A nejde jenom o to, abyste vynikli mezi ostatními a něčeho dosáhli. Zdravé sebevědomí vám totiž pomůže vážit si sebe samých, být vyrovnaní a žít v pohodě. I když máte pocit, že vám právě tahle vlastnost chybí, dobrou zprávou je, že si ji lze osvojit.

To neznamená, že když nevypadáte jako super hrdina či miss světa, že byste nemohli dosáhnout úspěchu. Základem je totiž fakt, že musíte věřit, a to zejména sobě. S nedostatkem sebevědomí se totiž dá poměrně úspěšně bojovat. A jak na to?

Posilujte mysl

Sebevědomí je stav mysli, kterého lze dosáhnout řízeným chováním. To znamená, že byste si měli každý den najít alespoň hodinu pro sebe, v níž budete posilovat nejenom duševní, ale i fyzickou stránku vašeho „já“. Někomu vyhovuje časné ráno, někdo tak zakončí večer. To už záleží na vás. Myslete ale na to, že pokud si nevyhradíte čas pro sebe, ve kterém můžete načerpat spoustu užitečných informací, jež vám pomohou formovat váš pohled na svět, pak budete dál zůstávat ve vleku ostatních.

Sebevědomý člověk myslí pozitivně

Velkou kapitolu v oblasti seberozvoje představuje mindfulness neboli všímavost, která nás učí zaměřovat se na přítomnost s nadhledem, bez emocí a negativních a nutkavých myšlenek. Jde o to, že všímavější lidé si nepřipouštějí skutečnost, že by se jim něco nepovedlo, ale zejména si užívají nové možnosti objevování. Současně si i uvědomují, co je pro ně důležité a proč. Sebevědomí lidé posilují přínosné myšlenky, ty negativní odbourávají.

Pracujte na sobě

Sebevědomí získáte, pokud na sobě budete pracovat. V tom vám mohou pomoci různé kurzy, ať již motivační, jazykové, ale také třeba sportovní. Sebevědomí si můžete zvyšovat i po stránce profesní třeba tím, že budete využívat různé pracovní nabídky k sebevzdělávání, sami se zdokonalovat v profesi apod.

Šaty dělají člověka

My to trochu otočíme. Správné šaty zvyšují sebevědomí. Oblékejte se s ohledem na situace, které vás čekají. Oblékání věnujte pozornost i doma. Jde o to, že když vypadáte dobře, cítíte se dobře, což vám přináší větší sebejistotu a o to přece jde.

Sebevědomí v davu

Existují lidé, kteří se ve společnosti cítí nejistí. Neumí se nahlas projevit, reagovat, takže časem mohou dostat nálepku „ťunťa“, i když tomu tak ve skutečnosti nemusí být. Pokud máte problém s vystupováním na veřejnosti, a to nejenom v pracovní, ale i ve společenské rovině, zkuste zapátrat po řečnických kurzech, kde vás naučí nejenom verbálním, ale i nonverbálním projevům před lidmi.

Pochlubte se

Klíčovou součástí sebevědomí je i budování vlastní značky. To znamená, že ať už umíte cokoli, měli byste to dát ostatním na vědomí. Umíte skvěle vařit, vyznáte se v zahradě, fotografujete? Pište o svých zkušenostech blog, natáčejte videa, podcasty. I když se vaše informace zpočátku nejspíš dostanou jen k málo lidem, skutečnost, že máte něco, čím se můžete pochlubit, vám výrazně zvedne sebevědomí.

 

Text: Martina Hálková
Foto: Pixabay