Každý z nás se v životě dostane do situace, s níž si neví rady. Bohužel ne vždy se lze s problémy svěřit rodině nebo kamarádům. Někdy ale stačí, když budete poslouchat svůj vnitřní hlas. Intuici, která vám naznačí, jak dál …

Podstata intuice

To je vlastně vhled do problému. V běžném životě se tak označuje náhlé poznání, pochopení, rozhodnutí, za které tentokrát nemůže váš jinak racionálně uvažující mozek. Laicky řečeno, věci vám docvaknou. Najednou v tom máte jasno. Pravdou ovšem je, že intuice bývá velmi často podmíněna životními zkušenostmi.

Jak poznat intuici

Intuici máme v sobě ukrytou všichni. Jde jenom o to, abychom se ji naučili rozpoznat. Není to tak složité, jak to možná na první pohled vypadá. Vlastně stačí jenom zaznamenat chvilku, kdy je zkrátka něco jinak, ať už v pozitivním, nebo negativním smyslu. Intuice se projevuje různě. Někdo ji vnímá jako chvění v břiše, jiný má pocit tíhy na hrudi, další mravenčení po celém těle.

Ženská s radarem

Experty na intuici jsou především ženy. Stačí, když najednou začnou vnímat, že je mezi nimi a partnerem něco jinak, i když on tvrdí, že je všechno v pohodě. Někdy takový pocit přejde a partnerský život klidně plyne dál. Až třeba po letech ale vyjde najevo, že partner měl v dané době například pracovní potíže, mimomanželský vztah, zkrátka něco, co bylo špatně. Muži tento šestý smysl, jak se intuici také někdy přezdívá, komentují slovy – ta ženská má snad radar.

Intuice bez zbytečností

Abyste v sobě dokázali probudit šestý smysl, je třeba se v první řadě zklidnit a oprostit od vnějších rušivých elementů. Jinými slovy, přestaňte v daný okamžik aktivně přemýšlet o tom, co bylo, je a bude. Soustřeďte se pouze na daný okamžik. Nechte na sebe působit jednotlivé smysly, vnímejte tělesné pocity i obsah myšlenek, které vás napadnou. Přestaňte kontrolovat svoje vnitřní já. Umožněte mu plynout a jenom pozorujte, co vyjde na povrch. Někteří lidé se takového kroku obávají. Člověk totiž neví, co se z jeho podvědomí vynoří. Obzvlášť, pokud ledacos potlačuje. Jenže, když se vám podaří se odpoutat od racionálního postoje, začnete se na starosti dívat s nadhledem. Neustálé přemítání nad problémem ještě nikdy nic nevyřešilo. Proto se říká, ráno moudřejší večera. To je i důvod, proč spoustu lidí napadá řešení hned po probuzení.

Intuice znamená sebepoznání

Umíte si přiznat svoje klady a zápory? Nepodceňujete se, případně nepřeceňujete v hodnocení svých schopností? Lépe řečeno, víte, na co máte a na co nikoli? I to jsou totiž aspekty, které vám lépe pomohou rozpoznat signály intuice. Jestliže poznáte sami sebe, lépe porozumíte mimosmyslovým procesům, které se vám dějí. Proto je dobré se vždy ptát, co můj sen, tušení nebo jiné pocity asi tak naznačují.

Zabiják intuice

Patříce mezi lidi, kteří si neustále lámou hlavu nad tím, co se stalo, případně se obávají toho, co bude? Jenže strach je jedním z blokátorů intuice. Nemá přece smysl lamentovat nad tím, co se vám nepovedlo. Z chyb se obvykle poučíme, takže až se zase vydáme špatným směrem, intuice by měla naznačit, že tudy ne … A pokud jde o budoucnost, rozhodně nemá smysl dopředu vytvářet katastrofické scénáře. Nikdo přece neví, co všechno se stane zítra, pozítří, za týden, či za rok. Jestliže necháte věcem volný průběh, vaše podvědomí se určitě čas od času připomene.

Péče o intuici

O intuici je třeba se starat. Platí, že čím více se budete věnovat svému podvědomí a signálům, které k vám vysílá, tím lépe rozpoznáte různé podoby intuice a tím častěji se bude tento šestý smysl ve vašem životě objevovat. Zkuste jí dát šanci a uvidíte, jak inspirativní a obohacující může být takové mimosmyslové vnímání v dnešním přetechnizovaném světě utápějícím se v džungli leckdy zbytečných informací.

Víte, že stejně jako lze rozvíjet intuici, můžete dá průchod i kouzlu osobnosti?

Text: Jana Nováková

Foto: archiv firem