Myslíte si, že šťastní a spokojení lidé nemají žádné problémy? Mýlíte se. Určité problémy jsou dokonce typické pro tuto skupinu lidí. Možná vám to přijde nepravděpodobné, ale je to tak. Bez ohledu na to, jak moc jste v pohodě, existuje pár věcí, kterými se budete trápit vždycky.

Ani ten nejkrásnější život není nikdy snadný a pouze dokonalý. Koneckonců, právě štěstí může být důvodem pro následující problémy. Jestli vám budou znít povědomě, pak gratulujeme, evidentně děláte všechno správně.

Bojíte se o svůj život a o to, co máte

Existují nejméně dva druhy strachu: strach z něčeho a strach o něco či o někoho. Strach z něčeho je často vyvolán nejistotou a určitými představami. Strach o něco či někoho nám naopak ukazuje, co je pro nás zvlášť důležité. Pokud se čas od času obáváte, že byste mohli něco nebo někoho ztratit, nebo sami z ničeho nic onemocnět, mít nehodu a dokonce zemřít, zdá se, že vám záleží na životě, a to nejenom na tom vašem. Dokud se vám nevymkne z rukou nebo vám nebrání v běžném žití, je tenhle typ strachu vlastně luxusní problém. Pokud by vám totiž nezáleželo na ničem a na nikom, určitě by vám takový život přinášel podstatně víc starostí a s nimi i problémy…

Někomu se prostě nezavděčíte

Máte kolem sebe lidi, kteří vás očividně nemají rádi? Kolegy? Tchyni s tchánem? Známé? Nevěšte hlavu, ono je to vlastně dobré znamení. Jak říká jedno přísloví: Není na světě člověk ten, aby se zalíbil lidem všem. Pokud jste šťastní, spokojení a působíte sebevědomě, někteří lidé vám nejspíš budou závidět. Jistě, je to poněkud hloupé, ale pravděpodobně s tím mají ostatní mnohem větší či vážnější problémy než vy sami. Dokud máte kolem sebe dostatek lidí, se kterými jste v pohodě a kteří vás mají rádi, nemusíte se trápit tím, co si o vás myslí ti druzí.

Nemůžete pomoci každému, komu byste chtěli

Má váš blízký kamarád zdravotní problémy a vás stresuje, že mu nemůžete ulevit? Trápí vaše rodiče starosti, z nichž většinu za ně nevyřešíte, i když byste chtěli? Že mají problémy je smutné. Na druhou stranu fakt, že dokážete projevit účast se starostmi druhých, svědčí o tom, že sami máte svůj život alespoň z půlky pod kontrolou. Pokud by tomu tak nebylo, pravděpodobně byste si jen těžko všimli, že se ostatním momentálně nedaří tak, jak by si přáli.

Nevíte, co dřív

Máte pocit, že vám čas nějak rychle utíká a vy nestíháte všechno, co byste chtěli a potřebovali? V noci nespíte, protože vám hlavou probíhají nové a nové plány, projekty a řešení? Pokud se v takové situaci poznáváte, zdá se, že vám život přináší spoustu různých cest a možností. Vy si rozhodně nemůžete stěžovat na nudu či na to, že se kolem vás vůbec nic neděje. Ano, máte problémy, ale takové, které vám může spousta lidí jenom závidět.

Text: Julie Čermáková
Foto: Shurkin son, Freepik.com