Raní káva patří k rituálům, bez kterých si většina z nás nedovede představit start do nového dne. Pije se už přes tisíc let a během té doby se přetřásala snad ze všech stran. Zejména často se diskutuje její vliv na lidské zdraví. Ten je v mnoha ohledech překvapivý.

Stejně jako v jiných, i v tomto případě platí, že není káva jako káva. Podle řady vědeckých studií má totiž přínos káva nejenom kvalitní, ale především pouze černá.

Černá káva

U většiny pijáků kávy dochází v průběhu doby k jasnému vývoji. V počátcích to je především káva plná mléka a cukru. Později, až přišel čas na to si vychutnat její originální chuť, postupně ze šálku zmizelo nejenom mléko, ale i cukr. A najednou si většina z nás už pije pouze černou kávu, protože jsme si zkrátka na její chuť zvykli. Pokud jste i vy v této poslední fázi, máte štěstí: černá káva, sama o sobě, ať už horká nebo ledová, je totiž prospěšná lidskému zdraví. A co všechno se stane s vaším tělem, když budete pít černou kávu pravidelně?

1. Nižší riziko obezity

Káva totiž obsahuje velké množství antioxidantů a mikroživin zvaných polyfenoly. Konkrétně kyselinu chlorogenovou. Podle vědeckých studií je tohle superhvězda, protože snižuje viscerální, tedy břišní tuk. Právě ten souvisí se zvýšeným rizikem rozvoje metabolických poruch, jako je cukrovka 2. typu. Černá káva je tak dobrou prevencí rizika obezity, ale současně pomáhá předcházet některým závažným zdravotním stavům.

2. Káva vám zlepší vám náladu

Pokud se probudíte na špatné straně postele, otočte se a jděte do kuchyně na šálek dobré černé kávy, která vám prakticky ihned zvedne náladu a probere vás k životu. Kofein totiž blokuje v našem mozku receptory adenosinu a brání tak typickému pocitu únavy, který adenosin způsobuje. Jenom ale pozor na to, abyste to příliš nepřehnali s konzumací kávy. Pak totiž může vyvolávat opačný efekt, únavu a bolesti hlavy.

3. Přináší antioxidanty

Jeden šálek černé kávy může obsahovat více polyfenolických antioxidantů než zelený nebo černý čaj a kakao. Samozřejmě v případě, že je káva vyrobená z kvalitních organických zrn obsahujících nejenom antioxidanty, ale i kyselinu chlorogenovou a kávovou. Oba tyto antioxidanty chrání buňky před poškozením a oxidačním stresem, který je zásadním spouštěčem řady nemocí.

4. Káva bystří smysly

Pokud se momentálně nacházíte ve vyšším pracovním zápřahu a potřebujete se pořádně soustředit na dané úkoly. Káva je skvělý způsob, jak si udržet pozornost. Řada studií potvrzuje, že kávový kofein zvyšuje výkon a přispívá k vyšší koncentraci a vytrvalosti.

5. Lepší průtok krve

Pití černé kávy napomáhá zvýšení průtoku krve do mozku, což může prospět kognitivním funkcím a mít ochranný účinek proti ztrátě paměti. Některé studie navíc naznačují, že konzumace kávového kofeinu může pomoci obnovit paměť a chránit mozek před neurologickými problémy.

6. Efektivnější cvičení

Černá káva rovněž napomáhá tělu k lepším výkonům při cvičení. Jelikož zvyšuje množství adrenalinu v krvi, dokáže vaše tělo lépe připravit, povzbudit k pohybu. Navíc pomáhá odbourávat uložený tělesný tuk.

Text: Martina Hálková
Foto: Onlyyouqj, Freepik.com