Připadáte si v poslední době rozladění, bez zájmu o cokoli? Možná za to může nadměrná konzumace online informací. A to zejména těch negativních. Mind gardening vám pomůže je protřídit, rozvinout kreativitu a posílit duševní zdraví.

Informace nás bombardují odevšad. Ze sociálních médií, z článků, knih, videí nebo rozhovorů. V záplavě dojmů bývá dost často těžké se soustředit na jednotlivé myšlenky, protřídit je a přidat k nim své vlastní názory. Vlastně je to, jako by vám někdo neustále křičel do ucha, zatímco vy se snažíte poslouchat své vnitřní já.

Mind Gardening – odpověď na informace, kterých je moc

Digitální obsah se stal trvalou součástí našeho světa a našich životů. Už nikdy nezmizí, takže se s ním budeme muset naučit zacházet. Odpověď na to, jak si nezahltit mozek a přestat konzumovat informace, které jsou nám k ničemu, nabízí právě Mind Gardening. Jeho autorkou je doktorka Anne-Laure Le Cunff, která se zabývá výzkumem neurovědy ve vzdělávání na londýnské King’s College. Tohle slovní spojení v překladu znamená něco jako myšlenkové zahradničení nebo péče o myšlenkovou zahradu.

Metafora zahradničení

Souvislost se zahradou v tomto případě dává smysl. I zde jde o výsadbu, pěstování, péči a prořezávání. Jinými slovy, mind gardening se snaží o vědomé pěstování kvalitních myšlenek a nápadů a vytahování nepotřebných nebo škodlivých. Tedy plevele. Vnímejte tedy svou mysl jako zahradu, o kterou se budete starat.

Kultivujte

A co si představit pod označením plevel? Sem patří negativní myšlenky, škodlivé vzorce a vše ostatní, co vás paralyzuje a činí pasivními. Snažte se si uvědomovat, jaké pocity ve vás jednotlivé myšlenky spouští. Pokud strach, obavy či negativitu, danou myšlenku vymažte a začněte kultivovat jinou. Vybírejte nápady, které chcete dál rozvíjet. Řečí mind gardening sázíte semena a tak kultivujete svou zvědavost. Jak rozvíjíte své znalosti, necháváte stromy růst. Nové myšlenky, které vznikají z dalších spojení jednotlivých informací jsou plody, které sklízíte. A ideálně sdílíte s ostatními.

7 tipů pro mind gardening v praxi

1. Informace z internetu

Když procházíte internet a narazíte na zajímavé informace, ptejte se sami sebe: Co mě na tom tak zaujalo? Připomíná mi tato informace jiné zážitky nebo myšlenky, se kterými jsem se setkal/a v poslední době?

2. Dělejte si poznámky

Jestliže uvidíte, uslyšíte nebo si přečtete něco zajímavého, udělejte si o tom poznámku. Je úplně jedno, zda bude dlouhá, krátká, nahrajete si ji do mobilu nebo napíšete na sociální síť. Hlavní je, že takový postřeh formulujete svými vlastními slovy. Tak necháte ve vaší myšlenkové zahradě růst stromy a rostliny. Pozor na to, že byste si neměli zapisovat naprosto vše, co vám přijde pod ruku. Informace vybírejte vědomě. Tedy takové, které budou rostlinám ve vaší mind gardening vyhovovat a podpoří jejich růst.

3. Nekopírujte věty, nezvýrazňujte

Jinými slovy, podchyťte informace, které vám mohou pomoci rozvinout některé vaše nápady, svými slovy. Nebude vám k ničemu, když jenom opíšete původní myšlenku. Zpracujte ji a zaznamenejte podle vlastní potřeby.

4. Pravidelně čistěte sociální sítě

Zkuste si položit otázku, jaké informace ze sociálních sítí vám dávají smysl. Je totiž zbytečné, abyste sledovali někoho, kdo vás pravidelně zahlcujete nevyžádanými zprávami o tématech, která ve vás spíš vyvolávají negativní emoce, než aby vám byla k užitku.

5. Pište si deník

Psaní deníku je způsob, kterým podpoříte mind garden stoprocentně. Pořiďte si hezký sešit a do něj zapisujte všechny podněty a myšlenky. Zpětná vazba vám pak pomůže řešit konkrétní otázky. Například, čeho chcete dosáhnout a jak by se vám to teoreticky mohlo podařit.

6. Digitální informace

Zmínili jsme papírový sešit. Jestli vám ale taková forma zaznamenávání vašich myšlenek nevyhovuje a dáváte přednost digitálním zápiskům, nevadí. Existuje totiž celá řada aplikací ke psaní poznámek a jejich vyhodnocování.

7. Přizpůsobte si obsah

Už víte, čeho chcete dosáhnout. Tomu je třeba přizpůsobit informace. Zaměřte se na to, jaké knihy čtete, jaké posloucháte podcasty, sledujete vida nebo jedince, kteří udávají směr v daném oboru. To vše jsou ona pomyslná semínka, která můžete zasadit ve své myšlenkové zahradě. Samozřejmě za předpokladu, že se o ně budete dál starat a pomáhat jim růst.

Bez stresu

Mind gardening je určitě skvělý způsob, jak se posunout dál. Neměla by to ale pro vás být stresující činnost. Někdy stačí udělat pouhý jeden krok, abyste přestali konzumovat zbytečné informace, které vám nepřinášejí nic pozitivního.

Zdroj: Health.com, Nesslabs.com, Ncbi.nlm.nih.gov/PMC8695851