Když se začtete do knihy, je to jako byste se v ní na chvíli zabydleli. Ale pohodlnou postel a hebký župan v nich přece jen nenajdete. Tyhle hotely mají vše, co milovník knih a cestování potřebuje. K luxusnímu ubytování totiž přidaly další level – knihovny, na které se nezapomíná.

Hotel Library, New York, USA

Hotel s deseti patry, z nichž každé je pojmenováno podle jedné z kategorií Deweyho desetinného systému. Tím se již téměř 150 let řídí knihovny po celém světě. Takové bydlení milovníky knih dozajista uchvátí. Více než 6 tisícovek knih je rozmístěno v pokojích i veřejných prostorách, ale to není zdaleka všechno.

Filozofie, náboženství, matematika a věda, technologie, společenské vědy, jazyky, historie a další základy lidského vědění – to jsou hlavní témata jednotlivých pater. Hotelové pokoje jsou zařízeny tak, aby odrážely jednotlivé žánry a témata v rámci těchto skupin. Přespat tak můžete v pokojích s tématikou zoologie, mytologie, pohádek, etiky, astronomie, a dokonce i erotické literatury.

Kromě knih v pokojích a nonstop čítárny má hotel i vnitřní a venkovní terasy, na kterých si čtení užijte jako nikde jinde. Třešničkou na dortu je pak střešní spisovatelské doupě a básnická zahrada, ve které můžete popíjet koktejly inspirované literaturou. A kdybyste náhodou přece jen neměli dost, pár kroků od hotelu je hlavní pobočka Newyorské veřejné knihovny.

Il Salviatino, Florencie, Itálie

Nádherný hotel Il Salviatino, který najdete ve zrekonstruované vile z 15. století v kopcích s výhledem na italskou Florencii, má rozhodně co nabídnout. Ať už je to 12 akrů dokonale upraveného pozemku v nenapodobitelné toskánské krajině s úžasnými výhledy, fresky z 19. století a další umělecké předměty nebo zážitek z dokonalé knihovny. Prostor osvětlený svíčkami působí jako soukromá pracovna a je ideálním místem, kde se můžete schoulit a číst si se sklenkou toskánského vína.

Falkensteiner Spa Resort, Mariánské Lázně, Česká republika

Skvěle vybavenou hotelovou knihovnu mají i některé české hotely, například Falkensteiner Spa Resort Mariánské Lázně, který se nově pyšní pěti hvězdičkami. Najdete tu spoustu knih různých žánrů, včetně literatury faktu nebo knih o umění a cestování, a to hned v několika světových jazycích.

Mnohé knihovny to neumožňují, ale v této si můžete nejen číst, ale i popíjet lahodnou kávu, čaj, víno nebo vynikající alkoholické i nealkoholické koktejly. V salonku obklopeném knihami, který sálá klidem i kreativitou, starosvětskou elegancí i moderním šmrncem, a hlavně dokonalou atmosférou plnou pohody, nabízejí i lehké občerstvení – chutné tapas i dezerty. Po relaxu mezi slovy si můžete na přilehlé terase zahrát obří šachy nebo sejít o patro níž do nejlepšího bazénového a wellness světa ve městě.

Le Pavillon des Lettres, Paříž, Francie

Každý z 26 pokojů tohoto pařížského hotelu je věnován některému z významných evropských spisovatelů nebo básníků, jehož jméno začíná na dané písmeno abecedy. V každém z nich pak najdete na stěnách citáty z autorova díla. Můžete tak na sebe nechat působit slova a myšlenky Baudelaira, Victora Huga, Franze Kafky nebo třeba Williama Shakespeara. Bezplatné iPady na pokoji jsou plné bestsellerů a novin. Pokud dáváte přednost vůni pravých knih, místní knihkupectví Galignani doručí na vyžádání nejčerstvější novinky. Hotel příležitostně nabízí i literárně zaměřené exkurze, včetně prohlídek domů slavných spisovatelů ve čtvrti St. Germain.

The Library Hotel, Koh Samui, Thajsko

Půvabný butikový hotel na druhém největším thajském ostrově potěší všechny milovníky čtení a psaní. Minimalistická estetika, výhled na pláž, nezvyklý krvavě červený bazén a hlavně bohatě zásobená knihovna s obrovským výběrem knih, DVD, CD a s počítačovým koutkem iMac, nemá v těchto končinách obdoby. Vily pojmenované Spisovatel nebo třeba Editor vám poskytnou dostatek klidu i soukromí k nekonečnému odpočinku při čtení nebo psaní. Knihy si můžete půjčovat i na pláž, která těsně sousedí s hotelem.

Kristiania Lech, Lech Am Arlberg, Rakousko

Elegantní resort v rakouských Alpách se zaměřuje nejen na odpočinek fyzický. Malebný a luxusní hotel s 29 pokoji, který leží nedaleko rodiště alpského lyžování, povznáší nejen tělo, ale i ducha. Mají tu svého rezidentního „knižního komorníka“, který hosty vyzpovídá ohledně jejich literárního vkusu a poté jim nabídne knihy podle jejich gusta. V ceně pobytu jsou nejen kožešinové deky, kterými se můžete přikrýt při pikniku na jiskřivém sněhu, ale i záložky do knížek.

Gladstone´s Library, Hawarden, Wales

V malé vesničce Hawarden ve velšském hrabství Flintshire můžete strávit noc v historické obytné knihovně, obklopeni svazky, které shromáždil jeden z nejslavnějších britských premiérů. William Gladstone byl předsedou vlády rekordní čtyři funkční období a po odchodu z politiky žil na nedalekém zámku Hawarden. Politik s duší bibliofila shromáždil více než 30 000 knih. Ty uložil v budově, která byla v jeho snech místem, kde budou moci lidé jednoho dne spát, jíst a studovat. 

V roce 1902 byla Gladstoneova knihovna otevřena jako národní památník. Dnes je sen oblíbeného britského premiéra skutečností. Přespat tu můžete v jednom z 26 pokojů pro hosty, povečeřet v místní kavárně a prohlížet si 150 000 titulů zdejší knihovny až do 22 hodin (pro veřejnost se knihovna uzavírá už v 17 hodin).

Heathman Hotel, Portland, Oregon, USA

Jeden z nejlepších a nejluxusnějších literárních hotelů světa, jehož knihovna čítá více než 2700 katalogizovaných svazků, které jsou vystaveny v pouzdrech vyrobených na zakázku, obsahuje podepsaná vydání od sedmi nositelů Nobelovy ceny, 14 držitelů Pulitzera a dvou bývalých amerických prezidentů. Od pondělí do čtvrtka se tu koná Happy Hour, kdy hotelový knihovník nalévá bezplatné víno a otevírá skříňky knihovny, aby si je hoteloví hosté mohli vychutnat se vší parádou.

Taj Falaknuma, Haidarábád, Indie

Domovem více než 5000 svazků vzácných knih a rukopisů je hotel Taj Falaknuma v Haidarábádu, hlavním městě svazového státu Ándhrapradéš v Indii. Tento překrásný hotel se nachází v paláci postaveném v roce 1894 a jeho chloubou je mimo jiné úchvatná a rozsáhlá knihovna, která obsahuje tolik svazků, že byste museli číst jednu knihu denně po dobu nejméně 16 let, abyste se prokousali celou sbírkou.

Book and Bed, Tokio, Japonsko

Tenhle hotel se z našeho výběru poněkud vymyká. 30 malých postýlek v obří polici na knihy: to je atypický tokijský hotel Book and Bed, ve kterém si neužijete příliš luxusu, ale knihám budete tak blízko, jak to jen jde. Pokud pro vás jsou knihy nad zlato a soukromou koupelnu, určitě tu budete spokojeni. „Dokonalé prostředí pro dobrý spánek je něco, co u nás nenajdete,“ potvrzuje samotný hotel na svém webu. „Nejsou tu pohodlné matrace, nadýchané polštáře ani lehké a hřejivé peřiny. Co nabízíme, je zážitek při čtení knihy (nebo komiksu),“ stojí v hotelové prezentaci. 1700 japonských a anglických knih v regálech, které v bezprostřední blízkosti obklopují spací kóje, však skalním bibliofilům slibuje nezapomenutelnou noc.