Hádky s partnerem, zejména v dlouhodobém vztahu, jsou nevyhnutelné. Rozhodně ale nesmí být citově zraňující. Stejně tak je podle psychologů běžné s partnerem v lecčems nesouhlasit, či prosazovat svoje přesvědčení. Vždy je ovšem třeba, aby věděl, že si ho vážíte. A jak se hádat slušně? Podívejte se…
Možná si právě říkáte, jak závidím těm sousedům, oni se vůbec nehádají, věčně se na sebe usmívají. A za čas zjistíte, že se rozvedli. Jak to? Psychologové by vám na tohle řekli, protože se nehádali. Zkrátka jim jejich vztah byl jedno, neměli si co říct, žili si po svém, takže nebyl důvod se o čemkoli dohadovat.
To ale neznamená, že časté konflikty plné zlosti a nactiutrhání jsou zdravé. Hádat se je totiž třeba konstruktivně. Každá hádka je nepříjemná, ale ta, která není útočná a podlá, může podnítit upřímný rozhovor, jenž mezi vámi vyčistí vzduch a dlouhodobě prospěje vztahu. A jak na ni?
Hledejte řešení
Hádky s partnerem, konflikty se často rodí z neřešených věcí. Muž přijde domů z práce a žena ho ještě ve dveřích utopí záplavou slov, jejichž obsah je vlastně pořád stejný: zlobivé děti, příšerná kolegyně případně, kde jsi prosím tě tak dlouho, vystydla ti večeře. Jenže unavený otec rodiny potřebuje alespoň deset patnáct minut na to, aby se vzpamatoval z pracovního procesu a přepnul do módu konečně doma. A tohle je jeden z nejčastějších konfliktů všedního dne. Přitom by stačilo jediné, nechat tatíka chvilku vydechnout…
Hádku si naplánujte
Samozřejmě nikoli v módu, jsou tři odpoledne, jdeme na sebe řvát. Ale probírat důležité věci ve chvíli, kdy se třeba v ranním spěchu chystáte do práce, není příliš konstruktivní. Stačilo by totiž ráno jenom říct, udělej si na mě večer čas, potřebuji si s tebou promluvit o koupi nové pračky, naplánování dovolené nebo čemkoli dalším. Tak totiž dáte partnerovi prostor k tomu, aby si téma dobře promyslel a v danou hodinu jste jednali klidně a racionálně.
Time out
Během hádky je běžné, že se partneři dostanou do režimu – boj, útěk, zmrazení. K prvním dvěma situacím dojde ve chvíli, kdy se aktivují stresové hormony, jež mají za úkol poskytnout více energie na boj s protistranou či útěk ze situace. Režim „zmrazení“ nastává tehdy, když člověk jednoduše přestane reagovat v naději, že partner se přestane hádat.
Jenže pokud se nacházíte v jednom, druhém či třetím režimu, je vysoce nepravděpodobné, že se vám podaří cokoli vyřešit. A možná se třeba tak úplně nehádáte, jenže partner zkrátka zamrzne a přestane reagovat, protože se mu nechce, neví, jak z problému ven. Je z toho frustrovaný a vy také.
Řešení? Vyhlaste time out. Řekněte partnerovi, že si dáte desetiminutovou přestávku, ve které se uklidníte a pak se pokusíte najít společnou řeč s chladnější hlavou. Nezapomeňte mu ale dát najevo, že se s ním nechcete hádat, ale pouze přijít na řešení daného problému.
Místo stížností podávejte žádosti
Hádky často začínají v tomto duchu: Neustále ti říkám, Proč to po sobě neuklidíš, Musím ti pořád připomínat… Přitom by stačilo říct: Mohl bys udělat to a to? Podle psychologů totiž nedostáváte to, co chcete, kvůli tomu, jak to partnerovi sdělujete. Je snadnější říct, proč to po sobě nemůžeš uklízet, než, mohl bys to uklidit? A dobře funguje i následující způsob. Místo hádky, kdy už partner konečně vymaluje, stačí říct, náš byt je tak ponurý a šedý, vůbec se tady necítím dobře. Nevadilo by ti ho vymalovat? A je vysoce pravděpodobné, že to partner bez hádky udělá, případně někoho najme.
Naslouchejte a žádejte partnera o vysvětlení
Když nastane čas, abyste si sedli a promluvili o řešení konfliktu, je třeba partnerovi naslouchat. A to může být mnohem náročnější, než se na první pohled zdá. Pokud totiž říká, že neposloucháte, co říká, prostě si sedněte a nechte ho mluvit. A jestli čemukoli z jeho slov nerozumíte, požádejte o vysvětlení.
Také je dobré a taktní se zeptat, proč si myslíš, že tě neposlouchám, místo rezolutního, ale vždyť tě poslouchám. Navíc je vhodné si hlídat i nonverbální projev, tedy držte oční kontakt a stůjte čelem k partnerovi, tak rovněž vysíláte signály, že ho bedlivě vnímáte.
Naučte se vhodně omlouvat
Stejně jako existují různé projevy lásky, existují i různé druhy omluv. Někdo si potrpí na velká gesta, jiní, spíš než to, uvítají, že se konečně změníte, nebo se alespoň budete snažit něco se sebou dělat.
Text: Komerční prezentace
Foto: Freepik.com