Fakt, že se dobře opalujete, ještě neznamená, že byste neměli používat opalovací krémy. Následky nevhodného opalování se totiž mohou projevit až po letech. Jaké opalováky fungují a na co si dát při jejich výběru pozor?

Opalovací krémy jsou stále opředené mýty, které si řada lidí zkrátka nenechá vysvětlit, nebo je spíš nechce pochopit. Dali jsme dohromady ty nejdůležitější:

Vysoký ochranný faktor pouze u moře

Bůhví, odkud se vzal tenhle nesmysl. Platí totiž, že opalovací krémy a další prostředky bychom si měli vybírat především s ohledem na to, jaký jsme fototyp a případnou alergii na sluníčko. Děti, těhotné ženy a všichni ostatní s fototypem jedna až dvě by měli používat opalovací krém s ochranným filtrem 50 a výše. Ten můžeme snížit během léta, kdy si pokožka vytvoří vlastní ochranu, klidně na třicítku.

Častější mazání zvyšuje ochranu před sluncem

Další mýtus. Opakované natírání pokožky stejným typem krému pouze udržuje délku ochrany, ale rozhodně ji nezvyšuje. Rovněž je třeba se nenechat zmást rozšířenou představou, že použití krému s ochranou 20, který v poledne u moře vyměníte za SPF 30 dá dohromady 50. Hodnota ochranných faktorů se v žádném případě nesčítá, takže budete mít na sobě stále pouze třicítku.

Ve stínu a pod mrakem se nespálíme

Spálíte, protože UV záření proniká do určité míry i tam. A rozhodně mu nevadí mraky. Proto je třeba se mazat ochrannými faktory, i když jste celý den ve stínu, anebo je zamračeno. A mimochodem, opalovací krémy na obličej a tělo mají trochu rozdílné složení. Proto je vhodné se na léto vyzbrojit oběma typy opalováků.

Stačí se namazat jedenkrát denně

Nestačí. A pozor na to, že to neplatí ani v případě voděodolných přípravků. Nejsou totiž stoprocentně voděodolné. Je třeba je obnovovat alespoň každé dvě hodiny, jelikož na ně působí nejenom voda, ale i pot, zčásti je setřete ležením na dece a podobně.

Zapamatujte si

Opalovací krémy je třeba mazat alespoň dvacet minut před tím, než vyrazíte na slunce. Jde o to, že se musí vstřebat do kůže, aby mohly správně plnit svou funkci.

Text: Jana Nováková
Foto: Pixabay.com