Nejspíš nám dáte za pravdu, že móda je hravá. Jenže občas to s hravostí přeženeme a vytvoříme dokonalé módní faux pas. Další možností je, že si oblékneme něco, co už dávno vyšlo z módy. A pak se může stát, že se módní faux pas časem promění v módní trend. O kterých je řeč?

Ve světě módy se přihodí ledacos. Styly přicházejí, odcházejí, některé se vrací v pozměněné podobě, která lépe vyhovuje aktuálním potřebám. Návrháři rovněž čas od času sáhnou mezi módní faux pas, aby jim vtiskli inovovaný vzhled. U těchto kousků se jim to podařilo na jedničku s hvězdičkou.

Módní faux pas – ledvinky

Dokázaly „zničit“ téměř každé oblečení, ke kterému jste si je vzali. Pokud jste nepracovali ve stánku na pouti nebo někde na staveništi, nebylo opravdu nutné, abyste takovou tašku nosili. Před pár lety ale došlo k výraznému posunu ve vzhledu tohoto obecně nehezkého doplňku. Návrháři nasměrovali ledvinky směrem k důvtipnějšímu „crossbody“ nebo k „bum bag“ taškám. Sice je to o tom, že máte stále u pasu nějakou tašku, ale tyhle jsou prostě jiné…

Plísňáky

Tento trend představoval vrchol módy v osmdesátých letech. Prodávaly se nejenom plísňové kalhoty, ale také bundy, které měly samozřejmě pořádné ramenní vycpávky. K plísňovému outfitu připočítejte vlasovou přilbu. Vysvětlivka pro později narozené: vlasy, které pod množstvím laku doslova ztvrdly. Asi není divu, že osmdesátky bývají označovány jako nevkusné období příšerné módy. Tenkrát jste zkrátka mohli vidět módní faux pas doslova na každém kroku. A ejhle. Takto upravené látky si našly cestu i k současným módním návrhářům.

Ať žije batika

Oblíbený hippie styl 60. let minulého století znovu ožil na konci devadesátek a ozval se i na počátku nového milénia. Co si pod tím představit? Velká trika, šaty nebo košile, které sice vypadaly jako zděděné po starším sourozenci, ale nutno jim přiznat pohodlí. V současné době dříve psychedelické vzory nabraly jemnější směr, který je vystřelil na módní mola. Nosí je Harry Styles, Rita Ora nebo třeba Gigi Hadid.

Příliš mnoho doplňků

Psala se 40. a 50. léta. Doba nedobrovolného minimalismu, který Coco Chanel povýšila na módní trend se slovy: ,,Než odejdete z domu, podívejte se do zrcadla a sundejte si jeden doplněk. O pár desetiletí později ovšem francouzský módní dům na toto posvátné pravidlo stylingu zapomněl…

Módní faux pas – ponožky v sandálech

V minulém století se nad touto kombinací vlastně ani nikdo nepozastavil. Móda, zejména u nás, se zas tak moc neřešila a ponožky si lidé oblékali, protože to zkrátka byla slušnost. Devadesátky přinesly zlom a muži, jelikož tento trend se týká hlavně jich, objevili kouzlo „na boso“. A pak přišel TikTok a návrat ponožek v sandálech k mainstreamové módě. Zapomeňte ovšem na vytahané a seprané modely. Tohle odhalení chce totiž něco opravdu módně vyvedeného.

Gatě proklatě nízko a šňůrky od spoďárů

Nosily je Britney Spears i Christina Aguilera. Odhalené břicho a tanga, nebo spíš šňůrky od nich, byly nejspíš vlhkým snem nejednoho puberťáka. Kalhoty s nízkým pasem si užívaly svých pět minut slávy kolem roku 2000. Po té se změnily v módní faux pas. Jenže teď to vypadá, že se vrací. A s nimi bohužel i onen kousek spodního prádla, bez kterého by těmto gatím bylo lépe…