Nevěříte? Mimochodem, tento detail o majiteli stolu napovídá, že při své práci zapojuje hlavně pravou mozkovou hemisféru. Takoví lidé bývají tvořiví, mají představivost, jsou nadáni intuicí. A co se stane, když jim jejich nepořádek uklidíte?

Když takovému člověku řeknete, že jeho stůl vypadá, jako když na něm vybouchla bomba, bude se tvářit nechápavě. On má totiž dle svých měřítek uklizeno.

Vyzná se

Nehádejte se s ním na téma nepořádek. Přesvědčí vás o tom, že přesně ví, kde co má. S přehledem vytáhne z hromady lejster to, které zrovna potřebuje. Ví, že pod klávesnicí najde sponky, z kupy dalších papírů vyšťourá tužku, telefon, bez rozmyšlení sáhne pod štos časopisů, kam si odložil brýle. I když byste to do něj neřekli, má totiž o věcech na stole dokonalý přehled.

Tvoří vizuálně

Pro organizovaného chaotika neboli kreativního bordeláře je rovněž typická nástěnka. Jelikož vytváří situace, příběhy, potřebuje si zaznamenávat postavy, dějové linky, což mu umožňují samolepicí lístečky, ideálně barevné. Nesnažte se ovšem rozluštit, co si píše. Bývají to různá slova, znaky, které spíš navozují pocit, zda jejich autor není poněkud mdlého rozumu. Jenže leckdy stačí právě to jedno slovo, které doplní prázdné místo ve skládance, z níž vznikne jedinečný celek. To je tedy podstata bince na nástěnce. A nemyslete si, i chaotici mají ve věcech systém. Vyřízené a nepodstatné přesouvají mimo zorné pole, zatímco aktuální mají v úrovni očí.

(Ne)pořádek. Ano, či ne?

Nepořádek na stole či v pracovním prostoru nedá spát ani vědcům. V případě, že na vašem stole musí být vše dokonale uklizeno, tak už raději nečtěte dál. Z jedné americké studie totiž vyplynulo, že lidé, kteří mají na pracovním stole „binec“, jsou daleko kreativnější, než ti, pro které je číslo jedna bezvadný pořádek.

I přes to, že se majitel chaotické změti věcí na pracovním stole ve svém binci vyzná, občas pro něj nemá pochopení pedantský šéf, který si naopak potrpí na bezvadný pořádek. Problém je, že jakmile donutíte bordeláře si uklidit, jeho tvůrčí schopnosti bleskurychle zmizí kdesi v propadlišti dějin. A není divu. Psychologové totiž tvrdí, že kreativní chaos umožňuje některým lidem nacházet nové nápady a řešení tam, kam by pedanta nenapadlo zajít ani v těch nejniternějších myšlenkách.

Únik před problémy?

Patříte k lidem, kteří neustále uklízí? Mnohdy až přehnané uklízení totiž může naznačovat problémy, jejichž řešení někteří jedinci hledají právě v této činnosti. Očekávají, že si při manuální práci srovnají myšlenky a snáz tak přijdou na řešení svých potíží. To ale není všechno. Pedantsky uklizený psací stůl může být i reakcí na neuspořádanou životní situaci.

Kreativci versus pedanti

Existují profese, u kterých není kreativita číslo jedna. A vlastně se od nich vyžaduje něco úplně jiného. Taková sekretářka proto bude mít stůl vždy perfektně uklizený, šanony srovnané podle abecedy a tužky v zákrytu. Nutno ale dodat, že bez její úřednické obratnosti by se mnohý kreativec neobešel. Nic obdobného ale nečekejte od grafika, redaktora, spisovatele, pro které jsou naopak tvůrčí schopnosti alfou a omegou jejich práce. Jejich úkoly, zakázky, cíle bývají obvykle ohraničeny nějakým časovým úsekem. V jaké fázi se jejich projekt nachází, často rozpoznáte i podle velikosti různých hromádek, které se postupně vrší na jejich stole. Jak se práce blíží do finále, z hromádek se stávají hromady a přibývají i další pomůcky, se kterými daný jedinec v průběhu tvůrčí činnosti pracoval. Že už je momentálně nepotřebuje, takže by si je mohl uklidit? Ale on to udělá, až na to bude mít čas. Tedy až projekt skončí. Pak uklidí i zmíněné hromady. A od té chvíle už bude na jeho stole pusto a čisto? Nenechte se mýlit. Další projekt totiž nečeká…

Co říci na závěr?

Kreativní bordeláři bývají intuitivní. Tuhle vlastnost v sobě můžete objevit i vy. Jak na to, zjistíte zde

Text: Jana Nováková

Foto: Unsplash, Pixabay