Poslední dva roky pod nadvládou covidu na nás kladou nároky ve fyzické i psychické rovině. Každý z nás by určitě uvítal méně stresu, více odolnosti a pohody. Stačí otevřít dveře a vejít do místnosti, kde se vaše starosti i neduhy rozpustí. Sauny mohou být řešení.

Sauny uvolňují a detoxikují tělo, posilují imunitu, potlačují nespavost a rozpouští napětí. Blahodárné účinky saunování znají lidé už po tisíce let. Dnes ale chceme všechno lepší, jiné, všeho víc. A trh nám vychází vstříc. Tohle jsou ty nejlepší a nejzajímavější sauny a saunové světy v České republice.

Vyzkoušejte účinky sauny na střeše Národního divadla, Praha

Na rohu Ostrovní a Divadelní ulice, v samém srdci Prahy, na střeše jedné z budov Národního divadla najdete jednu z nejutajenějších a zároveň nejpůsobivějších saun u nás. Střecha provozní budovy Nové scény – brutalistické perly od architekta Pavla Kupky – skrývá citlivě a s respektem zrekonstruovanou saunu s interiérem v totožném stylu. Zachovány zůstaly lustry, typický dřevěný strop i úžasný výhled skrze střešní skleněné panely na ostrov Žofín. Kromě centrální místnosti s posezením můžete využít i odpočívárnu s lehátky a ochlazovací bazének. Během večerních představení je do sauny přenášen přímý audio přenos z jeviště divadla.

Desítky let do ní chodili jen herci a baletky Národního divadla, dnes sem smí i „běžní smrtelníci“. Ale zas tak jednoduché to není. Členských karet, bez kterých se sem nedostanete, bylo vydáno jen 300. Získáte ji ale pouze na pozvání. Kulturního saunování chtivých je totiž výrazně více, než je sauna schopna pojmout. Její maximální kapacita je pouhých 24 lidí.

Hotel Sen, Senohraby

Hotel Sen býval svého času pojmem. Pak jeho sláva na nějaký čas uvadla, aby znovu povstal jako Fénix z popela. Ve zdejší zámecké zahradě na vás čeká wellness Infinit Sen se šesti druhy sauny a přírodním ochlazovacím jezírkem. Je libo panoramatickou finskou saunu? Nebo spíš medovou, která pomůže při bolestech kloubů a uvolní dýchací cesty? Na výběr je například i sadová sauna s vyšší vlhkostí a ovocnými esencemi nebo ceremoniální sauna s programem a kapacitou až 60 osob. Saunový svět doplňují relaxační zóny s živými rostlinami, fresh bar a tepidárium.

Lesní lázně v Horském hotelu Čeladenka, Čeladná, Beskydy

Užijte si odpočinek v objetí lesa. Wellness je z velké části prosklené, takže i uvnitř budete stále v kontaktu přírodou. Ve venkovní části najdete finskou saunu ukrytou ve stylovém sudu a také dřevěnou terasu s relaxačními lehátky a posezením. Uvnitř pak vířivku, Kneippův chodník, infrasaunu a relaxační zónu.

Theresian Spa, Olomouc

Přímo v centru Olomouce v posledním patře zrekonstruované historické budovy, která obdržela cenu Luxury Awards v kategorii historické budovy, najdete paradoxně velmi moderní Theresian Spa. To se dělí na dvě části – Saunový a Ozdravný svět. V Saunovém světě se můžete těšit na tři sauny: finskou, parní a infra saunu. V Ozdravném světě pak na vířivku, Kneippův chodník a zážitkovou sprchu. Součástí wellness je také unikátní terasa s výhledem na architektonické skvosty Olomouce.

Hotel Savoy, Špindlerův Mlýn, Krkonoše

Hotel Savoy v samotném srdci Špindlerova Mlýna se může chlubit netypicky umístěnou saunou. Najdete ji v nejvyšší věži hotelu, navíc má po celém obvodu okna, ze kterých můžete pozorovat okolní krajinu a v zimě často i pozvolna se snášející sněhové vločky. Vstup do hotelového spa, včetně sauny, mají ale jen hoteloví hosté.

Wellness hotel Vista, Dolní Morava, Jeseníky

Nově postavený čtyřhvězdičkový horský hotel leží přímo u sjezdovky a lanového centra v Jeseníkách. S rodinou nebo sami tu můžete nejen sportovat, ale i odpočívat. Rozsáhlé wellness centrum se saunovým světem vybízí k relaxaci na mnoha úrovních. Bazén s protiproudem a panoramatickým výhledem na okolní horské hřebeny, vířivka i sauny finská nebo parní vás dokonale vzpruží. Nechybí ani Kneippův chodník, chladící bazének a vědro, zážitková sprcha nebo relaxační místnost a sluneční terasa s lehátky.

Ve Vistě se celkem výrazně zaměřují i na dětské návštěvníky. Rodiče s dětmi si tu mohou užít společné saunování i saunové rituály nebo třeba lekce plavání s profesionální lektorkou dětského plavání. Pro rodiče s dětmi je saunový svět otevřený každý den do 15 hodin, kdy je sauna vyhřátá na nižší teplotu. Zdejší další spa procedury jsou určeny rovněž nejen dospělým, ale i dětem.

Hotel Miura, Čeladná, Beskydy

A zase ta Čeladná… Designový minimalistický hotel Miura nabízí milovníkům saunování částečně prosklenou finskou saunu s automatickými polevy a ledovou jeskyni se sněhem. Ochladit se můžete i ve sprchách s deštěm nebo chrličem. Menší biosauna je pak vhodná hlavně pro ženy a děti. Najdete tu i římskou parní lázeň, solnou páru a laconium.

Sauny V Nebi, Kořenov, Jizerské Hory

Privátní wellness hotel V Nebi v Jizerských horách nabízí nejen krásné výhledy do okolní krajiny, ale i spoustu relaxačních procedur a programů včetně prostorné a stylové finské sauny o teplotě 90 °C a bylinkovou saunu rozpálenou na 60 °C s použitím aroma esencí. Za příznivého počasí je k dispozici i venkovní finská sauna s ochlazovacím slaným jezírkem pod širým nebem. Absolutní relax si tu užijí zamilované páry i party přátel.

Falkensteiner Spa Resort Mariánské Lázně

Luxusní pětihvězdičkový hotel v Mariánských Lázních nabízí krystalický odpočinek v nejrozsáhlejším spa a wellness ve městě. Pět tématických bazénů včetně venkovního vyhřívaného s celoročním provozem a vnitřního se slanou vodou doplňují čtyři sauny – biosauna, infračervená sauna, parní lázeň a finská sauna o teplotě 95 °C. K ochlazení slouží kaskádová sprcha se studenou vodou, k relaxaci pak od dubna do října zahrada s lehátky a celoročně útulné odpočívárny. Pravidelně tu pořádají saunové rituály i dámskou saunu. Ve Spa Lounge je k dispozici zdarma čaj i ochucená voda.

V této oáze pohody stres absolutně nemá šanci. Napětí tu střídá harmonie. Klid v duši a dobrý pocit v těle na vás čeká právě tady a teď.