Evropské výlety dostávají vzhledem ke koronavirovým mutacím zelenou. Takže pokud nechcete letošní dovolenou prolenošit u jihočeského rybníka, ale rádi byste vyrazili trochu dál, máme pro vás pár tipů, kde v Evropě není přeplněno.

Na dlouhodobější cestování to o letošních prázdninách není, protože příkazy a zákazy se mění každý týden s tím, jak se vyvíjí pandemická situace. Pokud ale máte chuť vyjet alespoň na pár dnů za hranice, našli jsme několik míst, kde se můžete kochat nejenom krásnou přírodou a zajímavým prostředím, ale třeba i se vykoupat v moři. Které výlety po Evropě si vyberete?

Španělská Peñíscola

Výlety po Evropě můžeme odstartovat v Peñíscole, která se nachází asi tři hodiny jízdy od Barcelony na Costa del Azahar neboli „Pobřeží pomerančového květu. Celá oblast patří k tomu nejkrásnějšímu, co se dá ve Španělsku vidět. Nespornou výhodou je, že tam není příliš rozšířená masová turistika, což je nejspíš dáno faktem, že v minulosti zde nebyla příliš rozvinutá dopravní infrastruktura. Kromě koupání a přírody pro návštěvu hraje i jedinečná atmosféra tamních městeček. K nejoblíbenějším patří právě Peñíscola, kde je historie patrná doslova na každém kroku. Od kouzelných úzkých uliček s jedinečnou atmosférou, až po hrad, kde žil na počátku 15. století Petr z Luny, který je více známější jako vzdoropapež Benedikt XIII. Papežský hrad se vypíná na několik desítek metrů vysokém skalnatém poloostrově, který dříve býval ostrovem, a nabízí neopakovatelné výhledy na pobřeží.

Švýcarský Lauterbrunnen

Kam na další výlety po Evropě? Tentokrát to budou hory. Konkrétně údolí Lauterbrunnen, které bývá označováno jako nejkrásnější švýcarské údolí. Zdobí ho 72 vodopádů, z nichž největší je Staubbach, o kterém psal už sám velký Goethe. Vodopády vás uchvátí nejenom ve dne, ale i po setmění. Jsou totiž nádherně nasvícené. V údolí se nachází šest vesnic. Největší z nich se jmenuje také Lauterbrunnen a první zmínky o ní se datují až do roku 1240.

Italské Polignano a Mare

Bílé městečko Polignano a Mare se nachází v italském regionu Apulie. Dostanete se do něj z přístavu Bari, od kterého je vzdálené asi 30 kilometrů. To z něj dělá ideální cíl na výlety po Evropě, protože ceny letenek do Bari v létě obvykle příznivé. Historické centrum se rozpíná na skalnatém útesu. Je plné malebných domů s balkony plnými květin a také kavárniček a restaurací, kam určitě stojí za to zavítat. Co dělá Polignano a Mare výjimečným jsou ale okolní jeskyně, do kterých se povětšinou dostanete pouze na člunu. Za návštěvu stojí ta největší – Grotte di Castellana. Patří k nejkrásnějším a největším v Itálii. Je dlouhá dva kilometry a hluboká šedesát kilometrů. Vlastně se jedná o labyrint.

Německý Freudenberg

Pokud vám toho jižní kraje zas tak moc neříkají, nasměrujte své výlety po Evropě do Severního Porýní-Vestfálska, kde se nachází město Freudenberg. Je to jedno z nejzajímavějších, vlastně bychom mohli říci i nejfotogeničtějších míst. Historické centrum Alter Flecken tvoří padesát hrázděných domů. I když město dvakrát zachvátil velký požár, dá se říci, že po rekonstrukci zůstalo prakticky nezměněno. Stále budete mít při procházkách romantickými uličkami pocit, jako byste se ocitli v 17. století.

Anglický Saint Michael’s Mount

Většina z nás zná Le Mont-Saint-Michel v Normandii. Pro výlety po Evropě jsme ale vybrali Saint Michael’s Mount, což je přílivový ostrov v Mount’s Bay, v britském Cornwallu. Ostrov je civilní farností a je spojen s městem Marazion umělou hrází z žulových panelů, které jsou sjízdné mezi přílivem a odlivem. Spravuje jej National Trust a hrad a kaple jsou od roku 1650 domovem starobylého rodu St Aubyn.

Autor: Julie Čermáková, zdroj: Turismo de Peñíscola, Moje Švýcarsko, Polignano a mare - Travel guide, Freudenberg - Wirkt, St Michael´s Mount
Foto: Shutterstock