrofické scénáře tvoří lidé, kteří žijí v budoucnosti a snaží se předvídat, co všechno se může stát. Úkolem tedy je, naučit se více žít v přítomnosti, ideálně v daném okamžiku. A na to je nejlepší meditace. Jakmile si uvědomíte, že vaše myšlenky opět sklouzávají k černým scénářům, zhluboka se pomalu nadechněte a vydechněte. Tak alespoň zčásti zbrzdíte neustále se zrychlující tok negativních myšlenek.

Nenechte si to pro sebe

O svém problému s úzkostí jako reakcí na některé situace byste měli mluvit s ostatními. Ti vás totiž obvykle uklidní a uvedou věci na pravou míru. Jestliže vás ale negativní myšlenky trápí až příliš často, toto sdělené trápení vám nejspíš poskytne jen dočasnou úlevu. Jde totiž o to, že jakmile se zbavíte jednoho problému, například, když se partner vrátí domů zcela v pohodě, brzy si najdete něco dalšího, z čeho byste měli mít obavy. Jediným způsobem, jak přerušit tento cyklus, je odborná pomoc, díky níž se naučíte dostat úzkost pod kontrolu.

Text: Julie Čermáková
Foto: Yanalya, Freepik.com