Čím více se dny krátí a přibývá tmy, tím více trpí naše psychika. Dobrá nálada je v tomto případě doslova nezbytnost. Podívejte se, jak s pomocí jednoduchých tipů můžete na podzim posílit své duševní zdraví.

Stále více prší, slunce se schovává za tmavé mraky a zlatavé listy na stromech pomalu opadávají. Změny počasí přicházejí pomalu a nenápadně, ale naše tělo a zejména psychika je stejně vnímá. Podzim se definitivně usadil za okny se všemi svými chmury a zima mu pomalu dýchá na paty. Vlastně ani není divu, že dobrá nálada je pryč, takže v těchto měsících býváme smutnější, letargičtější a vyčerpanější. Na nedostatek slunce a chladné teploty se ale můžete připravit, abyste dokázali přežít s příjemným pocitem i ten nejtemnější deštivý den. Pomohou vám následující tipy:

Podzimní dieta

Pocit pomalosti a plochosti může být způsoben nedostatkem energie v těle. Nic nepomůže lépe než vyvážená strava s dostatkem živin, která obohatí naši duši. Jelikož tělo potřebuje na podzim a v zimě více energie k zahřátí než v létě, zařaďte do jídelníčku polévky. Nejen, že jsou bohaté na vitamíny a živiny, ale také nás zahřejí zevnitř a dobrá nálada s nimi přijde sama.

Dobrá nálada s vitamíny a minerály

Jakmile sluneční svit ztratí sílu a my se ráno začneme probouzet do tmy, často se dostaví tísnivé pocity. Dobrým způsobem, jak nahradit právě tento nedostatek, může být optimalizace hladiny vitaminu D. Správné množství dokáže regulovat náladu a zmírnit bolesti kostí. Na podzim a v zimě je vhodné tělu dopřát také minerály zinek nebo hořčík.

Hledání pohody

To nejjednodušší, co můžete pro pohodu udělat, je přijmout chladné podzimní období. Jednoho dne totiž stejně skončí a je jen na vás, jestli ho přetrpíte nebo prožijete. Dobrá nálada bývá také o atmosféře. Proto si doma nastavte rituály, do kterých může patřit třeba voňavá koupel, odpočinek pod měkoučkou dekou, vonné svíčky či pohodlný svetr nebo mikina, do kterých se zabalíte a schováte před světem. A nezapomeňte, i ten nejošklivější den se dá přežít s šálkem čaje a dobrou knihou.

Dobrá nálada potřebuje čerstvý vzduch

Jít na procházku ve větru a dešti se nejspíš nikomu chtít nebude. Pokud se ale počasí přece jenom trochu umoudří, měli byste chodit ven, kdykoli je to možné. Bez ohledu na roční období je důležité zůstat aktivní a užívat si pobyt na čerstvém vzduchu. Uvidíte, že se dobrá nálada dostaví sama. Své udělá i krátká procházka nebo kondiční běh. Koneckonců, ve správném oblečení by vám neměl vadit ani menší déšť.

Zůstaňte v kontaktu s ročním obdobím

Pravdou je, že pokud půjdeme světem s otevřenýma očima a pokusíme se vše cítit srdcem, všimneme si, jaké dary nám každé roční období přináší. Chcete-li takový přístup praktikovat, měli byste se snažit být po celý rok v kontaktu s přírodou, abyste mohli vnímat vůně, zvuky nebo vůně každého ročního období. Dobrá nálada vás pak zcela jistě neopustí nejenom na podzim, ale ani v zimě.