Potřebujete vyřešit úkol, vymyslet zápletku, rozmotat problém, ale nápady se nějak nedostavují, i když o nich přemýšlíte od rána do večera a málem i ve spánku? Možná je načase se přestat snažit a raději si užít nějakou relaxační aktivitu, která může přinést i nečekaná řešení.

Nejlepší nápady přicházejí nečekaně a na místě, kde byste to možná nečekali. A to ve sprše. Tyhle aha! momenty nejsou schované uvnitř láhve tekutého mýdla s energizující vůní, ale proces mytí, zahalení do příjemně napěněné a pořádně voňavé tekutiny s tím má hodně společného. Navíc je známo, že sprcha vytváří perfektní podmínky pro kreativní myšlenky a povzbuzuje skrytou genialitu.

Nejlepší nápady vznikají z automatických činností

Podle řady výzkumů je pravděpodobnější, že vás napadne kreativní myšlenka, když budete dělat monotónní činnosti jako je sprchování, cvičení nebo třeba rybaření. Jde o to, že během obdobné rutiny nevyžadující příliš mnoho přemýšlení přepnete na autopilota. Tím se uvolní vaše nevědomí a vy tak můžete pracovat na něčem zcela jiném. Vaše mysl se volně toulá sem tam a nechává ničím nezatížený mozek dělat si, co chce.

Úklid software

Nápady mohou vznikat i z denního snění, které uvolňuje prefrontální kortex, tedy vyspělou část mozku zodpovědnou za rozhodování, cíle a chování. Přepíná také zbytek „mozkové sítě“ (DMN) vašeho mozku a čistí cesty, které spojují různé oblasti vaší kreativity. S uvolněnou mozkovou kůrou a zapnutým DMN můžete vytvářet nová kreativní spojení, která by vaše vědomá mysl zavrhla.

Jiné nápady ve sprše, jiné v práci

Nápady, které máte ve sprše, se liší od nápadů, které vás napadnou v práci, kde jste vašemu tématu přece jenom o něco blíž. Při důkladném přemítání nad problémem deaktivujete vaši výchozí síť, což posílí kontrolu vašeho prefrontálního kortexu. To není vůbec špatné, protože vám to umožní snáz se zaměřit na daný úkol a dodržet zadání v termínu. Ale také se můžete ocitnout v jakémsi kreativním vakuu, protože když se důkladně soustředíte na danou věc, váš mozek začne nekonvenční a kreativní řešení s největší pravděpodobností cenzurovat.

Na volno

Jakkoli to zní divně, při soustředění na daný úkol mozek nevykazuje zrovna velkou činnost. Výzkumy naznačují, že je daleko aktivnější, když mu popustíte uzdu a necháte ho si dělat, co chce. Vědci zjistili, že vysoce kreativní lidé mají jednu úžasnou vlastnost, snadno se rozptýlí. A to je pozitivum teplé sprchy. Příjemným způsobem vás donutí k vypnutí, dá vašemu mozku volno, aktivuje mozkovou síť, čímž podporuje vznik kreativních nápadů.

Uvolníte se

Čím se sprcha liší od nudné porady? Tam se přece vaše mysl může také zatoulat. Když si u toho budete kreslit, tak nepochybně ano a třeba na nějaký nápad přijdete. Jenže sprcha je navíc relaxační. Je to malý uzavřený prostor, ve kterém se cítíte příjemně, navíc v naprostém soukromí. A taková chvilka může být za celý den jediná, tak proč ji nevyužít, abyste se zbavili stresu.

Na alfa vlnách

V uvolnění mozek produkuje oblíbený neurotransmiter dopamin, kterému se také někdy říká hormon štěstí. Příliv dopaminu posiluje kreativitu, mozkem prochází více alfa vln, stejných, jaké se objevují třeba při meditaci. Alfa vlny doprovázejí i zmíněné denní snění a mohou podpořit kreativitu a s ní související nové nápady. Je toho ale ještě víc. Svou roli hraje i čas, kdy se sprchujete. Nejlepší je to totiž večer, kdy už jsme unavení, anebo ráno, kdy nám to ještě příliš nemyslí…

Text: Martina Hálková
Foto: Torwaiphoto, Freepik.com