Každé znamení zvěrokruhu má svou léčivku. Seznamte se

Foto: User14908974, Freepik.com

S pomocí znamení zvěrokruhu se prý dá odhadnout povaha člověka, jeho vlastnosti nebo třeba milostný život. Jednotlivá znamení ale rovněž napovídají, jaké bylinky jsou pro ně nejlepší a co všechno svému nositeli umí poskytnout. Podívejte se.

Znamení Berana (21. 3. – 20. 4.)

Typický Beran potřebuje akci. A k té mu dopomůže vůně kardamomu. V podobě éterického oleje umožňuje tato látka Beranovi cítit a rozdmychávat vlastní oheň. Kardamom je stimulant, který posiluje Beranovu asertivitu. Beran miluje spontánnost a správná rozhodnutí. Tyto potřeby podporuje i další bylinka estragon, která posiluje nervy a zvyšuje odolnost. To je pro Berana, který má tendenci konat až na hranici svých fyzických sil, naprosto ideální.

Býk (21. 4. – 21. 5.)

Býci by si měli do bylinkové zahrádky zasadit řeřichu. Jelikož to jsou gurmáni, ocení její specifickou, mírně štiplavou chuť a především obrovskou zásobárnu vitaminů a minerálů. Navíc tahle bylinka plní na talíři i dekorativní účel, což Býk kvituje, protože je o něm známo, že jí i očima.

Znamení Blíženců (22. 5. – 21. 6.)

Blíženci milují vše, co je stimulující a slibuje rozmanitost. Bylinka, která se dokonale hodí k Blížencům je máta, jež údajně stimuluje mysl a podporuje koncentraci. Také se o ní ale říká, že hojí zažívání a má detoxikační vlastnosti. Další vůní, která potěší Blížence, zejména díky blahodárnému účinku na nervy, je anýz. Sladká jemná vůně rychle zklidní nervózní jedince a snáz navodí relaxaci. A to je přesně to, co typický Blíženec potřebuje, protože sám neumí pořádně vypnout.

Rak (22. 6. – 22. 7.)

K nejoblíbenějším léčivkám znamení Raka patří oregano. Kromě toho, že je to bylinka chutná, funguje i jako žaludeční lék. A zejména žaludek je orgán, na který by si Raci měli dávat pozor. Oregano je však vhodné i jako aromatická vonná esence, protože tato rostlina má vysoký obsah éterických olejů. Další vhodnou bylinkou pro Raka je heřmánek. Ten napravuje problémy s pletí, pomáhá při poruchách spánku a má také antidepresivní účinek. Jelikož Raci trpí častějšími změnami nálady, heřmánek jim pomůže obnovit vnitřní harmonii.

Znamení Lva (23. 7. – 22. 8.)

Lev sází na kafr, protože tato vůně odpovídá ohnivému prvku a současně povzbuzuje, stimuluje a údajně posiluje nervy. Dynamický a silný lev totiž občas překročí energetický limit. V tomto případě dobře funguje i rozmarýn, bylinka, která je nejenom obzvlášť vhodná jako koření pro Lva, ale také proto, že stimuluje krevní oběh, je fyzicky povzbuzující a zvyšuje vytrvalost. Další léčivkou, která najde v typické lví kuchyni běžnější využití, je bazalka. Stejně jako všechny bylinky, bazalka nejen rozmazluje chuťové pohárky, ale také obsahuje účinné látky.

Znamení Panny (23. 8. – 22. 9.)

Staří Římané používali k léčebným i kulinářským účelům fenykl. V minulosti byla tahle rostlina ceněná hlavně jako léčivka, fungovala na některé oční neduhy a zažívací potíže. V dnešní době na fenykl nahlížíme spíš jako na zeleninu. Každopádně, fenykl má na tělo i mysl uklidňující a relaxační účinek. Tedy přesně to, co nervózní znamení Panny potřebuje k vypnutí.

Znamení Vah (23. 9. – 23. 10.)

Jestli se o nějaké bylince dá říct, že je všestranná, pak je to rozhodně levandule. Kromě toho, že vydává svěží, bylinkovo-květinovou vůni a používá se také v kuchyni, je obzvláště důležitá v medicíně a kosmetice. Jako olej má levandule posilující účinek na tělo i mysl a skvěle pečuje o pokožku. Mimochodem, v noci ve vonné lampě levandule zajišťuje klidný spánek. Všechny tyto její vlastnosti jsou prospěšné typickým Váhám.

Znamení Štíra (24. 10. – 22. 11.)

Typický Štír miluje výzvu, i pokud jde o jeho chuťové buňky. I proto je pro něj tou pravou bylinou křen, navzdory typické ostrosti. Stejně jako všechny bylinky, i křen obsahuje léčivé látky, například hořčičný olej a vitamin C. Pochutnáte si tedy na něm jako na pikantní příloze k jídlu, navíc se říká, že je užitečný při některých žaludečních a střevních potížích a funguje jako lék na kašel.

Znamení Střelce (23. 11. – 21. 12.)

S hromadou idealismu a dobrých úmyslů toho chce typický Střelec až příliš mnoho najednou. To může být značně nervově vyčerpávající. A právě na nervy nabízí příznivé účinky tymián. Tahle bylinka navíc posiluje i schopnost koncentrace, rozhodování, slabý krevní tlak a obranyschopnost. Zklidňující vliv má na znamení Střelce i chuť a vůně muškátového oříšku.

Znamení Kozoroha (22. 12. – 20. 1.)

Kozoroh je jedním z nejambicióznějších, svědomitých a pracovitých znamení zvěrokruhu. Klade na sebe velké nároky, příliš si neodpočine a do cíle kráčí s houževnatostí a vytrvalostí. Soukromé a příjemné věci často padají stranou. Tak vlastně ani není divu, že Kozoroh bývá náchylný k depresivním náladám. Proto by měl mít neustále při ruce třezalku tečkovanou, která má uklidňující, obecně povzbuzující účinek a především rozjasňuje stav mysli.

Znamení Vodnáře (22. 1. – 20. 22)

K Vodnáři se velmi dobře hodí meduňka. Říká se o ní, že stimuluje mysl, podporuje koncentraci a pomáhá od zažívacích potíží. Kromě toho je meduňka užitečná při nachlazení, problémech se spánkem a poruchách trávení. Dá se z ní uvařit čaj, připravit limonáda, uleví i ve formě éterického oleje. To všechno jsou důvody, proč by ji znamení Vodnáře mělo přijmout…

Ryby (21. 2. – 20. 3.)

Jednou z bylin, která by neměla chybět Rybám jako koření v kuchyni, je kmín. Tahle léčivka se vyznačuje řadou pozitivních účinků nejenom na znamení Ryb. Kmín posiluje žaludek, působí proti nadýmání, eliminuje zápach z úst a při vnějším použití zmírňuje revmatické bolesti. Mimochodem, kmín má obecně posilující a regenerační účinek na tělo.