Naučit se věřit sám sobě není snadné. Zejména, když máte kolem sebe lidi, kteří vám neustále radí a mluví do toho, co děláte. Jenže pak žijete jejich život, nikoli ten váš. Jak tedy začít?

Dnešní svět se neustále proměňuje a proměňují se i lidé. Nad světem se už nejspíš nikdo ani nepozastaví. Zato kolegové, partneři, kamarádi zdvihnou obočí, když vy sami se rozhodnete dělat něco jinak. Můžete to zažít téměř v každé oblasti života, počínaje jednoduchou změnou stylu oblečení, až po výměnu partnera. Platí, že ne každý je rád středem pozornosti, pozitivní i negativní. Lepší je pro něj splynout s davem. Patříte-li do této kategorie, pak si zkuste odpovědět na následující otázku: Není škoda, když názory ostatních lidí nedovolí vaší osobnosti se rozvinout? Třeba takoví motýli o tom vědí své. Kdyby se totiž báli názorů ostatních zástupců zvířecí říše, jsou stále schovaní v kuklách.

Co tím chceme říci? Nechte lidi, ať si říkají, co chtějí. To se snáz říká, než dělá. Ale pokud začnete s tématy, která jsou čistě vaše osobní, takže posloucháte jen sami sebe. Pozitivní pocit, který z takového kroku vyplyne, vám rychle přinese alespoň malý krok k tomu si věřit. Ten pak postačí k rozšíření seznamu „nenechám si do toho mluvit“ zcela spolehlivě. A cestu za sebedůvěrou můžete odstartovat třeba s těmito tématy:

Návštěva kadeřníka

Zejména ženy by rády čas od času vyzkoušely změnu střihu. Jak si věřit a udělat radikální krok? Tedy zkrátit dlouhé vlasy až třeba do pixie účesu? Stačí se domluvit se zkušeným kadeřníkem, který by měl upozornit na všechny plusy i mínusy takové proměny. A jestli takovou odvahu někdo okomentuje slovy o škodě, hloupém nápadu či jinak nelichotivě, je to jeho problém. Nemluvě o tom, že to především nejsou jeho vlasy.

Věřit v tradice

Postav dům, zasaď strom a zploď syna. Dneska už vám tohle nejspíš nikdo neříká, protože zejména rodiče bývají přesvědčení, že víte, co je vaší „svatou povinností“. Tak si představte, že není. Dům, strom a syn jsou pro mnohé určitě volbou, ale rozhodně ne nutností. Měli bychom dělat totiž jenom to, co nás činí šťastnými a nikoli to, co nám někdo nebo něco diktuje. Ať už se rozhodnete si založit rodinu, žít jenom s kočkami, na cestách nebo o samotě, je to jenom na vás. Věřit vlastnímu rozhodnutí je základ spokojeného života.

Výchova dětí

Když už mluvíme o rodině… Jakmile se vám narodí dítě, s výchovnými radami se doslova roztrhne pytel. I když se zejména rodičům nováčkům pár tipů a triků, jak na nového člena rodiny, nejspíš bude hodit, často se sejde poradců víc, než je zdrávo. Co s tím? Zhluboka se nadechněte a zkuste si věřit. Názory na správnou výchovu se různí i od odborníků, proto je lepší přijít vlastními zkušenostmi na to, co je vhodné právě pro vás a vaše děti.

Styl oblečení

Představte si, že nějaký oblíbený kousek z vašeho šatníků vyšel z módy a vy si lámete hlavu, čím ho nahradíte. Tak ničím. Zejména, pokud jde o módu, v určitém věku sice stále čerpáme z trendů a módních inspirací, ale už máme vlastní styl a můžeme si dovolit si více věřit. Takže pokud k vašim oblíbeným kouskům patří legíny, květinové halenky nebo skiny džíny, noste je klidně dál, i když už nejsou trendy. Mimochodem, nebyla by to nuda, kdybychom všichni vypadali stejně?

Volba partnera/ky

Jak často srovnáváte svůj vztah s ostatními? Děláte si před prvním setkáním s rodinou a přáteli starosti, zda váš partner/ka mezi ně zapadne? Jenže pokud je daný člověk pro nás dobrý, nezáleží na tom, co si myslí ostatní. Láska přece nemusí vždy probíhat konvenčním způsobem. Zkuste věřit hlavně sobě. A jestli vám vztah vyhovuje, pak je to jenom dobře.