Balzám na rty, lesk na rty, lak na rty. Svatá trojice, bez které se v letních měsících neobejdete. Jemná kůže na rtech totiž dostává v létě pořádně zabrat. Ničí ji horko, vítr a také třeba slaná mořská voda. Nemluvě o tom, že můžete trpět vnitřním nedostatkem hydratace.

Rty jsou odrazem jídelního a pitného režimu

Co sníte a vypijete, se vám nějakým způsobem vrátí. A platí to i v případě rtů. Pokud jsou neustále napjaté, suché, případně se loupou, bývá na vině nedostatečný pitný režim. Obzvlášť teď v létě byste měli vypít alespoň dva litry tekutin denně. Největší díl obsahuje čistá neperlivá voda, přidat můžete bylinkové čaje a malé množství minerálek. Je třeba doplnit i vitaminy, zejména skupiny B. Do jídelníčku proto zařaďte celer, kyselé zelí, kapustu, sezónní ovoce a nezapomeňte na ořechy, které dodají tělu zdravé tuky.
Pozor na slané a pikantní potraviny a ostrá jídla. Rtům nesvědčí ani alkohol.

Neolizuj si ty rty

Zlobila se na vás maminka, když jste si v dětství olizovali rty? A nepřešlo vás to ani v dospělosti? Možná tady leží důvod vašich současných potíží.
Anebo se problém skrývá v nesprávném dýchání, tedy ústy místo nosem. Jde o to, že vzduch, který prochází přes rty, je vysušuje, a to může být i důvod, proč někteří lidé mají nadměrně suché rty. Ze stejného důvodu okoralé rty obvykle trápí i všechny, kteří spí s otevřenou pusou.

Kosmetické alergie

Překvapivě může být na vině i zubní pasta. Některé typy totiž obsahují sodík lauryl sulfát, který vysušuje pokožku a u citlivějších jedinců snadno vyvolá podráždění. Na vině ale bývají i další látky obsažené v zubní pastě, na které můžete být alergičtí a třeba o tom ani nevíte.
Rovněž je dobré čas od času zkontrolovat stáří rtěnek, balzámů, lesků a dalších pomůcek ke zkrášlení a ochraně rtů. Potíže může způsobovat nejenom prošlé datum spotřeby, ale opět i některé složky vyvolávající alergické potíže.

Balzámy na rty, lesky na rty, laky na rty

Balzámy na rty obsahují oleje, bambucké máslo a různé léčivé složky, které pomáhají navracet rtům jejich zdravou podobu. Některé mohou být lehce zabarvené.
Lesk na rty je obzvlášť v létě příjemně hydratační doplněk s vychytaným olejovým složením a řadou barev, který vykouzlí krásné a na pohled zdravé rty.
Ze spojení rtěnky a lesku vzešel lak na rty. Ano, LAK. Dámy ho ocení zejména pro dlouhotrvající efekt, nelepivost, výjimečnou barvu a hydrataci.

P.S.: A jak jste na tom s opalováky? Jak na ně, zjistíte zde.

Text: Jana Nováková

Foto: archiv firem