Skořici máme sice spojenou hlavně se zimou, ale to neznamená, že bychom si ji nemohli užívat po celý rok. Hodí se totiž nejenom do štrúdlu nebo svařeného vína, ale v kuchyni najde podstatně větší uplatnění. Kromě toho skořice významně přispívá ke zdraví a kráse.

Než se pustíte do konzumace skořice, měli byste vědět, že se existují dva základní druhy, skořice cejlonská a skořice čínská. Cejlonská neboli pravá je nejkvalitnější, tvoří ji tenké vrstvy kůry, které se svinují do mnoha ruliček. Na rozdíl od ní je čínská varianta tmavší a vytváří na povrchu zdrsněné trubky.

Skořice pro zdraví

Kromě toho, že má tohle koření pozitivní vliv na krevní tlak, vzhledem ke svým antibakteriálním účinkům zlepšuje i potíže s trávením, tedy nevolnosti a střevní problémy. Jelikož obsahuje stejné antioxidanty, jaké se nacházejí například v borůvkách, přispívá k ochraně buněk před oxidačním stresem. Je o ní známo, že dokáže regulovat hladinu cukru v krvi, což je přínosné zejména při diabetu druhého stupně. Mluví se o ní jako o přírodním antibiotiku a v této souvislosti se doporučuje ji pro zvýšení účinku konzumovat s medem.

Rozpouštěč tuků i spalovač kalorií

Skořice jako všestranné koření dokonce zlepšuje metabolismus tuků a zmírňuje chuť na sladké, takže napomáhá hubnutí. Vědci z University of Michigan v roce 2017 publikovali studii, podle níž cinnamaldehyd, éterický olej, který dodává skořici chuť, zlepšuje metabolické zdraví, a to přímým působením na tukové buňky, které takzvanou termogenezí spalují energii. Samozřejmě nelze počítat s tím, že pouze díky skořici budete hubnout, ale tohle exotické koření přispěje k tomu, aby se vám shazování kil dařilo.

Kam s ní

K využití všech léčebných i hubnoucích vlastností skořice se nebojte ji použít napříč celou kuchyní. U nás je zvykem ji používat zejména do sladkých jídel, ale hodí se i do masových pokrmů zejména ve španělské, latinskoamerické nebo arabské kuchyni. Nezapomeňte, že špetkou skořice si můžete okořenit smoothie, kávu, čaj nebo ovocné limonády.

Skořice pro krásu

Tohle voňavé koření je skvělým pomocníkem krásy. Nejenom že zlepšuje stav pokožky, ale jeho prohřívací schopnosti si poradí i s celulitidou. Skořicový olej zlepšuje kvalitu vlasů, omezuje jejich vypadávání i třepení konečků. Vliv na zesílení a hustotu vlasů mají i vitamíny, minerály a další stopové prvky, které skořice rovněž obsahuje.

Je důležité připomenout, že veškeré léčebné vlastnosti poskytuje zejména cejlonská neboli pravá skořice, která má příjemně nasládlou chuť i vůni.

Text: Martina Hálková
Foto: