Říká se, že do rovnocenného partnerství patří hádky a následné usmiřování okoření každý vztah. Občas je totiž třeba si vyříkat věci na rovinu. Jenže existuje pár témat, která by měla zůstat tabu, jinak to nedopadne dobře.

Kdo tvrdí, že se nikdy s partnerem nepohádal, tak lže. Pokud se konflikty týkají toho, kam pojedete na dovolenou, jestli bude nová sedačka bílá nebo černá a zda dítě přihlásíte do houslí nebo na kytaru, je to v pořádku. Takové hádky jsou naprosto normální. Pozor ale na manipulaci a kritiku neměnných faktů. Zjednodušeně řečeno, jsou věci, které zkrátka nezměníte. Jestli se partner rozhodne je kritizovat, váš vztah pravděpodobně takové chování nepřežije.

Když cílem je vzhled

Začal vám partner vyčítat velký nos, pihy, malá prsa nebo výšku? Pak je něco špatně a nejspíš nastal čas přehodnotit váš vztah. Kritizovat věci, které nemůžete změnit, je totiž obzvlášť špatné. Zejména v případě vzhledu tak partner útočí na vaši sebeúctu. Takové chování je nejenom škodlivé, ale i značně neuctivé. Partneři by si měli v tomto ohledu zcela vyhovovat. Obdobné ponižování a neustálá kritika vzhledu nejenom podkopává vztah, ale může signalizovat i fakt, že se partner zaláskoval jinde. A jelikož ho trápí svědomí, snaží se svůj úlet „omluvit“ dehonestací vašeho „já“.

I narážky na rodinu ovlivňují vztah

Kritizuje partner vaše nejbližší? Tedy rodiče, sourozence nebo prarodiče? Opět stejná písnička. Kritizuje něco, co nemůžete změnit. Váš partner rozhodně nemá žádné právo zesměšňovat či jinak podobně komentovat vaši rodinu. Koneckonců, jsou to lidé, kteří patří k vám, takže se s tím bude muset nějak vypořádat, a pochopitelně bez hloupých narážek. Na druhou stranu to ale neznamená, že nemůže vyjádřit konstruktivní kritiku nebo rozumné návrhy na změny. Pak o nich oba můžete diskutovat.

Osobnostní rysy nezměníte

Jste, jací jste! Nemůžete změnit prostředí, ve kterém jste vyrostli, ani jaké prožitky vás v životě formovaly. Vlastně díky všem těmto věcem jste dnes tím, kým jste. Váš partner by vás měl milovat se všemi vašimi nedostatky, zvyky a názory. A patří sem i víra nebo sociální cítění. Jestli ale projevuje odpor a často i přímo útočí na vaše určité osobnostní rysy, je třeba se mít na pozoru.

O některých faktorech je samozřejmě vhodné se bavit. Třeba to, že nejste z domova zvyklí na úklid, lze změnit. Vážná negativní kritika, například vůči vašim obavám z čehokoli, ale rozhodně nesmí být součástí základu pro partnerský vztah. Pokud vás protějšek nedokáže přijmout jako osobu se vším, co k tomu patří, je na čase takový vztah přehodnotit.

Vztah často narušuje profese

Bombarduje vás partner neustálými narážkami na vaše povolání? A to nemluvě o věčných poznámkách vůči vašemu platu? Pozor na to, že může jít nejenom o malou výplatu, ale někteří partneři nepřekousnou ani to, pokud jejich protějšek vydělává více. Ať jedno, či druhé, rozhodně to není dobré znamení. Stoprocentně platí, že vaše pracovní a profesní plány jsou pouze vaše věc. Za svým nadšením pro danou práci a cíli si stůjte. Bez ohledu na to, jak velké nebo malé jsou.