Řekne vám to deset z deseti doktorů. Na nemoci i splíny je nejlepší chodit na procházky. My k tomu dodáme, že ideálně do přírody. A kde jinde si navíc užijete spoustu zážitků než na horách. Třeba v rakouském údolí Zillertal.

I když může být pro někoho adrenalin i obyčejná jízda na horském kole, v údolí Zillertal to vezmete rovnou přes prudké potoky, samozřejmě slaňováním, občas vás cesty povedou přes propasti a není od věci prozkoumat i nějakou skalní jeskyni. A teď si pojďme ty zážitky utřídit.

Údolí Zillertal by vám záviděl i Hannibal

Na rozdíl od slavného vojevůdce, který jel přes Alpy na slonech, pro nás turisty je lepší vydat se jednou z mnoha dálkových tras, například na Berliner Höhenweg, Peter-Habeler-Runde nebo přes Pfitscher Joch, po svých. Zážitkových tras je tady 30, všech úrovní obtížností a o délce 1400 km. V údolí Zillertal se pak můžete pohybovat v nadmořské výšce mezi 500 až 3500 m nad mořem.

Kousek ráje ve vysokohorském parku Zillertalské Alpy

Nedá se popsat, musí se vidět. V každém případě se tento vysokohorský park rozkládá na téměř 40 procentech celkové plochy údolí Zillertal. Zasahuje všechny vegetační a výškové stupně centrálních Alp. Nachází se tu velké množství biotopů a velmi rozmanitá flora a fauna. Velkou část jedinečného parku pokrývají ledovce, které do velké míry zformovaly místní krajinu. Až do října si tady můžete najmout průvodce, kteří vás bezpečně provedou po všech cestách.

Lékárna, pivo a wellness

Kromě hořce, arniky, rododendronů nebo bramboříků se v údolí Zillertal nachází i spousta léčivých bylin. Dokonce jsou jim věnované i tématické výšlapy spolu s různými recepty a způsoby použití, ať již jitrocele, pampelišky či třeba řebříčku. Sto procent vody splňuje pitné podmínky a pochází z více než 1500 pramenů napájených z dešťové a tající ledovcové vody. Z této vody se nevaří pouze výtečné zillertalské pivo, ale je dobrá i pro celkové zdraví a pohodu. Především v zadním Zillertalu s téměř 80 ledovci se horské potoky řítí přes vysoké skály do hlubiny. Při dopadu vodních mas na skály vzniká jemná vodní mlha, která je velmi příjemná na kůži i při vdechování. Zpěněné vlny kaskád vytvářejí u vodopádu vhodné prostředí nejenom pro další zajímavé rostliny, ale vidět tu můžete kozorohy, kamzíky, sviště nebo tetřevy, nad kterými ve vzduchu krouží dravci.

Je libo něco k snědku?

Pohostinnost je pro obyvatele údolí Zillertal jednou ze základních hodnot. Na jídelním lístku tradičních horských chat najdete typické menu, které je sice jednoduché, ale za to vydatné. Samozřejmě nechybí domácí slanina na prkénku a k ní pálenka z místního ovoce.

Zillertal jako údolí s taktovkou

Málokde se tak udržují autentické zvyky a tradice jako v údolí Zillertal. K životnímu stylu místních obyvatel jednoznačně patří zpěv a tanec. Již více než 500 let se tu koná Gauderfest, největší jarní slavnost krojů v Rakousku. Začátkem května pak startuje hudební léto a každý víkend následuje jedna hudební slavnost za druhou. Pokud současná pandemická situace dovolí, určitě stojí za to si v Zillertalu alespoň na pár ní odpočinout a vyčistit hlavu od všedních starostí.