Dýně, královny podzimu, umí nádherně rozzářit ponuré počasí, které je pro toto roční období typické. Známe je jako venkovní dekorace, ale skvělé možnosti nabízejí i v kuchyni. Kromě stále oblíbenějších dýňových polévek se totiž objevují i ve sladkých dezertech.

Dýně jsou tu už po tisíciletí. Na náš kontinent se dostaly díky Kryštofu Kolumbovi, který je sem přivezl z Nového světa, hodně se rozšířily také díky lodní dopravě. Tykve jsou totiž velmi odolné vůči okolním vlivům a dobře uskladněné vydrží i celé měsíce. Byly proto ideální surovinou pro dlouhé námořní cesty. Tento benefit si udržely dodnes, takže nemusíte mít obavy z toho, že se vám zkazí dřív, než je stihnete zpracovat.

Dýně z Japonska

V obchodech je dnes k dostání spousta druhů dýní. Ke zpracování v kuchyni se ale nejvíc hodí dýně Hokkaido pocházející ze stejnojmenného japonského ostrova. Proč? Tento druh je totiž příjemně sladký a vyznačuje se máslovou oříškovou chutí. Dýně Hokkaido nedorůstají takových velikostí jako jejich příbuzní a dobře se s nimi proto pracuje. Kromě chuti je ale největším benefitem její slupka. Ta totiž během vaření změkne a není třeba ji loupat. Dýně Hokkaido se skvěle hodí do nejrůznějších druhů pokrmů, a to včetně dezertů. Nevěříte? Vyzkoušejte třeba tartaletky s karamelem a dýňovým krémem. Když je ozdobíte bonbony Haribo Color-Rado, úspěch u dětí budete mít zaručen. A protože toto balení obsahuje i bonbony ve tvaru netopýrů, skvěle poslouží také jako strašidelné halloweenské občerstvení.

Tartaletky s karamelem a dýňovým krémem

Na košíčky potřebujete: 500 g hladké mouky, 3 žloutky, 250 g studeného másla, 100 g cukru moučka, 2 lžíce ledové vody

Na karamel potřebujete: 200 g cukru krupice, 2 lžíce vody, 200 ml smetany ke šlehání 38 %, ½ lžičky jemné mořské soli

Na dýňový krém potřebujete: 200 g do měkka upečené dýně Hokkaido, 100 g žervé, 4 lžíce kokosového cukru, 1 vejce

Na ozdobu: Haribo Color-Rado

Jak na ně

Postup: Mouku, žloutky, vodu a cukr promíchejte. Přidejte na kousky nakrájené vychlazené máslo a zpracujte pevné, nelepivé těsto. Hotové těsto zabalte do potravinářské folie a dejte odpočívat do lednice, na hodinu, na dvě, ideálně na celou noc.

Těsto rozválejte na tloušťku 4 mm. Vykrájejte kolečka, která jsou o kousek větší než připravené formičky na tartaletky a těsto do nich vtlačte. Protože je těsto hodně máslové, není potřeba formičky nijak vymazávat nebo vysypávat. Dno košíčků propíchejte vidličkou.

Košíčky pečte 15 minut v troubě vyhřáté na 180 °C a poté je nechte vychladnout. Mezitím si připravte karamel a dýňový krém.

Karamel připravte v širokém, ideálně nerezovém hrnci, do kterého nalijte 2 lžíce vody. Na vodu nasypejte cukr a pak hrncem několikrát jemně zatřepejte, aby se cukr rozložil po celém dně. Zahřívejte na střední teplotu. Jakmile je cukr téměř rozpuštěný, zvyšte teplotu. Když karamel začne zlátnout, můžete jej občas lehce promíchat. Ve chvíli, kdy má krásnou karamelovou barvu, vypněte plotnu a přidejte připravenou smetanu. Nechejte pár minut stát a zamíchejte. Poté zahřívejte na velice nízkou teplotu, míchejte a čekejte až se karamel a smetana spojí. Pokud vzniknout hrudky, přeceďte je přes síto. Přidejte sůl.

Upečenou dýni hokkaido, žervé, kokosový cukr a vejce dejte do výkonného mixéru a dohladka rozmixujte.

Teď naplňte upečené košíčky. Dejte do nich trochu karamelu, uhlaďte a zakryjte vrstvou dýňového krému. Naskládejte na plech a dopečte v troubě vyhřáté na 180 °C, potrvá to zhruba 15 až 20 minut. Povrch dýňového krému lehce ztmavne.

Tartaletky nechte trochu vychladnout a můžete zdobit.

Text: Julie Čermáková
Foto: archiv firmy