Většina z nás má kolem sebe spoustu známých, ale přátele bychom spočítali na prstech jedné ruky. Jsou totiž vzácnější. Pokud si nejste jisti, kdo je váš skutečný přítel a kdo jenom známý, zkuste je rozlišit podle následujících faktorů.

Přátele potřebujeme všichni. Jsou to totiž lidé, kteří nás mají rádi takové, jací jsme. Jim můžeme všechno říct, aniž bychom se museli obávat, že naše soukromá tajemství prozradí. Dávají nám upřímnou zpětnou vazbu a jsou vždy připraveni pomoci. Čím dalším se vyznačují dobří přátelé? Třeba těmito větami:

Mám z tebe radost

Soucit s kýmkoli může mít téměř každý, ale být skutečně šťastný, když se druhému něco podaří, vyžaduje upřímnou náklonnost a sympatie. Přátelé vám nebudou závidět úspěch, ani vás pomlouvat. Pro přátele je vaše vítězství i tak trochu jejich. A právě to jsou zásadní ukazatele skutečného přátelství.

Jsem tu pro tebe

Na skutečné přátele se můžete spolehnout vždycky. Dělají vám společnost a v tichosti sedí vedle vás, když se cítíte osamělí, ale přesto nemáte chuť mluvit. Půjdou s vámi na party, do kina, k vodě, všude tam, kam budete potřebovat. Trpělivě vás vyslechnou, kdykoli se budete potřebovat svěřit. I kdyby byli na druhé straně zeměkoule, víte, že jim můžete zavolat v kteroukoli denní či noční dobu. Jsou tu pro vás vždy a nepožadují nic na oplátku.

Přátele uslyšíte také říkat: Vidím to jinak

Dva různí lidé spolu samozřejmě ne vždy souhlasí. Ani když jsou přátelé. Ve skutečném přátelství nepředstavují rozdílné názory problém. Skuteční přátelé vám nepodlézají, ale naopak jsou upřímní a otevření. Respektují to, co říkáte, ale současně se nebojí vyjádřit i svůj postoj. A že se pohádáte? I to do kamarádství patří. Ostatně, kamarádské hádky vydrží sotva jedno pivo nebo dvojku vína. Navíc se tak vzájemně obohacujete různými perspektivami a úhly pohledu na spoustu věcí. A to je fajn.

Jsem rád/a, že jsi tady

Pro opravdové přátele jste důležití. Dívají se na vás nejenom jako na životní bonus, ale přátelství s vámi berou jako štěstí. Skutečně přátelský vztah se pozná zejména v krizových situacích, kdy si vzájemně dodáváte sílu a energii. Přátelé totiž často podají pomocnou ruku i ve chvíli, kdy rodina z nějakého důvodu nemůže, anebo nechce.

Ublížil/a jsi mi

Ani ve skutečném přátelství není vždy jen klid, radost a pohoda. Někdy se stane, že dojde k nedorozumění a my přátele urazíme, citově zraníme. Ať již vědomě, či nevědomě. Opravdoví kamarádi ale rozhodně nebudou předstírat, jak jsou nezranitelní a nad věcí, když je to skutečně mrzí. Ani se s vámi z jakési falešné ješitnosti nepřestanou bavit. Naopak otevřeně řeknou, čím jste jim ublížili a dají vám tak šanci napravit nepříjemnou hádku či jiné nedorozumění.

Odpuštěno

Pokud se neurazíte, využijete šanci a nenecháte přátele bez vysvětlení toho, co vás k takovém chování vedlo, nepochybně vám odpustí. Koneckonců, neočekávají, že budete dokonalí, očekávají, že to budete VY, i když to znamená, že děláte chyby. Pravdou ale také je, že příliš mnoho chyb vás může o přátele připravit. I když to bude mrzet nejenom vás, ale i je.