Skutečnost, že jste objevila ideální parfém, ještě neznamená, že vám jeho vůně přinese užitek. Stačí totiž, když ho nesprávně aplikujete. Co je tedy třeba vědět a čemu se vyhnout? Přečtěte si rady experta.

Konečně máte parfém, který nejenom příjemně voní, ale současně vám i zlepší náladu. A teď jde o to, aby takový stav vydržel ideálně celý den a vůně nerušila vaše okolí. „Zásadní je, jakým způsobem parfém aplikujete,“ říká pro magazín Real Simple parfumér Vince Spinnato, který v průběhu své více než dvacetileté kariéry pracoval s řadou světoznámých kosmetických značek. Jakým chybám byste se podle něj měla vyhnout?

Parfém neotírejte

Určitě znáte onen klasický výjev při zkoušení parfému. Žena si stříkne na jedno i druhé zápěstí a po té jimi vůni vzájemně vetře do pokožky. Jenže to je chyba, protože tření způsobí rychlejší odpařování vonných složek. Pokud necháte parfém zaschnout, vydrží pracovat mnohem déle.

Nanášejte parfém na správná místa

Nestříkejte se všude možně, kde vás napadne. Místo toho naneste vůni na zápěstí, krk a dekolt. Díky pulzním bodům se vůně krásně rozvinou a vydrží působit delší dobu. Nanesením vůně na horní část těla kolem sebe vytvoříte přitažlivou vonnou auru. Podle toho, jaký parfém zvolíte, pak bude ve vaší přítomnosti lidem příjemně. Anebo naopak… Dbejte ale také na to, abyste příslušná místa nechala zaschnout a nezahalujte je oděvem příliš brzy. Chytrým trikem je i jemné nanesení parfému na vlasy. Jestliže se rozhodnete nastříkat parfém na oblečení, počítejte s tím, že se bude chovat trochu jinak než na pokožce. Na jemných materiálech navíc může zanechat nevzhledné skvrny.

Myslete na okolí

Platí, že vůně by měla zanechat pozitivní dojem. Pokud se při nanášení množství necháte unést, musíte počítat s tím, že i lehká vůně se snadno změní v pronikavou. Až tedy v kanceláři začnou kolegové významně pokašlávat a otvírat okno, zkuste k sobě nenápadně přivonět, jestli jste to ráno poněkud nepřehnala. Problém totiž bývá i v tom, že nositel vůně nemusí její intenzitu vnímat tak výrazně jako člověk, který není na vůně zvyklý, anebo používá jiné druhy. Udělejte proto svému okolí, a koneckonců i sobě, laskavost a navoňte se podle hesla – méně znamená více.

Neaplikujte parfém na suchou pokožku

Jak dlouho vůně vydrží, závisí do značné míry na typu vaší pleti. Parfém nejlépe přilne k hydratované pokožce. To je i důvod, proč vůně nedrží v zimě tak dobře jako v letním období. Studený vzduch totiž pokožku rychleji vysuší. Pokud máte spíš sušší pleť, rozhodně před použitím oblíbené vůně na sebe naneste tělové mléko nebo krém, které parfém déle podrží.

Vyberte si správné tělové mléko nebo krém

Napadlo vás někdy, proč výrobci parfémů také vyvíjejí krémy nebo tělová mléka se stejnou vůní? Důvod souvisí s předcházejícím bodem. Jde o to, že když zvolíte jako podklad krém s jinou vůní, vzájemně se „kousnou“ a výsledek může poměrně nepříjemně vonět. Jestliže značka vašeho parfému nenabízí odpovídající pleťovou kosmetiku, sáhněte po neutrální alternativě.