Ve zdravém vztahu je nezbytná otevřená a upřímná komunikace. Pokud ale chcete předejít zbytečným hádkám a konfliktům nebo citovým zraněním, měli byste se určitým tématům vyhnout. A to i v případě, že jimi vlastně nic špatného nemyslíte.

Během partnerských hádek, ale i zcela nevinných rozhovorů může přijít řeč na ledacos. A občas stačí málo, aby se z nevinné poznámky, zmínky o vaší minulosti nebo určité informace stala třaskavá směs, která rozpoutá pomyslné peklo. Právě z takových důvodů byste si níže uvedené věci měli raději nechat pro sebe a před partnerem či partnerkou je nezmiňovat.

Intimní detaily o předchozích vztazích

Bez ohledu na to, jak pozitivní byly vaše předchozí vztahy a jak rádi na ně vzpomínáte, příliš mnoho intimních detailů může u vašeho partnera vést k žárlivosti, nejistotě nebo negativnímu srovnávání. Pokud se partner výslovně nezeptá, nemusíte mu nutně říkat o romantických chvilkách, které jste prožívali v předchozím vztahu, o tom, jak dobrý byl váš sex, nebo jaké památky na bývalého partnera či partnerku stále schováváte. Máte-li pocit, že na vaší zmínce o prožitých intimnostech nic není, zkuste se zamyslet nad tím, jak byste se cítili, kdyby vás podobnými informacemi zásoboval váš protějšek.

Aféra? Ale ta se stala už dávno

Ne nadarmo známý sexuolog Miroslav Plzák na dotaz, zda se partnerovi přiznat k nevěře, vždy reagoval slovy, zatloukat, zatloukat, zatloukat. Zejména, pokud se taková chyba stala již dávno a vy jste se z ní poučili, měli byste si své nevěrnické sebezpytování nechat pro sebe. Jde totiž o to, že vy sice možná ulehčíte špatnému svědomí, ale pro změnu zatížíte partnerovu mysl, jelikož ten bude nejspíš hledat důvody, proč se taková věc stala. Notabene ho vůbec nebude zajímat, že jste mu či jí zahnuli už před lety. Klidně se tak může stát, že dotyčný/á tuhle informaci nerozdýchá a váš vztah se rozpadne. Partnerská komunikace by se podobným tématům měla vyhnout. A tady se patří říct oblíbené lepší nevědět.

Věci, které se vám nelíbí a on či ona je nemůže změnit

V zásadě byste neměli svého partnera kritizovat za nic, co nemůže změnit. To se týká nejen povahových vlastností, ale i vzhledu. Taková kritika totiž může negativně ovlivnit partnerovo sebevědomí. Všichni máme něco, v čem se cítíme nejistí. A čím více kritiky na tento svůj nedostatek uslyšíme, tím méně se budeme cítit sebejistí. Do komunikace a partnerského vztahu celkově taková dehonetace nepatří.

Líbí se vám někdo jiný

Názory na toto téma se různí. Jedni míní, že ve vztahu se zamilovat do někoho jiného je špatně. Další v tom nevidí vědu. Pokud patříte do druhé skupiny a čas od času vám někdo přijde atraktivní, do chvíle, než se do něj zamilujete, je to v pořádku. Přesto byste ale svému partnerovi či partnerce neměli říkat, že se vám líbí ten či ona a proč. Nikdy totiž nevíte, jak takovou informaci přijme. Navíc se dá předpokládat, že radost z toho, že jste se zakoukali jinde, mít rozhodně nebude.