Znáte to, bolení břicha, žlučníkový záchvat, migréna či jiné zdravotní potíže se dostaví ve chvíli, kdy nemáte přístup ani k doktorovi, ale ani do lékárny. A dle Murphyho zákonů může taková situace nastat nejenom kdesi na odlehlém ostrově v Tichomoří, ale i na šumavské samotě, kde trávíte dovolenou.

První pomoc

K úrazu přijdeme, ani nevíme jak. Proto se budou hodit dezinfekční roztoky ve spreji, skvělý je BETADINE nebo Septonex. Prodávají se antiseptické masti jako Framykoin nebo Bactroban. Pokud vyrážíte za turistikou, nezapomeňte na speciální náplasti na puchýře, pružné obinadlo a sterilní obvaz.

Léky proti bolesti a teplotě

Většina léků proti bolesti funguje i na teplotu. Hodit se bude Paralen, Panadol, Brufen nebo Ataralgin. Důležitý je i TEPLOMĚR. Raději si pořiďte nový, aby se nestalo, že vám v tom letitém dojde zrovna na dovolené baterka.

Průjem a zažívací potíže

Virózy a střevní chřipky mohou útočit nejenom v zimě, ale „rády“ mají i letní horko. K bakteriální nákaze stačí špatně umytá zelenina, nevhodně skladované a tepelně nedostatečně upravené jídlo, zmrzlina z hygienicky závadného stroje, závadná voda apod. Přibalte s sebou střevní desinficienty jako je ENDIARON, které jsou vhodné na závažnější průběh střevních onemocnění. Při běžných průjmech se podávají protiprůjmové léky typu Carbo, Imodium apod. K podpůrné léčbě užívejte probiotika jako je Hylak forte, Enterol apod. Při změně prostředí občas umí potrápit i opačný případ, a sice zácpa. Na tu spolehlivě funguje Gutalax.

Léky proti poštípání hmyzem

Štípají nejenom komáři, ale i vosy a další hmyz, který může způsobovat různé alergické reakce, které je vhodné ošetřit. Používají se masti, tablety nebo kapky. Do lékárničky proto přihoďte Fenistyl, jenž zmírňuje svědění způsobené nejenom od štípanců, ale i kopřivky a dalších alergických reakcí.

Na opalování i po opalování

Spálíte se nejenom u moře, ale i u babičky na Moravě. Do lékárničky proto přibalte krém na opalování s vysokým faktorem. Pro zklidnění opálené kůže je vhodný Panthenol ve spreji či mast Calcium panthotenicum. Více o opalovacích krémech najdete zde.

Text: Jana Nováková

Foto: Pixabay, archiv firem