Říká se, mlčeti zlato. V případě otravných doporučení tohle přísloví platí dvojnásobně. I když je totiž míníme dobře, někdy s nimi naděláme víc škody, než užitku. Na jaké nevyžádané rady bychom si tak měli dát pozor?

Než se rozhodnete někomu udělovat rádoby moudrá doporučení, je dobré se předem zamyslet nad tím, jak je vezme dotyčný, kterému byly určeny. Zejména nevyžádané rady totiž leckdy přivodí adresátovi ještě horší rozpoložení, než v jakém se nacházel před tím, než jste otevřeli ústa.

Usmějte se

Tyhle nevyžádané rady často udělují muži ženám. Nějak přitom ovšem nedomýšlejí, že k úsměvu nemá dotyčná třeba důvod. Ostatně, jak vám by se líbilo, kdyby vám někdo říkal, ať máte neustále pusu od ucha k uchu. Asi sotva. Je přece jenom na vás, kdy, kde a jestli vůbec se budete smát. Nutit někoho k úsměvu, když mu třeba vůbec není do smíchu, je hloupé a trapné.

Uvolněte se

Už jste někdy viděli někoho, jak se uvolní po té, co mu na hlavě přistane tahle nevyžádaná rada? Přesně, nikoli. Naopak se zatne ještě víc. V rovině vyříkávání si nedorozumění, třeba v práci, pak může dojít k ještě větším konfliktům.

Také by ti prospělo, kdybys pravidelně cvičil/a

Jé, opravdu? Ale nepovídejte! Mimochodem, nedivte se, až vás tyhle nevyžádané rady přemístí ze škatulky blízký kamarád do šuplíku „jenom“ známý. Kromě toho, že dotyčný nemusí holdovat sportu, třeba má pohyb ze zdravotních důvodů zakázaný. Což vy mu touto nejapnou poznámkou připomenete. Anebo může mít úplně jiné důvody. Když se to vezme kolem a kolem, tak vám by to mělo být jedno. Nic vám do toho totiž není.

Nejezte příliš mnoho cukru, je to nezdravé

Tyhle nevyžádané rady občas vypouštějí tchyně nebo matky, které mají pocit, že se jim potomek, byť už v hodně dospělém věku, poněkud vymkl z ruky. Co myslíte, že se stane? Vidíme to na kávu s pořádnou porcí šlehačky a minimálně dvěma kousky dortu s krémovou náplní. Varianta může být kbelík zmrzliny, samozřejmě smetanové.

Nevyžádané rady o obavách

Zbytečně se bojíš. Neboj se. Tak jasně. Tyhle rady bývají nad zlato zejména ve chvíli, kdy před námi stojí nějaký pořádně těžký úkol. A může to být opravdu cokoli. Je lehké někoho takto utěšovat, zejména, když se vás daná věc zas tak moc netýká. Příště zkuste dotyčného povzbudit jinak. A hlavně lépe!

Nebuď pořád tak negativní

A jak víte, že dotyčný třeba nemá vážný důvod k tomu, aby momentálně viděl všechno černě? Pamatujte si, nevyžádané rady bývají často netaktní. A tohle je jedna z nich. Proto je lepší nechat dotyčného být. Až bude potřebovat radu, určitě za vámi přijde sám.

Jděte si lehnout. Spánek vám pomůže a budete se cítit lépe

Ano, spánek dopřává tělu kvalitní odpočinek, takže po probuzení bývá svět veselejší. Jenže vy přece nemůžete vědět, jak na tom dotyčný/á se spánkem je. Co když má malé dítě, které se v noci neustále probouzí. A to nemluvě o partnerovi, který chrápe tak, že je ho slyšet až přes zeď.

A co vy? Jakými nevyžádanými radami častuje okolí vás?