A nejenom to. Levandule má spoustu pozitivních vlastností, kvůli kterým bychom ji měli pozvat do koupelny, ložnice i kuchyně. Kromě toho, že velmi příjemně voní, dokáže také ulevit v řadě zdravotních potíží.

Účinky levandule jsou známé přes dva a půl tisíce let. Už staří Římané znali její antiseptické a léčivé vlastnosti. Se stoupající oblibou levandulové vůně se tahle bylinka dostala i do parfémů, mýdel a dalších potřeb určených k péči o tělo. A pokud jde o kuchyni, už v Mathioliho herbáři se píše o levandulovém víně, tedy snítce levandule přidané do zrajícího soudku vína. Ovšem z levandule se vyrábí i skvělé oleje, octy a uprostřed léta bychom neměli zapomínat ani na báječnou levandulovou zmrzlinu.

Bez stresu a pro dobrý spánek

Máte problémy se spaním, jste nervózní, trápí vás špatná pleť či dokonce počínající vrásky? Pak rozhodně vyzkoušejte levanduli. Určitě je příjemné se alespoň dvakrát týdně ponořit do lázně obohacené levandulovým extraktem. Kromě toho, že vás taková relaxace příjemně uklidní a zbaví stresu, postará se i o vaši pokožku a příjemně vás naladí ke spánku. Sice se dá ze sušené levandule připravit nálev a po přecezení ho přimíchat do koupele, ale méně pracnější a vzhledem ke koncentraci levandulových složek i účinnější jsou například levandulové koupele. Vyzkoušet můžete i levandulový olej. Stačí pár kapek ve vodě, které pokožku navíc krásně hydratují.

Pleť, vrásky, vlasy

Levanduli oceníte i v případě, že máte potíže s pletí, anebo se vám začínají objevovat první vrásky. Díky svým antiseptickým schopnostem totiž levandule napomáhá k hojení různých povrchových zánětů kůže, zmírňuje projevy akné a zjemňuje vrásky. Problematická pleť se často potýká s nedostatkem hydratace, pomoci ji můžete používáním levandulových hydrolátů jinak zvaných květové vody. Bojujete s lupy a rychle se vám mastí vlasy? Důvodem může být citlivá pokožka hlavy. Vhodným pomocníkem jsou levandulové oleje, které se vtírají do vlasové pokožky. Oceníte jejich dva benefity, a sice, že napomáhají k rychlejšímu růstu vlasů a zanechávají v nich dlouhotrvající nádhernou vůni.

Vůně jako terapie

Když už jsme se dostali až k vůním, parfém či toaletní voda s vůní levandule působí velmi svěžím čistým dojmem. Nejenom že vás povzbudí a dodají vám energii, ale i vaše okolí pozná příjemnou změnu. Tím, že levandule tlumí nervozitu a stres, je vhodná i do náročnějších situací, kde je třeba se soustředit. Takže ať už vás čeká cokoli, třeba první rande nebo první den v nové práci, vůně levandule, samozřejmě té z Provence, vás rozhodně nenechá ve štychu …

Text: Komerční prezentace
Foto: Pixabay