Celý rok se těšíte na prázdniny a sotva vyrazíte s rodinou na cesty, objeví se první mráčky v komunikaci s partnerem. Hádky na dovolené ale mají svůj důvod. Tím obecným a nejčastějším bývá narušený vztah. A jaké jsou další příčiny zbytečných svárů?

Očekávání od dovolené bývají velká. Konečně si pořádně promluvíte, konečně spolu zažijete dobrodružství a konečně dojde i na sex. Jenže to, co zní jako společný cíl, v sobě skrývá úskalí. Vy si představujete romantiku každým coulem a posílení vztahu, váš protějšek přes den spánek pod slunečníkem a večer pivo v plážovém baru. A právě z takových rozdílů se rodí hádky na dovolené.

Velká očekávání vytvářejí problémy

Aby vás hádky na dovolené minuly, je vhodné si vyjasnit očekávání ještě před odjezdem. Pokud si jeden z vás chce promluvit o každodenních problémech a trávit čas napravováním chyb, ale druhý by si rád užíval hlavně klid, konfliktu se nevyhnete. Co s tím? „Pomůže naplánovat určitá časová okna pro zájmy jednoho i druhého,“ říká psycholog Martin Ryan pro Psychology Today. A dodává: „Je vhodné si o programu na dovolené promluvit ještě před ní. Všem zúčastněným tak bude jasné, co čekat. Pravděpodobnost konfliktu tak bude snížena na minimum.“

Hádky na dovolené vycházejí z mylné představy o ideálním volnu

Pokud se na dovolenou právě chystáte, je na čase urychleně opravit své představy o ideálním volnu pro dva. Je v pořádku si číst ráno zprávy nebo trávit hodinu hraním on-line her. A proč bychom nemohli v restauraci jenom mlčet a dívat se kolem sebe? Naprosto v pořádku jsou i samostatné činnosti, kdy vy si například půjdete zaplavat nebo vyrazíte na procházku a váš partner se vydá třeba na ryby.

Před realitou se ovšem musí sklonit i nadměrná očekávání milostného života. Myslete na to, že tropické teploty, každodenní fyzické aktivity, všudypřítomný pot mísící se s opalovacím krémem a sprejem proti komárům zrovna nepodporují touhy po erotických chvilkách.

Hádky na dovolené způsobuje i prostorové zúžení

Dvacet čtyři hodin spolu a jediná možnost, kde za sebou můžete zavřít dveře, je koupelna. Zejména lidé, kteří si libují v každodenních rituálech, se často nedokážou srovnat s tím, že nemají ani chvilku pro sebe. Co s tím? „Naplánujte si období zvykání,“ radí psycholog Martin Ryan. „Udělejte si krátké sólo chvilky, zaměřte se na toleranci a věci nehroťte,“ dodává.

Dovolená jako prověření vztahu

Hádky na dovolené bývají časté také při té první společné, která funguje jako prověření vztahu. Jedna věc je totiž scházet se po práci, jezdit na krátké výlety anebo jeden u druhého čas od času přespat. Druhá pak vyrazit na čtrnáct dní k moři, kde spolu budete čtyřiadvacet hodin denně bez možnosti sebrat se a odjet domů, pokud zjistíte, jak nepěkně se protějšek vybarvil.

Hádky na rodinné dovolené

Není nic neobvyklého, když se na dovolené pohádají rodiče. Jde o to, že v každodenním životě mají málo času na řešení konfliktů a udržování partnerského soužití. Pokud v rozdělení rolí dočasně vypukne prázdninová anarchie, představuje pro partnery výzvu. Stejně jako ve výše uvedených příkladech, i v tomto by si rodiče měli stanovit realistická očekávání a vztahové problémy odložit na večerní klidný rozhovor. „Když chce máma nakupovat, táta surfovat, jedno dítě do zábavního parku a další do zoo, je určitě vhodné takové aktivity naplánovat alespoň den dopředu a rozhodně harmonogram dodržet,“ doplňuje rodinná terapeutka Alice Váchová.

Nápady pro pohodovější dovolenou

Nálada nebezpečně klesá na bod mrazu? Pak je čas zkusit něco nového. Naučte se surfovat, jezdit na vodním skútru, vydejte se na horský trek. Nové aktivity a společné učení posilují pocit sounáležitosti. Chová se protějšek jinak, než jste si představovali? Pomáhá soustředit se na sebe. Hádky na dovolené totiž eliminujete i tím, že si místo dohadování raději přečtete hezkou knihu, budete meditovat, poslouchat zajímavé podcasty, užívat si masáže či cokoli dalšího. Takový přístup napomáhá k uvolnění a většímu nadhledu na celou situaci.

A když se přece jenom pohádáte, nevěšte hlavu, protože většinu párů trápí hádky na dovolené. Svým způsobem je to tedy normální. Jděte se projít, kupte si něco hezkého, třeba i dobrého a až se uklidníte, s partnerem si promluvte.