Čtyřicítka, které se bojí snad všechny ženy, ťuká na dveře. Pokud si ale uvědomíte pár věcí, nestane se vůbec nic. Nebo vlastně ano, konečně budete nad věcí. Takže co všechno je třeba odhalit do oné magické číslovky?

Ženy, které řádily ve dvaceti a možná i trochu ve třiceti, budou mít ve čtyřiceti oproti hodným holkám výhodu, a sice úžasnou životní moudrost. Tu totiž, jak známo, získáte hlavně zkušenostmi. A co všechno může z prožitků vyplynout?

Nemůžeme a nechceme být více než nejlepší verzí sebe sama

Jistě, každá žena by nejspíš chtěla chodit na vysokých podpatcích a vypadat přitom tak sexy jako Carrie Bradshawová ze Sexu ve městě. Anebo se tvářit stejně osvíceně jako učitelka jógy, případně se chovat noblesně a oblékat elegantně jako vévodkyně Kate. Ale k čemu? V tomhle věku už totiž nepotřebujeme být někým jiným, jenom samy sebou.

Kritika se mění v dobrou radu

Co si budeme povídat, ženy jsou obecně vůči kritice citlivé. Ovšem se čtyřicítkou na krku se na svět díváme mnohem pragmatičtěji. Posloucháme, vnímáme obsah a potom lekci zařadíme do rubriky – dobrá rada nebo kecy. Tolik let životních zkušeností je totiž dost na to, abychom poznaly rozdíl.

Během sexu říkáme, co se nám líbí

„Tak jaký jsem byl?“ Bohužel se na tohle chlapi ptají jen asi do dvaceti. Trocha snahy se učit nové věci by ovšem nebyla špatná ani v pozdějších letech. Ale nevadí. Ženy jsou v tomto věku totiž dost staré na to, aby řekly, co se jim líbí. Anebo také nelíbí. A to bez ptaní. Máte něco proti tomu?

Už se neomlouváme za to, že jsme

Není důvod se neustále za něco omlouvat. Hlavně ne za to, že jste tím, kým chcete být. Pokud se vaše postoje ostatním nelíbí, rozhodně to není váš problém. Netrapte se něčím, co zkrátka nemůžete změnit.

Už se nestydíme za kraviny

Nestihly jste depilaci intimních míst před návštěvou gynekologa? Vyrazily jste na plovárnu v bikinách a s vámi i křečové žíly, celulitida a špeky? No a co. K ženskému lékaři přece ženy chodí kvůli zdraví a na plovárnu kvůli pohybu. Stydět se za tyto a podobné kraviny je ztráta času.

Nic v životě není jisté

Ano, tahle životní lekce musela nepochybně bolet. A co z ní vyplývá? Že nic není samozřejmé. Ženy v tomto věku by už proto měly stát na vlastních nohou, aby se dokázaly postarat nejenom o sebe, ale i své nejbližší.

Láska je práce

Ženy se čtyřicítkou na krku už dobře vědí, že o vztah je třeba se starat. Splašené hormony vydrží pár měsíců, možná let, ale rozhodně ne roky. Takže po každé malé hádce rozhodně není důvod se rozvádět, ale spíš přemýšlet nad tím, kde se stala chyba, které je třeba se v budoucnu vyhnout.

Víme, že i malé věci mohou změnit náš život

V tomto věku už ženy ví, nebo alespoň tuší, že život se skládá jen z deseti procent toho, co se nám přihodí a z devadesáti procent toho, jak na něj dokážeme zareagovat. A s vědomím, kolik věcí můžeme ovlivnit, je život mnohem jednodušší…

Jsme tady, když nás potřebujete

Můžeme být všude tam, kde jsme potřebné, protože nemusíme být tam, kde nás nutně nepotřebují. Ženy kolem čtyřicítky si už obvykle uvědomují, že je třeba žít a také nechat žít. I když své nejbližší milují, vědí, že čas pro sebe je k nezaplacení.

Svět se netočí kolem ženy

Nevrlí šéfové, drzí řidiči a protivní sousedé by byli stejně nevrlí, hrubí, drzí a protivní, i kdybychom se my ženy v jejich okruhu vůbec nevyskytovaly. Co z toho vyplývá? Že svět se netočí jenom kolem nás. Jakmile tuhle informaci vstřebáte, uvědomíte si, jak dobrá zpráva to vlastně je.